jávorszarvas állat

Stephen King: Az
Erlend Loe: Doppler
Erlend Loe: Doppler, az utak királya
Chuck Palahniuk: Harcosok klubja
Gavriil Trojepolszkij: Feketefülű fehér Bim
Frank Cockney: Rókacsapda
Leslie L. Lawrence: A felakasztott indián szigetén
Carl Sagan: Az éden sárkányai
Salamon Gábor – Zalotay Melinda (szerk.): Ha volna sonkánk, csinálhatnánk sonkás tojást, ha lenne itthon tojás / If we had a little ham we could have some ham and eggs, if we had some eggs
Stieg Larsson: A tetovált lány
Edmund Hillary: Kockázat nélkül nincs győzelem
Salamon Gábor – Zalotay Melinda (szerk.): Szerintem ezt a bort már valaki megitta egyszer – I Think This Wine Has Been Drunk Before
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya
Michael Crichton: Őslénypark
Erlend Loe: Kurt híres lesz
Walter Pedrotti: Az indián háborúk
Nagy Katalin (szerk.): Repülés a mélybe
Pénzes Bethen: Állati rekordok
Lara Adrian: A vámpír sírja
Tandori Dezső: Afrika, India: vadállatok őshona
Boldizsár Ildikó (szerk.): Esti mesék lányoknak
Kerekes György – ifj. Kerekes György: Lappföld
Dr. Seuss: Thidwick the Big-Hearted Moose
Tomas Tranströmer: Boltívek végtelenje
Eowyn Ivey: A hóleány
Irodalmi panoráma
Philip Yancey: Az imádság
Rick Riordan: Neptunus fia
Andrej Tarhanov: A pogány gyalogút
Bernhard Schlink: Olga
K. A. Tucker: Wild at Heart – Vad szívvel
Tasmina Perry: Az utolsó vacsora
Szeles Judit: Libegő

Idézetek

vargarockzsolt>!

Apám meghalt.
Ráadásul tegnap a másvilágra küldtem egy jávorszarvast.
Mit mondhatnék.

9. oldal, a regény első három mondata.

Kapcsolódó szócikkek: jávorszarvas
8 hozzászólás
Nikolett_Kapocsi P>!

Egyszóval a jávorszarvasok buták, esetlenek, idétlenek, málék, alkalomadtán veszélyesek, gyakorta berúgnak az erjedt gyümölcstől, és randalíroznak – tehát teljesen jogosan lehetnek Skandinávia jelképe.
Hogy jövök én ehhez? Nagyjából sehogy, az utóbbi húsz évet leszámítva. Azóta lakom a jávorszarvasok és egyéb marhák által benépesített Skandináv-félszigeten. Húsz éve próbálom ezeket az állatokat megfigyelni, megérteni, szarvaslesemet Nyugat-Svédországban építettem fel, egészen közel a norvég határhoz.

8. oldal - Jávorszarvasles és rákászok

Kapcsolódó szócikkek: jávorszarvas
Brigi007>!

A Föld egyetlen társadalmában sem létezik ma „élethez való jog”, és korábban sem létezett soha. Haszonállatokat tenyésztünk levágásra, elpusztítjuk az erdőket, beszennyezzük a folyókat és a tavakat, míg végül már nem él meg bennük a hal, sportból vadászunk őzre és jávorszarvasra, a prémjéért a leopárdra, a kutyaeledelért a bálnákra, belegabalyítjuk a tátogó és vergődő delfineket a hatalmas tonhalhalászhálóinkba, és agyoncsapjuk a fókakölyköket „a szaporulat szabályozása” céljából. Mindezek az állatok és növények ugyanúgy élőlények, mint mi. Amit sok emberi társadalomban óvnak, az nem az élet általában, hanem az emberi élet.

248. oldal

Carl Sagan: Az éden sárkányai Tűnődések az emberi intelligencia evolúciójáról

Kapcsolódó szócikkek: bálna · delfin · élet · erdő · fóka · Föld · folyó · jávorszarvas · őz · társadalom
Dora P>!

Ezek a jávorszarvasok folyton úton vannak. Úgy festenek, mint akik azt hiszik, másutt jobb. Lehet, hogy igazuk van.

9. oldal

Kapcsolódó szócikkek: jávorszarvas
Babesz>!

Az a baj az emberekkel, hogy mihelyt megtöltenek egy teret, egyből csak az emberek látszanak, és a tér eltűnik. Nagy, puszta tájak megszűnnek többé nagynak és pusztának lenni, ha benépesülnek. Az ember jelenléte határozza meg, hová essék a tekintet. És az ember tekintete szinte mindig a többi ember felé irányul. Ezért alakulhatott ki az a látszat, miszerint az ember minden más egyébnél fontosabb ezen a földön. Gyenge lábakon álló képzet. Mert miért is ne lehetnének a jávorszarvasok a legfontosabbak, ha már itt tartunk, ugye, Bongó. Talán ti jobban tudjátok, csak éppen hihetetlenül türelmesek vagytok. Ezt persze kétlem, de ki tudja. Mindenesetre az kizárt, hogy az ember legyen a legfontosabb. Képtelen lennék elhinni.

162. oldal

Kapcsolódó szócikkek: emberek · jávorszarvas
Nixii P>!

– Mégis, hogy lenne ez az én hibám? – Bámulom a sikertelen teszteredményt a kezemben, és a sírás kerülget.
– Nem ütközhetsz neki semminek a vizsgán. Automatikusan megbuksz. – Jonah megemeli a baseballsapkáját, lesimítja a haját, aztán visszateszi a fejére. – Mégis, hogy nem láttad a jávorszarvast?
– A semmiből jött elő! – fakadok ki.

Kapcsolódó szócikkek: baseballsapka · Calla Fletcher · jávorszarvas · Jonah Riggs · vizsga
3 hozzászólás
Emmi_Lotta I>!

Az idő nem olyan, mint egy folyó: nem lehet rajta végigtekinteni forrástól a torkolatig. Inkább az ablakon lefolyó vízcsepphez hasonlít, amely szeszélyes patakként kanyarog lefelé, amerre csak az üveg láthatatlan egyenetlenségei térítik. A jelen az a pont, ahol a gömbölyű vízcsepp éppen van. A jelen mindig csak a pillanat. Ide sűrűsödik a változás: nem lehet tudni, merre kanyarodik majd a csepp, kettéoszlik-e, vagy megáll egy akadály előtt. A pillanat megfoghatatlan, ahogy a vízcsepp is eltűnik, ha hozzáérünk. A fénykép és a vers mégis megcélozza a megörökítését, s ha lemásolni nem is sikerül, egy-egy emléket, gondolatot, érzést megőriz a papír.
Ha utazik az ember, talán még jobban érzi a pillanatok megismételhetetlenségét. Tudja, hogy csak egyszer látja életében a tájat, az út menti fát, a tópartot. Érzékszervei is élesebben működnek, hogy minél többet elraktározhasson magában. Meghallja a legkisebb szelet, az eső hangját, reggel a madarakat az erdőszélen.
Északon utazni semmi mással nem fogható élmény. Ott éreztük először azt, hogy nemcsak a gondolataink, a szemünk is kitör a rabságból, amelyhez délen szokott. Az erdőnek ott tényleg nincs vége, a rétek fölött nem húzódik távvezeték, a tó egyik szigete mögött egy másik fekszik, nem beépített part.
A finn tóvidék titokzatosságával, a lappok hazája végtelenségével fogott meg bennünket.
A tavak öblei szinte elbújnak a hatalmas fenyők között, vizük is sokszor barna és átláthatatlan az évezredek alatt beleoldódott faanyagtól. A szigeteken szőnyegként terül el a gyapjúsás, fehér pihéiket tarkára festi minden este a nap. A fenyvesek alján mindenhol patak, halk, lassú vízfolyás csobog.
Lappföldön óriás lápok veszik körbe a csupasz hegyeket. A mocsarak madarat nevelnek, medvét és jávorszarvast rejtenek, kínálják a finom gyümölcsöt: az áfonyát, a mocsári hamvasszedret. Az igazi fátlan tundrák felett pedig mintha az ég is távolabb lenne.
Szabadság és képzelet. Végtelen tér…
Számunkra ez Finnország és a csodálatos Lappföld varázsa.

Előszó

Kapcsolódó szócikkek: áfonya · erdő · folyó · hegy · idő · jávorszarvas · jelen · képzelet · Lappföld · madár · medve · rét · szabadság
2 hozzászólás
Gitta_Bry IP>!

A jávorszarvas a leglojálisabb barát a világon, amíg méltányosan bánnak vele és megadják számára a szükséges életteret, de ha az ember csak egy pillanatra is elfeledkezik magáról és más irányba néz, örökre lelép. Annyira szeszélyesnek és örökkévalónak tűnnek ezek a jávorszarvasok, hogy csak kölcsönbe kaphatjuk meg őket.

104. oldal

Kapcsolódó szócikkek: jávorszarvas
tencsi>!

Azon a reggelen kezdődött minden, amikor ellopták a jávorszarvas tökét.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: jávorszarvas