Kossuth-díj tárgy

Vámos Miklós: 135 lehetetlen történet
Garaczi László: Mintha élnél
Gobbi Hilda: Közben…
Mácsai Pál – Bereményi Géza (szerk.) – Örkény István: Azt meséld el, Pista!
Moldova György: Tíz tucat
Müller Péter: Gondviselés
Moldova György: Az utolsó töltény 6.
ifj. Fekete István: Amerika ez is
Teknős Péter: Mi leszel pajtás?
Balogh János: Túrkevétől Óceániáig
Veiszer Alinda: Ráadás
Kocsis L. Mihály: Végszavazás a halállal
Gaál Éva: Csoda a kalitkában
Kellei György: Az elátkozott villa
Orosz István: Páternoszter
Presser Gábor: Presser könyve 2.
Babos Ernő – Tóvölgyi Henrik: Orosz nyelvkönyv
László Ferenc: Honi bestiárium
!

A Kossuth-díj a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetés, amely Kossuth Lajosról kapta a nevét. Az országgyűlés 1948-ban 1848. március 15. centenáriuma alkalmából alapította. 1990 óta a köztársasági elnök adományozza, általában a miniszterelnök előterjesztése alapján. A díjat rendszerint március 15-én adják át.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kossuth-d%C3%ADj


Idézetek

Pancsurka>!

A legjobb díj a Kossuth-díj. Az legalább visszaadható. Én várom, hogy mikor jönnek érte. Én odaadom.
(Tarr Béla)

125. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj · Tarr Béla
3 hozzászólás
Panelmacska>!

Anyám később mindig azt mondta:
– Jaj, édes fiam, hát minden gyerekem vitte valamire. Mindnek van diplomája, van Árpinak, van Sárinak, van Áginak – ez a három testvérem – , csak egyedül neked nincs. Te nem vitted semmire!
– Hát igaz, de a hétszentségit neki, és a Kossuth-díj?
– Jó, persze, de azért a diploma, a diploma…

i. m.: p. 130. (Moldova György)

Kapcsolódó szócikkek: diploma · Kossuth-díj · Moldova György
Tiger205>!

Varga Barnabás az elsők között kapta meg a legnagyobb kitüntetést, amit dolgozó ember a mi hazánkban munkájával kiérdemelhet, a Kossuth-díjat.
….
Szinte el sem hiszi az ember, hogy az öreg Varga Barnabás egyre azt hajtogatta fiának:
– Ezt az egyet jegyezd meg fiam: ne légy bányász! Őrizkedj a széntől, fekete halál az.
Az öreg Vargát valóban a bánya vitte sírba. A bánya volt tulajdonosa akkor a Rimamurányi Részvénytársaság volt. A fiatal Vargát a bánya emelte a legmegbecsültebb emberek közé. A bánya tulajdonosa: a felszabadult magyar nép.

5. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj · szén
2 hozzászólás
virezma>!

    Így volt, és így is lesz: minden évben vannak, akik minden körülmények között megérdemlik a Kossuth- és a többi díjat, és vannak, akik kapják.

224. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj
ppeva P>!

– Tetszett Kádárnak a kép?
– Hogy végül tetszett-e neki? Nem tudom. A Kossuth-díjból nem lehet kiindulni, mert szinte már akkor a festő kabátjára lett tűzve, amikor a munkát elvállalta. Kádár egyébként a többi pártfunkcinál jártasabb volt a művészetekben. Volt valami kézügyessége is, állítólag a szegedi Csillag-börtönben rajzolással múlatta az időt. Születésnapi „meglepetésként” Szőnyi-képeket kért, és akik megfordultak a Cserje utcai házban, Egryt, Rippl-Rónait, Czóbelt láttak a falakon, na persze a kötelező Derkovits és Dési Huber mellett. Volt egy szignált Picasso-grafikája is (elvégre kommunista – vágott elébe a szocreál kényeskedőknek), és alighanem baloldali nosztalgiák miatt vitette el magát néha Kassák Lajos kiállításaira is. Szóval azt nem tudom, tetszett-e neki, arra talán könnyebb válaszolni, hogy meg lehetett-e elégedve. Ott ül a sámlin Kádár, és a megtermett tányérsapkással játszik. Hátulról látjuk az illetőt, mint azon a bizonyos, „rendszerváltónak” nevezett plakáton; jószerivel a táblát is eltakarja. Ki mondaná, hogy nem szovjet szimbólum? Kádár két oldalán két kibic áll, smasszernek látszanak, pribéknek inkább, mint a parti elmélyült követőinek, nem is a táblára, inkább Kádárra szögezik a szemüket. Mögötte a fal. Reménytelenül beszorított szituáció. Itt azt kell lépned, amit mi mondunk, üzeni a kompozíció, és Kádár lép: leveszi a fekete vezért. A jobbkezes Kádár bal kézzel üt. Utasításba persze nem lehet adni ilyesmit, de egy kávé (Marili, a lánya még reggel megfőzte) és egy doboz Symphonia mellett lehetett beszélni a nagy lelkifurdalásról. A festő feladata az volt, hogy világossá tegye, Kádárt az oroszok kényszerítették, hogy felakasztassa a miniszterelnököt. Hogy levegye a tábláról. Az az apró festékfolt, a sötét vezér, az a legfeketébb szín az egész hatalmas szekkón. És mintha nem is akarna kifakulni, mint a többi szín.
– Tényleg a legfeketébb…
– Igen, a legfeketébb folt Kádár lelkén is.

274-275. oldal

1 hozzászólás
egyszerű_teremtés>!

Pista bácsi egy igazi, élő Kossuth-díjas, egy Kossuth-díjas traktoros, a háború utáni lázakban kapta a Kossuth-díjat, de nem mutatta meg soha, nem is beszélt róla. Később tudtam meg, hogy ő egy Kossuth-díjas traktoros, mert a többiek is titkolták, legalábbis előttem, ma se tudom, miért, talán hogy elzüllött, de hát nem züllött el, csak ült a tornácon, és fröccsöt ivott.

32. oldal (Jelenkor, 1995)

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj
Alvarando P>!

Tanszékvezető, rektor, miniszterhelyettes, intézetigazgató, Kossuth-díj és Fiat Cabriot – a pártszolgálatos irodalomtudós, mondhatni, mindent elért, csak épp szépíróként burkolódzott évtizedes hallgatásba. Nincs okunk ezen meglepődni, hiszen a politikai elveket, de még az irodalomtörténeti sorvezetőt is könnyebb volt felcserélnie, mint az ingadozásaiban is egyértelműen modernista s a szocialista realizmustól merőben idegen irályt, mely prózai műveiből mindegyre kitetszett.

230. oldal - Sőtér István

László Ferenc: Honi bestiárium 33 portré és pályakép a XX. századi magyar irodalomból

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj
Amapola P>!

Megkaptam a Kossuth-díjat, nagyon örültem neki. Visszamentem a tanszékre, ahol felhívott Kovács László, a néprajzos. Ő volt az a szegény alföldi flú, aki az utolsó nadrágja fenekét ugy kímélte, hogy egy lepedőt vett magára este, úgy jött be a tanulóba, és ő volt a Gandhi, mert már egyetemista korában kopaszodott. No, Gandhi felhívott engem, és azt mondta: – Gratulálok, pókász, de tudnod kell, hogy Gyufa intézte el, hogy végre megkapd. – Ki az a Gyufa? – kérdeztem. – Nem tudod, ki a Gyufa? – Nem. – Hát Kállai Gyula. – Az a kis apró ember, aki görögül is tudott? Hogy kerül ő a képbe? – csodálkoztam. – Csak úgy, hogy ő most a miniszterelnök.

121. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj
dokijano >!

Igazolásul idézem Aczél Tamást – a Sztálin- és Kossuth-díjas kommunista írót –, aki a „Tisztító Vihar” című Aczél-Mérai történelmi munkában ezeket írta arról a régi „úri”, feudálkapitalista Horthy-rendszerről:
     Az igazság kedvéért meg kell jegyeznünk, hogy ez a rendszer minden elnyomó jellegzetessége ellenére demokratikusabb és főként szellemi téren szabadabb volt, mint a népi demokratikus rendszer!!
    Így látja azt az „átkos”, „népnyúzó”, „kizsákmányoló” feudálkapitalista és „fasiszta” Horthy-rendszert egy olyan kommunista, aki az őszinteséget és az objektivitást fontosabbnak tartja, mint a vak párthűséget és a hazug propagandát!

117. oldal, Az emigrációs magyar megértés (Lazi, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: Aczél Tamás · Kossuth-díj · Sztálin-díj
Carmilla >!

    Nemhogy Kossuth-díjat nem kapott, semmit sem kapott! És ahogy ahogy mesélik, a Szovjet Nagykövetségen volt egy fogadás a darab résztvevői számára, ahol mindenki kapott egy aranyozott Sztálin-emlékplakettet. Rajczy is. Aki aztán alaposan berúgott aznap este, s amikor távozott, akkor borravalóként a portás kezébe nyomta ezt az érmet.

57. oldal, Magyar "Luigi" kanadai halála (Minerva, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth-díj