inkvizíció fogalom

George Orwell: 1984
Arthur Koestler: Sötétség délben
Stephen King: A rémkoppantók
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim
Esterházy Péter: Harmonia Cælestis
Fritz Riemann: A szorongás alapformái
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák
Feldmár András: A tudatállapotok szivárványa
Leslie L. Lawrence: Tulpa
Varnus Xaver: Folytatás
Forrai György: Miért lesték meg Zsuzsánnát a vének?
William Somerset Maugham: Catalina
Richard Smoley: Tiltott hit
Noah Gordon: A zaragozai orvos
I. R. Grigulevics: Az inkvizíció története
Carol Natsis – Meryl Potter (szerk.): Misztikus történetek gyűjteménye
Pál József – Vajda György Mihály: A világirodalom története évszámokban
Luby Margit: Bábalelte babona
Hoppál Bori: Kebelbarátnők
Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök
Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve
C. W. Gortner: Medici Katalin vallomásai
Brian Innes: A kínzás és kínvallatás története
Ellen G. White: A nagy küzdelem
Zubánics László – Vargáné Katona Mária: Boszorkányok pedig nincsenek?!
Gimesi Dóra – Jeli Viktória – Tasnádi István: A körző titka
Edward Rutherfurd: Párizs
Trux Béla: Az inkvizítor
Tariq Ali: A gránátalmafa árnyékában
Fésüs György – Thomas Lajos: A legnevezetesebb fölfedezések könyve I.
Neil Gaiman: 1602
Vekerdi László: Így él Galilei
Steve Berry: Az Omega-faktor

Idézetek

Cneajna P>!

Mindaddig, míg a boszorkányok feletti ítélkezés joga a püspökök kezében volt, megelégedtek a hagyományos istenítélettel, azaz a víz- és tüzesvaspróbával. Azonban 1484. december 5-én megjelent az ún. boszorkánybulla (Summis desideratus), amellyel kezdetét vette a tömeges üldözés. A következő évben napvilágot látott a boszorkányüldözés kézikönyve, a Malleus Maleficarum (Boszorkánypöröly), amely hasznos tanácsokat adott a hatóságok számára a boszorkányok felismerésére, illetve közreadta a leghatásosabb kínzási módozatok leírását, amelyekkel a vádlott garantáltan bevallotta bűnösségét. Különös figyelmet szentel a mű azoknak is, akik megpróbálják védeni a boszorkánysággal vádolt személyeket: “haereris est maxima opera malefi carum non credere” – azaz – a legnagyobb eretnekség tagadni a boszorkányságot! Ezzel pedig könnyen rákerülhetett a vizes lepedő az akadékoskodókra is. (Egyes kutatók szerint a boszorkányüldözés számos esetben gazdasági okokra vezethető vissza, hiszen a legtöbbször azért folyt, hogy a bírák rátehessék kezüket az áldozat/ok vagyonára. Az egyház hatalmas bevételekre tett szert ezáltal, amely összegszerűen a bűnbocsánatok és a válások révén befolyt jövedelmeket is meghaladta. Az áldozat vagyonán egyharmad-egyharmad részben osztoztak az egyház, a helyi inkvizítor, illetve a helyi magisztrátus).
A boszorkánybulla felhatalmazásával (amely Gutenberg nyomdájának egyik első termékeként látott napvilágot) az egyházi inkvizíció kétféle (állandó és kiszállásos) bíróságot rendezett be.

47. oldal

Zubánics László – Vargáné Katona Mária: Boszorkányok pedig nincsenek?! (A kárpátaljai néphit és a történelmi valóság találkozása)

Kapcsolódó szócikkek: egyház · inkvizíció
Removed>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Crowley mindig tudta, hogy a közelben lesz, ha bekövetkezik a világvége, mert halhatatlan volt és amúgy sem volt más választása. Csak remélte, hogy még sokára fog bekövetkezni.
Ugyanis kedvelte az embereket. Ami egy démon számára súlyos jellemhiba.
Ó, persze; mindent megtett, hogy rövidke életük minél nyomorúságosabb legyen, de amit ő kitalált, feleannyira sem volt gonosz, mint amit maguktól csináltak. Mintha tehetségük lett volna hozzá. Beépített tulajdonság, vagy mi. Olyan világba születtek, ami ezeregy módon ellenük tört és mégis erejük nagy részét arra fordították, hogy életük még nyomorúságosabb legyen. Az évszázadok során Crowley egyre nehezebben agyalt ki ördögibbet annál, mint amit általános rosszindulatuk produkált. Voltak idők az elmúlt milleniumban, amikor úgy érezte, küld egy üzenetet Odalentre, amiben az áll: Nézzétek, akár már most föladhatjuk az egészet, bezárhatjuk Dis-t és a Pandemoniumot, aztán fölköltözhetünk a felszínre, mert nem tudunk semmi olyat kitalálni, amit ők ne tudnának maguktól, sőt, olyanokat produkálnak, általában elektródák segítségével, amire mi még csak nem is gondoltunk. Van bennük valami, ami belőlünk hiányzik. A képzelőerő. Meg az elektromosság.
Egyikük meg is írta… „Üres a pokol, a démonok köztünk élnek.”
Crowley-t dicséretben részesítették a Spanyol Inkvizíció miatt. Valóban Spanyolországban tartózkodott abban az időben, általában fogadókban és festői helyeken töltötte az idejét és nem is tudott a dologról, amíg meg nem dicsérték érte. Elment és megnézte magának a dolgot, aztán távozott, és egy hétig ki sem józanodott.
Az a Hieronymous Bosch, micsoda egy hangyás alak volt!
És mikor már azt hinnéd, hogy gonoszabbak a Pokol minden bugyránál, hirtelen Mennyországot megszégyenítő eleganciára és nagylelkűségre képesek. Gyakran ugyanaz a személy produkálja mindkettőt. A szabad akarat a felelős érte, természetesen. Marhaság.

Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák Agnes Nutter boszorka szép és pontos próféciái

Kapcsolódó szócikkek: Crowley · Hieronymus Bosch · inkvizíció
Lunemorte P>!

A középkorban ott volt az inkvizíció. Kudarcot vallottak vele. Azért kezdték el, hogy kipusztítsák az eretnekséget, s azzal végződött, hogy örökkévalóvá tették. Minden máglyán megégetett eretnek helyébe ezer új támadt. Miért? Mert az inkvizíció nyilvánosan ölte meg ellenségeit, s megölte őket, bár még nem bántak meg semmit; sőt éppen azért ölte meg őket, mert nem bántak meg semmit. Emberek haltak meg azért, mert nem akarták elhagyni hitüket. Természetes, hogy minden dicsőség az áldozaté volt, s minden szégyen az inkvizítoré, aki megégette őt.

Kapcsolódó szócikkek: inkvizíció
Belle_Maundrell >!

– […] Olyan emberek, akik a tűzre vetik a könyveket, megkínozzák ellenfeleiket és máglyán égetik az eretnekeket, nem lesznek képesek szilárd alapokra támaszkodó házat építeni.

83. oldal

Kapcsolódó szócikkek: eretnek · inkvizíció · könyv · könyvégetés · máglya
aled>!

A hipnotizálhatóság másik mutatója az, hogy gyerekkorban vertek-e téged. Akit rendszeresen alaposan elvertek, az nagyon jól hipnotizálható. Akit soha nem vertek el, az általában nem hipnotizálható nagyon jól. Ezen el lehet gondolkozni. Hilgardék sokáig kutatták, hogy hogyan lehet gyorsan megtudni, ki mennyire hipnotizálható, s ezt az eredményt kapták. Szerintem ez azért van így,mert akit gyakran vernek, az vagy szófogadó lesz,
vagy lázadozó. Aki szófogadó,az a hipnotizőr első szavára hipnózisba megy. Aki lázadozó, az csak úgy tudott lázadozni, hogy megtalálta, hogyan lehet egy másik tudatállapotba jutni, ami annyiból állt, hogy otthagyta a testét,
és akkor azt mondta annak, aki verte, hogy látod, milyen hülye vagy, azt hiszed, hogy engem versz, pedig csak a testemet vered, én nem is vagyok ott. Megtanulták, hogyan hagyják ott a testüket.
Ezt meg lehet tanulni.
Az inkvizíció nagyon sok embert megtanított arra, hogyan lehet asztrálisan utazni. Amíg a körmeidet lehúzgálják, addig elmész, s meglátogatod a barátaidat egy másik országban. Ezalatt vagy meghalsz, s te ott maradsz, vagy tovább él a tested, s akkor sajnos vissza kell bele menni, és az nagyon fog fájni.

Kapcsolódó szócikkek: Ernest Hilgard · inkvizíció
robinson P>!

– Miféle méltányosság várható el az inkvizíciótól? Hóhérok vagytok, emberek mészárosai! A szeretet nevében terjesztitek Róma befolyását. De mit tudtok ti a szeretetről?

Kapcsolódó szócikkek: inkvizíció · szeretet
1 hozzászólás
Carmilla >!

Az inkvizíció kínvallatásaival maga az egyház mélyíti el a boszorkánymítoszt. A reformáció átvette a boszorkányok üldözését s ugyanazon fegyverekkel küzdött ellene, mint az inkvizíció. Elmondhatjuk, hogy a pogányság naiv, nem is feltétlen ártó, gonosz szellemeinek tévhitét az egyházak égették bele Európa népeinek köztudatába.

6. oldal, Néhány szó a boszorkányhitről. (Magyar, 1936)

Kapcsolódó szócikkek: egyház · inkvizíció · reformáció
Cneajna P>!

Amit az emberi gonoszság és a szadista képzelet kigondolhat, azt mind megvalósították az inkvizíció kínzókamrájában, a szeretet vallása nevében, Krisztus földi helytartójának rendeletéből, felszentelt papok jelenlétében és parancsára.

40. oldal

Kapcsolódó szócikkek: inkvizíció
zozo70bus>!

Az elmúlt kétezer év során a katolikus egyház több embert gyilkolt meg, mint bármely más, ember által létrehozott intézmény. Módszeresen elnyomta a tudást, és harcolt a tudományos haladás ellen. Az idők során hol ekkor, hol akkor aktívan támogatta a rabszolgaságot, a rasszizmust, a fasizmust és a szexizmust. Kiadta a Boszorkánypörölyt, amely részletesen leírta, hogyan kell ártatlan nőket megkínozni és meggyilkolni. Tudósokat vetett börtönbe és ítélt máglyahalálra hiábavaló igyekezetében, hogy tudatlanságban tartsa a tömegeket. Évszázadokon át terrorizálta a zsidókat és a muszlimokat, az inkvizíció és a keresztes hadjáratok idején megkínozta és legyilkolt a őket, mindezt az állítólagosan szerető Isten nevében. Semmibe vette a szemtanúk beszámolóját arról, hogy a nácik zsidókat mészároltak le. Papok helytelen szexuális magatartásával kapcsolatos több tízezernyi ügyet tussolt el módszeresen. A gazdagságon vett bűnbocsánatnak hála még ahhoz is volt képe, hogy feloldozást adjon még el sem követett vétségekre.

280. oldal

Lunemorte P>!

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

Az istenkáromlás bevett büntetése volt a nyelv kitépése. 1535-ben Antoine Poile francia hugenottának kivágták a nyelvét és az arcára tűzték, mielőtt élve megégették.

57. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1535 · inkvizíció · nyelv
4 hozzászólás