közgazdaságtan fogalom

Stanisław Lem: Csillagnapló
Steven D. Levitt – Stephen J. Dubner: Lökonómia
Paul A. Samuelson – William D. Nordhaus: Közgazdaságtan
Max Brooks: World War Z – Zombiháború
George A. Akerlof – Robert J. Shiller: Animal Spirits
Kornai János: Gondolatok a kapitalizmusról
Nicholas Wapshott: Keynes és Hayek
Yuval Noah Harari: Homo Deus
Lionel Shriver: A Mandible család
Csath Magdolna: A holnap ma kezdődik
Bruce Dickinson: Mire való ez a gomb?
Steve Englehart – Dennis O'Neil – Bob Rozakis – Len Wein: Batman: Különös jelenések
Vera Brosgol: Ánya kísértete

Idézetek

vicomte P>!

A Kozmosz ugyanis hitelre létezik. Minden csillaghalmazával és galaxisával egyetlen gigászi adósság, kötelezvény, jelzálog, melyet végül vissza kell fizetni. A Világegyetem illegális kölcsön, anyag-energia-adósság, látszólagos aktívuma csupasz „T a r t o z i k”. Így hát a Kozmosz, lévén Törvénytelen Kilengés, egy szép napon eloszlik, mint a szappanbuborék.

110. oldal, Tizennyolcadik utazás

Kapcsolódó szócikkek: hitel · közgazdaságtan · világegyetem, univerzum
1 hozzászólás
Citrompor>!

[Hayek] Kigúnyolta azokat a kísérleteket, amelyek matematikai egyenletekkel „próbáltak közvetlen oksági kapcsolatot létesíteni a bruttó pénzmennyiség, az általános árszínvonal, sőt talán még a bruttó termelés között”, mintha a közgazdaságtan éppen olyan lenne, mint a fizika vagy a kémia. Véleménye szerint a gazdasági tevékenységek igazi megértésének kulcsa az egyének döntéseiben rejlik, amelyekből olyan sok van és olyan sokféle, hogy nem lehet egykönnyen megmérni.

84. oldal

Nicholas Wapshott: Keynes és Hayek Az összecsapás, amely meghatározta a modern közgazdaságtant – A nagy válságtól a nagy recesszióig

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich August von Hayek · közgazdaságtan
Sedi>!

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

Értesz a közgazdaságtanhoz? Úgy értem, a régi, háború előtti globális kapitalizmushoz. Vágod, hogy működött? Én nem, és aki az ellenkezőjét állítja, az pofátlanul hazudik. Nincsenek szabályok, se abszolút igazságok. Nyersz vagy vesztesz, egy hülyeség. Egyetlen értelmes szabályt hallottam, azt se közgázos, hanem egy történelemprof mondta a Whartonon.
„A félelem a létező legértékesebb árucikk. – Ezen lehidaltam. – Kapcsolják be a tévét, mit látnak? Megpróbálnak nekünk mindenféle terméket eladni, ugye? Hát tévednek. A félelmünket adják el – mert félünk, hogy az adott termék nélkül kell élnünk.” Kurvára igaza volt, jár neki a csillagos ötös. Félünk az öregedéstől, a magánytól, a szegénységtől, a tévedésektől. A félelem a legalapvetőbb emberi érzés. Születésünktől fogva bennünk van. És jól eladható. Ez lett a jelmondatom, ezt mantrázom folyton: a félelem jól eladható.

69. oldal

Kapcsolódó szócikkek: közgazdaságtan
Carmilla >!

A közgazdaságtanról az volt a véleményem, hogy komplett marhaság, amit azért találtak ki maguknak az akadémikusok, hogy legyen állásuk. Az angolt élveztem, de elég volt ránéznem egy Jane Austen könyv borítójára, és több kedvet éreztem ahhoz, hogy megegyem a saját lábamat, mint átrágni magam valamelyik művén.

61. oldal, Zárjátok el a lányaitokat! (Trubadúr, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: közgazdaságtan
LaBelle>!

[Robin] – Hát, tudod mit szokás mondani… „Menj egyetemre és felejts el mindent!” Bárki agya elrohadna, ha ennyi közgazdaságtant tanulna!

Kapcsolódó szócikkek: közgazdaságtan
Nikii9125>!

Ó, de remek. Közgazdaságtan. Mondjuk rám fér az alvás.

46. oldal

Kapcsolódó szócikkek: közgazdaságtan
gjudit8>!

A legtöbb ember számára az egyetemi tanulmányok is inkább alkut jelentenek, mint spirituális utazást, hiszen egy előre meghatározott, a szüleink, a kormány és a bankok által jóváhagyott célhoz visznek el bennünket. „Tanulok három évig, szerzek egy alapdiplomát, és lesz egy jól fizető állásom.” Az egyetemi tanulmányok akkor változhatnak át spirituális utazássá, ha a kérdések, amelyekkel útközben találkozunk, ismeretlen célok felé térítenek el bennünket, amelyeket kezdetben megfogalmazni sem igen tudunk. Lehet, például, hogy egy diák azért kezd el közgazdaságtant tanulni, hogy aztán a Wall Streeten dolgozhasson. De ha az, amit tanul, valamilyen módon arra indítja, hogy elmenjen egy hindu ásramba, vagy segítsen a zimbabwei HIV-fertőzötteken, akkor ezt nyugodtan nevezhetjük spirituális utazásnak.

161. oldal

Yuval Noah Harari: Homo Deus A holnap rövid története

Kapcsolódó szócikkek: egyetem · közgazdaságtan · spiritualitás
Citrompor>!

A közgazdaságtan főáramlatát gyakran vádolják azzal, hogy a kapitalizmus kedvező tulajdonságait reklámozza. Ha ez a szándéka, akkor meglehetősen gyenge munkát végez tanítás közben, mert meg sem említi a rendszer fő erényei közül az egyik legfontosabbat, az innovációra irányuló viharos erejű, megállíthatatlan hajlamot.

63. oldal

Kapcsolódó szócikkek: közgazdaságtan
Citrompor>!

A gazdaság megértéséhez tehát szükségünk van arra, hogy megértsük, hogyan mozgatják a gazdaságot a lelki tényezők. Épp úgy, ahogy Adam Smith láthatatlan keze a klasszikus közgazdaságtan alapeleme, ugyanígy Keynes lelki tényezői is egy, a gazdaságról szóló másik felfogás központi elemét jelentik – egy nézetét, amely megmagyarázza a kapitalizmus alapvető instabilitását.

15. oldal (Corvina, 2011)

George A. Akerlof – Robert J. Shiller: Animal Spirits avagy a lelki tényezők szerepe a gazdaságban és a globális kapitalizmusban

Kapcsolódó szócikkek: Adam Smith · gazdaság · John Maynard Keynes · közgazdaságtan
Elti>!

A Közgazdaságtan ötvenedik „születésnapjához” (az első kiadás 1948-ban készült. – a szerk.) érve megállapítható, hogy a kötet „tanúja” volt a közgazdasági elmélet izgalmas fél évszázados fejlődésének. A közgazdaságtan-tudomány hosszú utat tett meg ez idő alatt. De még sokkal hosszabb áll előtte, s a többi társadalomtudomány előtt is. A közgazdaságtan legalább annyira művészet marad mindig, mint amennyire tudománynak számít, mégis egy világ választja el a szakmailag megalapozott közgazdaságtant a pőrén rossz közgazdaságtantól.

Egy arany születésnapra (bevezető) - XXII. oldal

Kapcsolódó szócikkek: közgazdaságtan