IX. Gergely pápa személy

Karen Armstrong: Mohamed
Nevill Drury: Mágia és boszorkányság
Carol Natsis – Meryl Potter (szerk.): Misztikus történetek gyűjteménye
Klaniczay Gábor (szerk.): Európa ezer éve: a középkor I-II.
Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök
Szászországi Boldog Jordán: Könyvecske a Prédikátorok Rendjének kezdeteiről

Idézetek

Cneajna P>!

Bernard Gui diadallal állapította meg, hogy sokan gyónták és tagadták meg „gonosz” nézeteiket, s emellett sok hasznos információt is nyújtottak társaikról. IX. Gergely pápa pedig azzal dicsekedett, hogy szülők gyermekeiket, gyermekek szüleiket jelentették fel, hitves hitves ellen tett vallomást.

31. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Gui · IX. Gergely pápa
2 hozzászólás
Carmilla >!

    A középkorban sokan hittek benne, hogy bizonyos nők „éjjel a pogányok istennőjével, Dianával együtt repülnek… és neki mint úrnőjüknek engedelmeskednek”. Az egyház hamis és badar elképzelésnek tekintette az ilyenfajta hiedelmeket, és minden eszközzel igyekezett kiirtani az emberekből. Később azonban megváltoztatta az álláspontját. A XIII. században IX. Gergely pápa kinyilatkoztatta, hogy az eretnekség is a boszorkányság egy fajtája. A XVI. században pedig már bárkit megégethettek mint boszorkányt, aki nem hitt az éjszaka repülő boszorkányok létezésében!

207. oldal, Boszorkányok, démonok és szellemek kora (Reader's Digest, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: egyház · eretnekség · IX. Gergely pápa
Frank_Waters I>!

IX. Gergely pápa 1227-ben ezeket még további rendelkezésekkel egészítette ki: a muszlimok és zsidók viseljenek megkülönböztető ruházatot, keresztény ünnepek alkalmával az utcákon ne mutatkozzanak, keresztény országokban közhivatalt ne vállaljanak. A muszlimokat hagyományosan imára szólító müezzineknek megtiltották, hogy óbégatásukkal a keresztényi fülekben kártokozzanak.

33-34. oldal

Karen Armstrong: Mohamed Az iszlám nyugati szemmel

Kapcsolódó szócikkek: IX. Gergely pápa
Lunemorte P>!

1231-ben IX. Gergely pápa úgy rendelkezett, hogy minden, eretnekséggel vádolt bűnöst máglyán égessenek meg.

Kapcsolódó szócikkek: 1231 · eretnekség · IX. Gergely pápa · máglya
M_Milán>!

íAz 1229 szeptemberében Apukában partra szálló Frigyes gyorsan kiűzte a királyságból a pápai sereget, mely sikereit főként annak köszönhette, hogy az uralkodó halálhírét keltette, majd 1230 nyarán békére kényszerítette a megszégyenült
IX. Gergelyt. A királyság és a Pápai Állam (ok) határán fekvő Cepranóban és San Ger- manóban kidolgozott szerződésben a kiközösítés feloldásáért cserébe Gergely ismételt ígéreteket kapott a pápai birtokok és a szicíliai egyház feletti pápai jogok tiszteletben tartására.

72

Kapcsolódó szócikkek: 1229 · 1230 · IX. Gergely pápa
M_Milán>!

Noha
III. Incétől kezdve a szentté avatást egyre bonyolultabb kánonjogi szabályok által meghatározott szentté avatási vizsgálat kellett hogy megelőzze, IX. Gergely pápa és bíborosai 1228-ban úgyszólván közfelkiáltással nyilvánították szentté Ferencet.

14

Kapcsolódó szócikkek: 1228 · IX. Gergely pápa
M_Milán>!

A rend növekedése során Ferenc konfliktusba került az eredeti szigorú ideáltól eltérő rendtársaival – ennek emlékét őrzi az igazi és tökéletes boldogságról (De vera et perfecta laetitia) című történet. Ferenc inkább veszélynek, mint örömnek tartotta a nagy sikert, hogy egyetemi doktorok, főpapok is beléptek a rendbe, hogy királyok kezdik pártfogolni, mindez valóban oda vezetett, hogy a rend eltért a szigorú önkéntes szegénység ideáljától. A viták során, melyekbe a rend bíboros protektora, Ugo- lino d’Ostia, a majdani IX. Gergely pápa is egyre erőteljesebben beleszólt, 1220-ban Ferenc lemondott a rend vezetéséről.

13

Kapcsolódó szócikkek: 1220 · IX. Gergely pápa
Dominicana>!

Mindez Bologna városában történt, az Úr 1233. évében, május 24-én, az indikció hatodik évében, amikor IX. Gergely volt a pápa, és II. Frigyes a császár.

(utolsó mondat)

Kapcsolódó szócikkek: 1233 · IX. Gergely pápa