Joseph Beuys személy

Garaczi László: Mintha élnél
Wladimir Kaminer: Utazás Tralalába
!

Joseph Beuys (1921. május 12. – 1986. január 23.) német származású performansz, szobrászművész.

Európa nyugati térsége legújabb kori művészettörténetének egyik legnagyobb hatású és legtöbb vitát, poláros értékeléseket kiváltó személyisége Joseph Beuys. Beuys elsősorban szobrász, de széles körű tevékenysége többfajta művészeti ágra is kiterjedt. Későn (40 évesen) lett művész.

Tevékenységében eldöntöttnek látszik az anyagok, eszközök, helyzetek művészi igénybevételének, a művészet és élet közötti határ kérdésének dilemmája. Tevékenységét társadalom szobrászatnak nevezte. A művészet teljességével állította párhuzamba. A művész nézeteiben a politikai összetevő vált uralkodóvá a 70’es években.

A 80’as évek elején a „zöldek” mozgalmához tartozott. Működésében a modern tudományok pragmatizmusa éppúgy módszernek látszik, mint az evvel egyenesen szembe álló spiritualizmus. Előre kívánt haladni, de nem akarta elhagyni azokat a területeket, melyektől úgy tűnt, hogy az emberiség eltávolodott. Újszerű felfedezésre vállalkozott. Meggyőződése az volt, hogy a gondolkodás minden formája jelentékeny, ezért a gondolat jelzésének egyetlen privilegizált alakja sem fedezhető fel munkáiban. Nyilvánvaló tevékenysége volt a művészet fogalmának kitágítása, és ezt széles hatókörű művészetfogalmat minden emberi tevékenységben érzékelni-értékelni próbálta. A kreativitás volt a középponti kategória és annak értékét pedig az alkotást biztosító szabadság fokának függvényévé tette. A politikát a szabadsághoz juttató tevékenységnek nevezi.

!

7000 tölgy elültetése Kassel-ben – Az 1982-es kasseli Documenta, a kortárs képzőművészet legnagyobb seregszemléjének legmaradandóbb alkotása Joseph Beuys 7000 tölgy című projektje volt, amelynek keretében a művész elérte, hogy maga a közönség népesítse be

!

Joseph Beyus – 7000 tölgy (7000 Eichen, 7000 Oaks)

A legtöbb polémiát kiváltó mű Beuys 7000 gránittömbje és az ezzel kapcsolatos faültetési akció volt. Ez a projekt egyértelműen nem a szakmát, hanem a német polgárt vette célba. Ugyanis a Friedrichsplatz-ra szállított 7000 gránittömb mindegyikét 1-1 frissen ültetett tölgyfa mellé tervezik beásni. Minél kevesebb kő lesz a téren, annál több új tölgyfa áll. Körlevélben hívta fel Beuys és a Nemzetközi Szabadegyetem (FIU) a lakosságot, hogy a 7000 tölgyfa akcióban vegyen részt egy vagy több fa megvásárlásával és felállításával (darabonként 500 DM). A faültetők a FIU pecsétjével és Beuys aláírásával ellátott, a saját nevükre kiállított „Fa-Diplomát” is kapnak. Beuys terve sok támogatóra és legalább annyi ellenzőre is talált. A német televízió Documentáról szóló műsorában több boldog fatulajdonos nyilatkozott arról, hogy mennyire helyes, ha a művészek egy társadalmilag fontos ügyet (környezetvédelem) szolgálnak a műveikkel.
Mások viszont éppen hogy úgy értékelték Beuys alkotását, mint ami rengeteg pénzt emészt fel (a gránittömbök kibányászása és Kasselba szállítása) s ezenkívűl nem 2-3 évig, mint ahogy Beuys véli, hanem legalább 11 évre elrondítja Kassel egyik legszebb terét és építészeti együttesét. A Beuys ellen tiltakozók egy csoportja a Documenta-megnyitó előtti éjjel a gránittömbök felét rikító rózsaszínre festette. Másnap délelőtt a Friedrichsplatz-on rózsaszín kezeslábasba öltözve egy kiáltványt osztogattak, amiben megmagyarázták akciójuk okait: a rikító rózsaszínnel a teret akarták még jobban elrondítani és a lakosság figyelmét felhívni arra, hogy a Fridericiánum előtt 11 évig heverő ronda kőhalmaz nem Kassel dicsősége, hanem szégyenfoltja lesz.

forrás: Klaniczay Júlia – Artpool´s Art Tour 1982, 3. rész: a kasseli Documenta 7
http://www.artpool.hu/Al/al03/arttour3.html

!

Joseph Beuys a karcok között.
http://moly.hu/jelzok/Joseph_Beuys


Idézetek

Dora P>!

Joseph Beuys áthajított egy pudvás krumplit a Berlini Falon, Honecker mesterlövészei röptében eltrafálták.

41. oldal

Kapcsolódó szócikkek: berlini fal · Erich Honecker · Joseph Beuys
1 hozzászólás
volna>!

Az egyik ismerősöm – szintén művészettörténész – elmélete szerint Beuys gépét 1944-ben Antoine de Saint-Exupéry lőtte le, aki körülbelül ekkor szintén úton volt egy repülővel és eltévedt. Ez természetesen merész elgondolás volt, melyet bajosan lehetett bizonyítani. De az ismerősömet hosszú időre lenyűgözte már a puszta elképzelés is, hogy A kis herceg szerzője hozta le az égből a Lágy burokba zárt rügy titkának szerzőjét.

105-106. oldal (Eltűnve a Krímben)

Kapcsolódó szócikkek: 1944 · Antoine de Saint-Exupéry · Joseph Beuys