Kemál Atatürk személy

Orhan Pamuk: Az új élet
Larry Gonick: A modern világ képregényes története 2. – A Bastille ostromától az iraki háborúig

Idézetek

Nazanszkij >!

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

Annyira hozzászoktunk, hogy minden török filmben ugyanazokat a jól ismert arcokat és ugyanazokat a sztereotip figurákat látjuk – a türelmes postást, a brutális erőszaktevőt, a hősnő csúnyácska, de jószívű nővérét, a sztentori hangú bírót, a kövérkés, együgyű, de jó szándékkal teli nagymamát –, hogy azon a napon, amikor egy megállóban találkoztunk a brutális erőszaktevővel és a csúnyácska, de jószívű nővérrel, akik egy másik álmos busz utasainak csoportjában ülve éppen a lencselevesüket ették a Vízparti emlékek nevű étteremben, melynek falait Kemál Atatürk, híres moziszínészek, pankrátorok, valamint mecsetek képei díszítették, hogy csak ekkor döbbentünk rá, mennyire rászedtek minket! Miközben Dzsánán az étterem falán levő képeket nézegetve egyenként megnevezte a híres színésznőket, akiket valami gonosztevő mindig megbecstelenített azokban a filmekben, amelyeket a közelmúltban láttunk, én szórakozott tekintettel vizsgálgattam a különböző színű fényekkel megvilágított étteremben ülő vendégeket, és arra gondoltam, hogy mi mindannyian, akik ebben a kivilágított, fagyos hangulatú étteremben ülünk, és esszük a levesünket, valójában egy, a halálba tartó, ismeretlen hajó utasai vagyunk.

122-123. oldal, 6 (Ulpius-ház, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: Kemál Atatürk · pankrátor
Nazanszkij >!

Némán kortyolgatták rakijukat, mint két jó barát. A falakon a vonatokat, törökországi tájakat és mozicsillagokat ábrázoló fényképek között ott mosolygott Kemál Atatürk portréja is, elégedetten nézett ki a képkeretből, mintha biztos lenne abban, hogy jó kezekben – az éttermekben iszogató emberek kezében – hagyta a Köztársaságot.

346. oldal, 13 (Ulpius-ház Könyvkiadó, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: Kemál Atatürk
Carmilla >!

Mustafa Kemal, Törökország új erős embere, akit Atatürknek ismertek, az 1920-as években világi állammá alakította országát. Megszüntették az arab írást és iszlám viseletet, európai ruha, nyugati oktatás, latin ábécé jött a helyébe.

190. oldal, Eközben másutt... (Libri, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: Kemál Atatürk · Törökország
2 hozzászólás