környezetvédelem fogalom

Michael Moore: Hülye fehér ember
Louise L. Hay: Az erő benned van
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon
Jared Diamond: Összeomlás
Michael Crichton: Félelemben
Gulyás Emese (szerk.): Tudatos vásárlók könyve
Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 2. – Együtt
Szepes Mária: Merre tartasz, ember?
Robert Pobi: Vérember
Katarina Mazetti: Pingvinélet
Chris Hadfield: Egy űrhajós tanácsai földlakóknak
Kaszás György: Dinómánia
Erdős László: Zöld hősök
Takács-Sánta András: A közlegelők komédiája
Yuval Noah Harari: 21 lecke a 21. századra
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata
Barack Obama: Egy ígéret földje
Buza Péter: Budapest 30
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig
Bjørn Lomborg: Téves riasztás
Karin Smirnoff: A lány, akinek semmi sem drága

Idézetek

Rozinante>!

     – Ha már kénytelen vagyok egy bolygón élni veled, örülnék, ha nem pusztítanád, amit én védeni próbálok! – hőbörgött Kinga.
     – Na, te zöld! Mintha olyan sokat tennél a környezetért…
     – Már bocs – húzta meg Kinga a copfját. – Két oldalra nyomtatok, hogy ne pazaroljam a papírt, sosem használok nejlont, saját bevásárlótáskám van, ha műanyag palackból iszom, akkor pet-palack-préssel összezúzom, ráadásul szelektíven válogatom a hulladékot – sorolta Kinga flegmán. Zsolti hitetlenkedve meredt rá, majd kitört belőle a röhögés.
     – Ez totál kész, nem? – nézett rám a szemét törölgetve.
     – Hát – vontam meg a vállam komolyan. – Szerintem ez jó dolog. Én például mindig elzárom a csapot fogmosás közben, hogy ne pazaroljam a vizet, nem szemetelek, lekapcsolom a lámpát, ha nem használom, mindig kinyomom a tévét, ha már nem nézem, és a suliba hozom a lemerült elemeket.
    A fiúk pislogás nélkül meredtek rám, végül segítségkérőén Virágra pillantottak.
     – Én a kutyagumit is felszedem Robert Pattinson után – vonta meg a vállát Virág.
     – A kutyája – vágtam rá, mert a fiúk értetlenül bámultak.
     – Pfuj! Virág, ez undorító! – húzta el a száját Dave.
     – Kutyám van, úgyhogy takarítok is utána – bólintott Virág.

340-341. oldal, Május 15., péntek (Ciceró, 2010)

5 hozzászólás
krlany I>!

Erről van szó, az egész bolygót lerohanják – de én tudom, hogy a Föld visszavág. Egy februári napon Chicagóban a hőmérséklet 21 fokra emelkedett. Hát ez óriási, sikongattak az emberek. Rövid ujjú ingben mászkált mindenki, a Michigan-tó partja tele volt napozókkal. Imádom ezt az időt, csacsogta egy hölgy az utcán. […]
Mi a csodáért gondoljuk, hogy kitörő örömmel kell fogadnunk a 21 fokos meleget az év leghidegebb havában, Amerika egyik leghidegebb városában? Inkább azonnali cselekvést kellene követelnünk képviselőinktől, és gyors megbüntetését mindazoknak, akik felelősek a klímaváltozásért. Emberek, ez így nincs rendben: valami rettenetesen elromlott. És ha nekem nem hisztek, kérdezzétek meg a halott, fertőzött tehenet, miközben húsa élvezetébe merültök egy első osztályú helyen.
De ne aggódjunk Földanyánkért! Túlélt ő már sokkal nehezebb időket is. Hagyjuk ezt a környezetvédőkre, legyenek nekik álmatlan éjszakáik, nekünk átkozottul sok dolgunk van a pénzcsinálással.
Ah, a pénz. A siker édeskés bűze.

12. oldal

Michael Moore: Hülye fehér ember és egyéb sajnálatos adalékok az amerikai nemzet állapotához

Kapcsolódó szócikkek: Chicago · Föld · hőmérséklet · klímaváltozás · környezetvédelem · pénz · siker
robinson P>!

– Alapjában véve Greta Thunbergnek és a környezetvédőknek igazuk van – jegyzi meg Branco. – Az emberiség jó úton halad afelé, hogy elpusztítsa a Földet, amely magának az életnek az alapvető feltétele. Ha a Föld elpusztul, nincs tovább.

Kapcsolódó szócikkek: Föld · Greta Thunberg · környezetvédelem
Leliana>!

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

Az apja igazi régimódi festő volt, és ugyanolyan nagy ívben leszarta a környezetvédelmet, mint mondjuk egy űrutazás hírét a Nap felszínére.

240. oldal

Kapcsolódó szócikkek: festő · környezetvédelem
Wiggin77 P>!

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az űrutazás után jelentéktelennek éreztem magamat. Valójában inkább úgy érzem, személyesen elkötelezetté váltam aziránt, hogy jó gazdája legyek a bolygónknak, és másokat is megtanítsak arra, ami itt történik. A világűrből látni lehet az erdők kipusztítását Madagaszkáron, és ahogyan ennek következtében az egykor a növényzet által megkötött vörös talaj most beleömlik az óceánba; látjuk, ahogy az Aral-tó partja sok tucat kilométerrel odébb tolódott, mert a földművelés elhasználta a vizet, ezért ami valaha tófenék volt, az most kopár sivatag. Azt is látjuk, hogy a Föld egy elkoptathatatlan, sok mindent kibíró, önmagát helyrehozó, az életet támogató hely, amelynek azonban megvannak a maga problémái –a természeti eredetűek, mint például a hamut a levegőbe okádó tűzhányók. Mi azonban rossz gazdái vagyunk, és ezáltal végtelenül rontjuk a helyzetet. Előre kellene tekintenünk a környezetünk távolabbi jövőjébe, és ennek megfelelően jobbítani kellene a dolgokat, ahol csak tudjuk. Ezt egyfajta küldetésnek érzem, amit soha nem éreztem azelőtt, hogy a világűrben jártam. Akik ismernek, ezt idegesítőnek találják. Nemrég egy barátom kiábrándultan vette tudomásul, hogy amikor sétálni mentünk, én minduntalan megálltam, hogy összeszedjem a szemetet, ami jelentősen lassította a tempónkat. Kiderült, hogy ez az űrrepülés egyik alig ismert utóhatása: mostanában az utcán összeszedem az eldobált rágógumipapírokat.

316. oldal

Chris Hadfield: Egy űrhajós tanácsai földlakóknak Mit tanultam az űrrepüléseim alatt a találékonyságról, az eltökéltségről és arról, hogy mindig felkészülten kell várni a problémákat

Kapcsolódó szócikkek: környezetszennyezés · környezetvédelem
Sophia_Mathe>!

Végezetül meg kell állapítanunk, hogy a dinók csodálatos állatok voltak. Csodállatok. 165 millió éven át uralták a Földet, és mégse tették tönkre a bolygót. Úgy adták át nekünk, ahogyan átvették. Ha mást nem, ezt az egy dolgot az embernek feltétlenül el kellene tanulnia tőlük. De amíg ez nem sikerül, addig ne nevezzük magunkat a Földön valaha élt legértelmesebb lényeknek, mert semmi jogunk hozzá.

64. oldal (Animus, 2015)

BakosJuci>!

[…] az az érzésünk támadhat, hogy a társadalom olyan erős volt – és még mindig az –, hogy egy magunkfajta egyszerű embernek nem sok esélye volt arra (ha volt egyáltalán), hogy befolyásolja az egész emberi civilizáció fejlődési irányát. Ez nem igaz. Egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá, és a kortárs vizsgálatok is azt mutatják, hogy épp egyéni kis szokásaink azok, amelyek meghatározzák társadalmi és kulturális életünket, amely a természeti egyensúlyt fenyegeti, és súlyos terhet ró természeti támogatórendszereink eltartóképességére.

18. oldal - Víz - Vissza a jövőbe

Gulyás Emese (szerk.): Tudatos vásárlók könyve Víz, zöldség-gyümölcs, hús, energia, vegyi anyagok, közlekedés, utazás

Kapcsolódó szócikkek: környezetvédelem
FreeAngel P>!

Egy pillanatig se gondold, hogy nem tudsz változást előidézni, hogy nem vagy valódi hatással a világra. A gyerekeid gyerekei számítanak majd rád.

447. oldal

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · környezetvédelem · változás
1 hozzászólás
verone>!

Bizonyos Pisztory István képviselte a vádat: Tudtommal, uraim, Pest város s nem erdő. Mármost kutassuk, miből áll a város? Házakból. Igaz-e vagy sem?
Szinte mindenki egyetértett. Váratlanul a rendőrfőkapitány mégis az ötlet mellé állt (nem ligetbarát megfontolásból). Kijelentette, a katonai intézmény működését (állt még akkor a mai Szabadság tér helyén a Neugebäude, a császárság egyik legnagyobb laktanyája), a csapatok mozgását zavarná, ha erre a mocsaras részre is házakat építenének. Jobb lesz mégis ha sétateret.
Stefi gróf hamarosan megalapította a Pesti Sétatér Társaságot (ezt a tettét az utókor zöld elkötelezettjei is ritkán emlegetik), s 1846 márciusának harmadik napján, felesége s más úriasszonyok, urak társaságában saját kezűleg ültette el ide az első facsemetét.

91-92. oldal, 15. fejezet - Kő kövön (Holnap Kiadó, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: fa · ház · környezetvédelem · Pest · séta · sétatér · Széchenyi István · zöld
Csancs>!

A Greenpeace sokszor azért áll a kritikák célpontjában, mert akcióit sokan túlontúl radikálisnak tartják. Figyelembe kell azonban venni, hogy a médiába kerülő tiltakozások mindig csak az utolsó lépést jelentik, amelyet tárgyalások és meggyőzési próbálkozások előznek meg. Előbb szép szóval próbálnak célt érni, de ha ez nem működik, akkor bizony a komolyabb figyelemfelhívásra, kalandos, kockázatos, sokszor életveszélyes akciókra is szükség van az eredmények eléréséhez. A látványos tiltakozó megmozdulások mellett ma is tudományos kutatás, lobbizás és szemléletformáló tevékenység folyik a Greenpeace-en belül. Ennek a komoly háttérmunkának persze sokkal kisebb a hírértéke, így sokan nem is értesülnek róla.

108. oldal

Erdős László: Zöld hősök Assisi Szent Ferenctől Arnold Schwarzeneggerig

Kapcsolódó szócikkek: környezetvédelem