kémiai Nobel-díj fogalom

Miért nem bírják a magyarokat?
Tomáš Borec: Jó napot, Ampère úr!
Yuval Noah Harari: Sapiens
Andrew Gross: Egy kém Auschwitzban

Idézetek

Chöpp>!

Marie Curie azok közé a kivételes emberek közé tartozott, akik már életük folyamán teljes elismerésben és megbecsülésben részesültek. Kétszer kapott Nobel-díjat (Pierre Curie-vel és Henri Becquerellel együtt fizikai díjat 1903-ban és kémiai díjat 1911-ben). Ezen kívül még nyolc további díjat, tizenhat érmet és kitüntetést is kapott. Tizenkilenc egyetem avatta díszdoktorrá, és huszonhárom ország nyolcvanhárom tudományos intézete választotta meg tagjává.

91. oldal Pierre Curie és Maria Skłodowska-Curie

Kapcsolódó szócikkek: 1903 · 1911 · kémiai Nobel-díj · Marie Curie · Nobel-díj · Pierre Curie
Chöpp>!

A Svéd Akadémia udvarias szavakkal értesítette Ernest Rutherford professzort, hogy odaítélte neki a kémiai Nobel-díjat.
– Valóban – szólalt meg Geiger – , nincs más hátra, bele kell nyugodnunk a ténybe, hogy nem fizikai, hanem kémiai laboratóriumban dolgozunk.
– Sok, különböző gyorsasággal végbemenő változással volt dolgom – szólalt meg Rutherford, miután kissé megnyugodott. – De a magam mostani átalakulása fizikusból kémikussá, ez volt a leggyorsabb átalakulás, amelyet életemben eddig átéltem.

285. oldal Ernest Rutherford

Kapcsolódó szócikkek: Ernest Rutherford · kémiai Nobel-díj
Tauri P>!

Miközben minden erejével próbált öntudatánál maradni, egy különös dolog jutott az eszébe. A barátjának, Polányi Mihálynak az elmélete a láncreakcióról. Vegyész volt, többek között.

197. oldal; Huszonnégy

Kapcsolódó szócikkek: atombomba · kémiai Nobel-díj · Pollányi Mihály
nagytimi85>!

Egy Fritz Haber nevű vegyész 1908-ban felfedezett egy eljárást, amellyel szó szerint a levegőből lehetett ammóniát előállítani. Mikor a háború kitört, a németek Haber felfedezését használva beindították olyan robbanószerek gyártását, amelyeknek a levegő volt a nyersanyaga. Egyes tudósok úgy vélik, hogy Haber nélkül Németország már jóval 1918 novembere előtt kapitulált volna. Habernek (aki a mérges gáz harctéri alkalmazásának is egyik úttörője volt) a felfedezés 1918-ban Nobel-díjat hozott. Nem Nobel-békedíjat, kémiai Nobelt.

Yuval Noah Harari: Sapiens Az emberiség rövid története

Kapcsolódó szócikkek: 1908 · 1918 · ammónia · kémiai Nobel-díj · Nobel-díj
konyvolvaso>!

1937-ben egy magyar, Szent-Györgyi Albert professzor kapta a kémiai Nobel-díjat a C-vitamin felfedezéséért, amelyet a magyar paprika sejtjeiből izolált.

12. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1937 · C-vitamin · kémiai Nobel-díj · Szent-Györgyi Albert