IV. Ince pápa személy

Jacques Le Goff: Az értelmiség a középkorban
Klaniczay Gábor (szerk.): Európa ezer éve: a középkor I-II.
Julianus barát és Napkelet fölfedezése
!

IV. Ince (Genova, 1195 körül – Nápoly, 1254. december 7.) uralkodói néven vált a katolikus egyház fejévé a történelem 180. pápája. Ince hosszas interregnum után foglalhatta el Szent Péter trónját, ami elődjének alig kéthetes pontifikátusa után nem is csoda. A konklávé igen nehéz helyzetben volt IV. Celesztin pápa halála után. II. Frigyes német-római császár Tivolinál táborozó serege nagy nyomást gyakorolt a választókra. A közel kétéves tanakodás után végül olyan egyházfő uralhatta Rómát, akit a császár ugyan örömmel üdvözölt, de hamarosan kiderült, hogy nem véletlenül vette fel az Ince nevet.
https://hu.wikipedia.org/wiki/IV._Ince_p%C3%A1pa


Idézetek

M_Milán>!

A legnagyobb hírnévre az 1222-ben alapított Padova tett szert, mely 1404-től kezdve a velencei köztársaság egyeteme lett. 1244 után IV. Ince létrehozott egy egyetemet a pápai udvar mellett, melybe a XIV-XV. században a pápák új életet próbáltak lehelni, ezzel is támogatva a pápai államban megszilárdulóban lévő hatalmukat. Siena, ahol 1246 óta van egyetem, újraalapítja azt 1357-ben IV. Károly császár bullájával, majd még egyszer 1408-ban XII. Gergely pápa új privilégiumaival.

169 Az egyetemek nemzeti jellegű átszerveződése: új egyetemi földrajz

Kapcsolódó szócikkek: 1222 · 1246 · 1404 · IV. Ince pápa · Padova · Siena
M_Milán>!

Oxfordban is III. Ince legátusa, Miklós, tusculumi püspök segít az egyetemnek megszerezni függetlensége első tartozékait.
III. Henrikkel szemben IV. Ince az egyetemet Szent Péter és a pápa oltalma alá helyezi, és megbízza London és Salisbury püspökeit, hogy védjék meg a királyi beavatkozás októl.
Bolognában III. Honorius pápa nevezi ki az egyetem élére a főesperest, hogy megvédelmezze a városi hatóságokkal szemben.
Az egyetem tényleges emancipációja pedig akkor következik be, amikor a város 1278-ban elfogadja a pápát hűbérurának.

97

Kapcsolódó szócikkek: 1278 · Bologna · III. Ince pápa · IV. Ince pápa
M_Milán>!

A genovai származású IV. Ince (1243-1254) folytatta elődje politikáját II. Frigyes császár ellenében, akit az 1245-ös lyoni zsinaton kiközösített. 1300-ban, amikor VIII. Bonifác pápa (1294-1303) meghirdette az első jubileumi Szentévet és zarándokok százezrei áramlottak az Örök Városba, mindenki megbizonyosodhatott arról, hogy Krisztus földi helytartója a keresztény világ feje.

169 Sághy Marianne AZ AVIGNONI PÁPASÁG ÉS A NAGY EGYHÁZSZAKADÁS VI.Késő középkor (XIV-XV. század)

Kapcsolódó szócikkek: 1245 · 1300 · IV. Ince pápa · VIII. Bonifác pápa
ppayter>!

Güjük kán levele IV. Ince pápához 1246-ból

Az örök Ég erejéből, az egész nagy nép tenger[nagy]kánja.
Parancsunk:
Ez egy parancs, amely a nagy pápának küldetett, hogy ezt megismerje és megértse. Tanácsot tartván a király országaiban, kérést küldtetek a meghódolás ügyében, melyet követeitektől meghallgattunk.
Ha ti saját szavaitok szerint cselekedtek, úgy te, aki a Nagy Pápa vagy, a királyokkal együtt személyesen kell hozzánk jönnöd hódolatra, és akkor a jasza törvényét tudomásotokra fogjuk hozni.
Más. Azt mondtátok, hogy ha megkeresztelkednék, az helyes volna; ezt te magad hoztad tudomásomra, és egy [ilyen] kérést küldtél hozzám. Ezt a kérésedet nem értettük meg. Más. Ezeket a szavakat [üzenetet] intézted hozzá,: „Elfoglaltátok a magyarok és a keresztények minden földjét; efelett csodálkozom. Mondjátok meg, hogy mi volt a bűnük?” Ezen szavaidat sem értettük meg. Dzsingisz kán és a Kagán Isten parancsát küldték, hogy megértsék, de ezek Isten parancsának nem engedelmeskedtek. Sőt ezek, akikről szólsz, nagy tanácskozást tartottak [?], fennhéjázóknak mutatkoztak, és követeinket megölték. Ezekben az országokban az örök Isten ölte meg és semmisítette meg az embereket. Hogyan tudna valaki maga erejéből ölni, hogyan tudna [országot] foglalni, ha nem az Isten parancsára?
És ha te azt mondod: „Keresztény vagyok, az Istent imádom, megvetem [a többieket]”, hogy tudod, hogy Isten kinek bocsát meg és kivel szemben igazán könyörületes; hogyan tudod ezt te, aki ilyen szavakat mondasz? Isten erejéből nekünk adatott minden hatalom napkelettől napnyugatig. És hogyan tudna valaki Isten parancsa nélkül bármit cselekedni? S most őszinte szívből ezt kell mondanotok: „Alattvalóitok leszünk, és nektek szenteljük erőinket.” Te pedig személyesen, minden királyok élén, együttesen, kivétel nélkül, gyere szolgálatunkra és hódolatunkra. Akkor majd el fogjuk ismerni meghódolásotokat. De ha Isten parancsának nem engedelmeskedtek, és parancsunknak ellenszegültök, akkor ellenségnek foglak tekinteni benneteket. Ezt hozzuk tudomásotokra Ha ellenszegültök, Isten tudja, amit mi tudunk! A 644. évben, a második dzsumada végén.

[Pecsétfelirat:]

Az örök Ég erejéből a nagy mongol nép tenger[nagy]kánjának parancsa. Ha [e parancs] a meghódolt és lázadásban levő népekhez jut, tiszteljék és féljék!

Györffy György fordítása

197-198. oldal

Kapcsolódó szócikkek: IV. Ince pápa