Jupiter-négyzet fogalom

Ráth-Végh István: Két évezred babonái
!

Jupiter-kocka – Albrecht Dürer: Melankólia I (részlet)

Jupiter-négyzet (Sigillum Iovis)

Sigillum Iovis, azaz Jupiter pecsétje, amulettje.
Albrecht Dürer egyik leghíresebb, a Melankólia I című rézmetszetén látható ez a bűvös négyzet. Henricus Cornelius Agrippa von Nettesheim Titkos bölcselet című munkájában írja le a hét – asztrológiai – bolygó (3- Szaturnusz, 4- Jupiter, 5- Mars, 6- Nap, 7- Vénusz, 8- Merkúr, 9- Hold) és a mágikus négyzetek kapcsolatát. A bolygók száma határozza meg az adott négyzet oldalának nagyságát; ez a Jupiter-négyzet esetében 4x4=16, vagyis 16 szám kerül beírásra és ezek összege – átlósan, függőlegesen, vízszintesen, körbe, sarkosan, csoportosítva – adja az állandó 34-es számot. A számokat egy bizonyos logika alapján kell elhelyezni, hogy a „kívánt” 34-es szám előjöjjön. Az így elkészített amulettek a viselőjét meggyógyították, vagy a más kapcsolódó bolygó tulajdonságai hatottak rá.

Érdekességként megemlíthető, hogy a rézmetszet készítésének ideje 1514, amely évszám a Jupiter-négyzet alsó sorában leolvasható.


Idézetek

lzoltán IP>!

    A számok bűvös erejébe vetett hit megmagyarázza, miért alkalmazta az orvosi babona a számokból összeállított, úgynevezett mágikus négyszögeket. Az a virtusuk, hogy a kis kockákba írt számokat akár vízszintes, akár függőleges sorban, akár átlós irányban adjuk össze, az eredmény mindig ugyanannyi lesz. Ez a bűvös tulajdonságuk teszi őket alkalmassá, hogy elűzzék a betegséget okozó gonoszlelket.
[…]
Jupiter-kocka

16 3 2 13
5 10 11 8
9 6 7 12
4 15 14 1

    A négy vízszintes, négy függőleges és két átlósan futó számsor összege mindig 34. Adjuk össze a négy sarokszámot: 16, 13, 4, 1 – megint előmosolyog a 34. Még ez sem elég. Osszuk fel az egész négyszöget négy kis négyszögre és mindig a betegségkergető 34 örvendeztet meg:
16 3
5 10

9 6
4 15

2 13
11 8

7 12
14 1

    Ha még tovább vizsgálgatjuk a csodálatos négyszöget, kiderül, hogy ugyanazon eredmény van elrejtve a belső négyszögben is. Sőt itt se állapodjunk meg, adjuk össze a felső belső és alsó belső, valamint a bal belső és jobb belső számokat: újra meg újra előbukkan a varázslatos 34!

65-66. oldal, Amikor beköszönt a betegség - A számvarázs (Móra, 1961)

Kapcsolódó szócikkek: Jupiter-négyzet