Lucius Cornelius Sulla személy

Steven Saylor: A Vesta-szüzek háza
Montesquieu: A rómaiak nagysága és hanyatlása
Marcus Tullius Cicero: Marcus Tullius Cicero válogatott művei
Plutarkhosz: Híres rómaiak
Plutarkhosz: Nagy Sándor és Iulius Caesar

Idézetek

shadowhunter1975 P>!

Kezdetben Sulla rengeteg embert gyilkoltatott meg, ez lekötötte minden figyelmét, s Ceasarral nem ért rá törődni. Ám Ceasar nem nyugodott, hanem serdülő ifjú létére papi tisztségre pályázott. Sulla ezt nyíltan nem ellenezte ugyan, de gondoskodott róla, hogy ne válasszák meg. Gondolt arra is, hogy megöleti Ceasart. Ettől a szándékától egy-két tanácsadója eltérítette, mondván, hogy nem volna értelme egy serdületlen fiút megöletni. Sulla erre azt felelte, ha eszük volna, tudhatnák, hogy ebben a gyermekben nem egy, de több Marius rejtőzik.

107. oldal, Caius Iulius Ceasar 1. (Helikon, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Julius Caesar · Lucius Cornelius Sulla
Chöpp >!

A dictatort csak nagy nehezen lehetett eltéríteni attól a szándékától, hogy Caesart megölesse. Tanácsadói lebeszélték a gyilkosságról, mondván, hogy nem lenne értelme egy serdületlen ifjút megöletni. Sulla erre így felelt:
– Ha volna eszetek, tudnátok, hogy abban a gyermekben nem egy, de több Marius rejtőzik. – Azért mégis megkegyelmezett az ifjúnak.

319-320. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: diktátor · Julius Caesar · Lucius Cornelius Sulla
Richard_the1st>!

Augustus egész életén végigtekintve formálom meg véleményemet; s úgy gondolom, hogy – bár az emberek nagyon különösek – rendkívül ritkán esik csak meg, hogy hirtelen lemondjanak arról, ami egész életük fő célja volt. Augustus minden tette, minden rendelkése jól láthatóan a monarchia létrehozását célozta. Sulla lemondott a diktatúráról, de Sulla egész életében, erőszakos cselekedetei ellenére is, jól érezhető a köztársasági szellem hatása: zsarnoki rendelkezései mindig a köztársaság egy bizonyos formáját szolgálják. A féktelen természetű Sulla erőszakkal vezeti a rómaiakat a szabadság felé; Augustus, a ravasz zsarnok szelíden viszi őket a szolgasorba., Sulla alatt a köztársaság megerősödött, mégis mindenki zsarnokságot emlegetett; Augustus idején viszont erőre kapott a zsarnokság, s folyton a szabadságot emlegették.

121. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Augustus · Lucius Cornelius Sulla
Lélle P>!

[…] Sulla, akit láttunk a népgyűlésen, mikor egy hitvány poeta a népből valami iratkát csúsztatott a kezébe – epigrammát, melyet róla írt meglehetősen hosszúra nyúlt distichonokban –, azonnal az éppen áruba bocsátott vagyonokból adatott neki jutalmat, igaz, azzal a feltétellel, hogy többé ne írjon semmit.

83-84. oldal, Beszédek, Archias, a költő védelmében (Európa, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: költő · Lucius Cornelius Sulla · vers
1 hozzászólás
Amadea>!

Róma egy kísértetjárta város. Sulla diktátor szelleme itt imbolyog közöttünk. Lehet, hogy meghalt, de el nem távozott. A gonoszsága itt él tovább az élők között, kétségbeesést és szenvedést hoz a barátaianak és ellenségeinek egyaránt.

100. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Lucius Cornelius Sulla