Krím helyszín

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A kamasz
Geoffrey Regan: Nagy katonai baklövések
E. Fehér Pál – Lator László (szerk.): Klasszikus orosz költők I-II.
Anton Pavlovics Csehov: Anton Pavlovics Csehov művei I-IV.
Ljudmila Ulickaja: Imágó
Garri Kaszparov: Közeleg a tél
Richard Sakwa: Háború a határon
Fedinec Csilla – Halász Iván – Tóth Mihály: A független Ukrajna
Tim Marshall: A földrajz fogságában
Erich von Manstein: Elveszett győzelmek
Simon Sebag Montefiore: Éjszaka Moszkvában
Sz. Bíró Zoltán: Putyin háborúja

Idézetek

shadowhunter1975 P>!

Senki sem rohant Ukrajna segítségére, amikor az ország elveszített egy Belgium -vagy Maryland állam- nagyságú területet. Ukrajna és szomszédai tisztában voltak a földrajzi valósággal: aki nem tagja a NATO-nak, annak Moszkva nagyon közel, Washington meg igen messze van. Oroszország számára a dolog létkérdés volt: egyszerűen nem nélkülözhette a Krímet. A Nyugat igen.

36. oldal, Oroszország (Park, 2018)

Tim Marshall: A földrajz fogságában Tíz térkép, amely mindent elmond arról, amit tudni érdemes a globális politikai folyamatokról

Kapcsolódó szócikkek: Krím · NATO · Oroszország · Ukrajna
Bla IP>!

Európa összes felhasznált energiamennyiségének egyharmadát Oroszországból szerzi be – jóllehet az egyes országok esetében ez az arány jóval magasabb. Mindeközben Európa az orosz energiakivitel 80%-át adja – melyik fél helyzete előnyösebb tehát e kapcsolatban? Az ukrán válság kapcsán mégis szüntelenül azt halljuk: Európa az energiafüggősége miatt nem léphet fel Oroszország ellen! Nyolc hónappal azután, hogy Putyin országához csatolta a Krím félszigetet, s három és fél hónappal azt követően hogy meggyőző bizonyítékok kerültek a kezünkbe, amelyek szerint orosz erők lőtték le egy utasszállító repülőgépet Ukrajna felett, Európa továbbra is csak „fontolgatja”, hogy alternatív megoldásokat keres az orosz földgázbehozatal pótlására.

18. oldal

Garri Kaszparov: Közeleg a tél Miért kell Putyint és a szabad világ ellenségeit megállítani?

Kapcsolódó szócikkek: Európa · Krím · Oroszország · Ukrajna
Bla IP>!

Az orosz csapatok megtámadták Ukrajnát és hat évvel egy másik szomszéd, a Grúz Köztársaság megszállása után Oroszország annektálta a Krím félszigetet is. Alig néhány nappal azután, hogy 2014 februárjában Szocsiban a téli olimpia házigazdájaként lépett a nyilvánosság elé, Putyin háborút robbantott ki Kelet-Ukrajnában és erőszakkal elfoglalta egy független ország területeit, elsőként azóta, hogy Szaddam Husszein lerohanta Kuvaitot.

11. oldal

Garri Kaszparov: Közeleg a tél Miért kell Putyint és a szabad világ ellenségeit megállítani?

Kapcsolódó szócikkek: Krím · Ukrajna · Vlagyimir Putyin
10 hozzászólás
Nazanszkij >!

ALEKSZANDR TVARDOVSZKIJ:
MÉG EGYSZER SZIBÉRIÁRÓL

Kár ültetni Szibériába! –
Így mond a népnyelv igazat,
mert száz udvaron át, hiába,
lombot se lelsz, mi nyugtot ad.
Hol a gonosz fagy jár öldökölve –
nincs meggyfa-ligetekre mód –,
de volna bár egy nyírfa törzse
vagy egy kis berkenyebozót!
Unalmas udvar, puszta porták,
szélfújta házak, szürkeség –
ez az otthontalan komorság
sok mindenről szólhatna még!

Hogy mentek harcba nagyapáink
a vad táj kincses mélyibe,
fejszével, tűzzel, győzni bármit,
magát a tajgát gyűrni le;
hogy nyomta őket vaksötétje
a zsíros termőföldeken,
vetésforgóját évről évre
magának űzve féktelen.
Jó volt-e hát a fák uralma?
Kell-e bokrokért sohaj?
Hisz mögöttük ott állt a tajga:
sűrű sötét, vad és rovar…

Ötletnek is komisz, akárki
kérné: az ültetvényezés;
hisz itt egy tuskót is kivágni
keserves, izzasztóan nehéz;
hisz minden rög miatt dübörgő
bulldózer indul harcba, itt,
hol tuskók ellen küzdve csörlő
feszül, s robban a dinamit…

Így van. De épp ezért szivemnek
még kedvesebb a perc, mikor
utak mentén feltűnik egy-egy
rendezett ifjú nyírfasor,
fogódzó lánca új fenyőknek,
süvölvény nyárfák vonala –
annál inkább szemembe nőnek,
mert általuk Szibéria,
a tajga él: hol irtás-sávja,
a híres főcsapás halad,
mindig új szépséget talál a
jövőbe néző gondolat.

Hiszek a derűs jelben, érzem,
nincs véghetetlen messze már
az idő, mikor majd egészen
javunkra lesz e földi táj, –
szerető gondunktól fölenged,
akárcsak Moszkva tájain
ligetek, házak közti kertek,
vagy a meleg környezte Krím.

Fodor András fordítása

763–764. oldal, Második kötet (Európa, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: buldózer · Krím · Moszkva
Anton_Gorogyeckij P>!

Nyilvánvaló hazugság az orosz elnök most is elhangzó azon vádja is, hogy az ukránok nyolc éven át emberek millióit fenye­getve genocídiumot követtek el az ott élő oroszok ellen Kelet-Ukrajnában. Putyin akkor sem mond igazat, amikor azt állítja, hogy az Ukrajnában élőket soha nem kérdezték meg, hogy hol és miként akarnak élni. Ez nem igaz, mert megkérdezték. 1991. december 1-én – párhuzamosan az ukrajnai elnökválasztással – népszavazást is tartottak. Azt kérdezték az Ukrajnában élőktől: egyetértenek-e az ukrán Legfelsőbb Tanács 1991. augusztus 24-én hozott döntésével, amely kimondta Ukrajna függetlenségét. A referendumra 84 százalékos országos részvétel mellett került sor, ahol az azon részt vevők valamivel több mint 90 százaléka úgy nyilatkozott, hogy támogatja Ukrajna Szovjetunióból tör­ténő kiválását. A két kelet-ukrajnai megyében, a luhanszkiban és a donyeckiben egyaránt közel 84 százalékos támogatottsága volt Ukrajna függetlenségének. De még a Krímben is (54 szá­zalék) és Szevasztopolban is (57 százalék) többségben voltak a függetlenségre szavazók.

165-166. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Donbasz · Krím · Ukrajna · választás · Vlagyimir Putyin
gesztenye11>!

Ez a primitív, műveletlen, hatalomtól megrészegült ember úgy irányította ezt a hatalmas országot, ahogy tudta: kezet emelt Sztálinra, kidobta a hulláját a mauzóleumból, kiengedte a bebörtönzötteket, bevettette a vologdai körzetet kukoricával, leültette az illegális kötöttárugyártókat, a politikai vicc-mesélőket, a munkakerülőket, letiporta Magyarországot, szputnyikot lőtt fel, dicsőséget szerzett a Szovjetuniónak Gagarinnal. Lerombolta a templomokat és traktorgyárakat épített, valamit egybeforrasztott, valamit szétválasztott, összeillesztett és részeire szedett. Véletlenségből Ukrajnának ajándékozta a Krimet…

253. oldal

2 hozzászólás
Anton_Gorogyeckij P>!

A Krímet az úgynevezett Rohadt-tenger, a Szivas választja el a kontinenstől. Egyfajta árapálysíkságról, illetve részben sós, részben édesvízi mocsárról van szó, mely szinte járhatatlan a gyalogság számára, a rohamcsónakok pedig rendkívüli sekélysége miatt egyáltalán nem közlekedhetnek rajta.

187. oldal, 9. fejezet - A krími hadműveletek (Hajja & Fiai, 2021)

Erich von Manstein: Elveszett győzelmek Erich von Manstein tábornagy II. világháborús naplója

Kapcsolódó szócikkek: Krím
Nazanszkij >!

Csodálatos augusztusi este volt. Az enyhén bíborba játszó aranyszegélyű nap ott állt a nyugati szemhatáron, készen arra, hogy lebukjon a távoli halmok mögé. A kertekből már eltűntek az árnyak meg a félárnyak, a levegő párás volt, a fák koronáján még aranyos fény játszadozott… Meleg volt. Nemrégen esett, és ez még jobban felüdítette az amúgy is üde, áttetsző, illatos levegőt.
Nem a fővárosi ködös, könnyező, sötét augusztust írom le, a maga hideg, végtelenségig nyirkos tekintetével. Isten őrizz! Nem a mi északi zord augusztusunkat írom le. Kérem az olvasót, képzelje magát a Krím valamelyik partján Feodoszijához közel, közel ahhoz a helyhez, ahol éppen egyik hősöm nyaralója emelkedik. Szép, csinos, virágágyakkal, s ápolt bokrokkal körülvett nyaraló. Száz lépéssel mögötte gyümölcsöskert kéklik, s most ott sétálnak a nyaralók. Groholszkij drága áron bérli ezt a nyaralót; úgy hiszem, évi ezer rubelért… A nyaraló nem ér ennyit, de hát szép… Magas, kecses, vékony falakkal és finom korláttal, törékenyen, gyengéden világoskéken áll ott, teleaggatva körös-körül függönyökkel, drapériákkal – csinos, törékeny, hamvas-gyengéd kisasszonykára emlékeztet.

206. oldal, I. kötet, 1882, Az élő áru, 2 (Európa, 1959)

Kapcsolódó szócikkek: Feodoszija · Krím
gesztenye11>!

Ezek a zsidók ott nyüzsögnek mindenütt, még a háborút is ki akarták sajátítani, azt állítva, hogy ők, és nem az oroszok szenvedték a legtöbbet a nácik kezétől. egyesek saját cionista államot akartak maguknak a Krímben, mások új Júdeát Palesztinában.

395. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cionizmus · háború · Krím · náci · orosz · Palesztina · zsidók
Anton_Gorogyeckij P>!

Szemben a Krímmel, Moszkva célja ezúttal nem a területszerzés volt (kivéve egy olyan esetben, ha az ukrán állam teljes egészében darabokra hullana: ekkor Lengyelország, Magyarország és Románia is területi követelésekkel állna elő). A Kreml az ukrán államiság pluralista modelljének alkotmányos bebiztosítását és a NATO-bővítés embargóját igyekezett kiharcolni, míg a felkelők a Donyec-medence nagyobb autonómiájáért küzdöttek.

301. oldal (Európa, 2016)

Richard Sakwa: Háború a határon Ukrajna üllő és kalapács között

Kapcsolódó szócikkek: Krím · Lengyelország · Magyarország · Moszkva · NATO · Románia