Kéri Pál személy

Faludy György: Pokolbeli víg napjaim
Ady Endre: „Legyetek emlékezéssel hozzám”
!

Kéri Pál, született Kramer Pál, Paul Kéri, írói álnevén: Kérő Pál (Budapest, 1882. április 5. – New York, 1961. február 6.) magyar újságíró, műfordító, a Tisza-per vádlottja.

https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A9ri_P%C3%A1l


Idézetek

Eszter01>!

Rövidesen megérkezésem után a Szabad Magyar Mozgalom titkárává választottak, és ugyanakkor szerkesztője lettem a mozgalom hetilapjának, a Harcnak. Emigráns magyar politikusokkal, újságírókkal, tudósokkal tele volt a világ, és valamennyien szívesen dolgoztak nékünk. Semmi sem volt könnyebb, mint lapunkat összeállítani. Szinte mondhatni, magától ment. Jászi Oszkár Oberlinből, Czakó Ambró Torontóból, Hatvany Lajos Londonból, Vér Andor Buenos Airesből vagy Fényes László, Ignotus, Kéri Pál és Vámbéry helyből látták el a lapot anyaggal. Mindig arról írtak, ami a legfontosabbnak tűnt; pontosan, jólértesülten és nem csekély meggyőző erővel. Az emigráns magyar tudósok java – mint Szilárd Leó, Teller Ede, Neumann János – csakúgy a mozgalom támogatói közé számítottak, mint a modern művészet kiemelkedő alakja, Moholy-Nagy László vagy Lengyel Menyhért író. Egyedül a gonoszságáról és gyávaságáról ismert Molnár Ferenc hiányzott. Ő azt képzelte: ha Hitler elfoglalja Amerikát, neki megkegyelmez, mert nem nyilatkozott ellene. Havas Bandi, aki időközben Londonba került, és ott Károlyi Mihály titkára lett, onnét küldött tudósításokat, még Csehszlovákia és Olaszország volt és jövendő külügyminiszterei, Jan Masaryk és Carlo Sforza is írtak a Harcba. Bartók Bélával, aki Long Islandon élt nehéz anyagi körülmények közt, hosszú interjúkat csináltunk, és az amerikai zenekritikusokat próbáltuk oldalára állítani.

156. oldal

Creusa>!

A Három Holló irodalmi találkahely megnyílt, a fülke megtelt emberekkel és váltóberendezkedésekkel hajnalig helyet adtak az új jövevényeknek, ha Ady a Fővárosi Orfeum Kávéházban, a Nagymező utcai Kovács vendéglőbe ment, a sereglés utána vonult, a gyöngéd vonzódás, becsületes respektus volt az, ahogy Adyt a hívei körülvették. Milyen szeplőtelen, megható tud lenni, csatakos kollégákkal szemben az író, egy-két ember visszamaradt az emlékezetemben. Megejt most is Szép Ernő alázatossága, a mogorva Kemény Simon Ady mellett megjuhászodik és sietve, hevülettel, ő írta ki elsőnek: kopognak Kiss József ablakán…
A milliomos Hatvany Lajos egy élet tartalmát adja át Adynak, és szolgál, akit szolgálni szoktak…
A tört szívű Kéri Pál, aki megrészegedik Ady közelségétől, és bornemissza állapotában Adyért parfümmel issza a pezsgőt.
(Révész Béla visszaemlékezése)

224. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Ady Endre · Három Holló · Kemény Simon · Kéri Pál · Szép Ernő