hűség fogalom
Idézetek




Kíváncsi vagyok, létezhet-e hűség másként, mint magától értetődően. A hűség soha nem kényszer vagy elhatározás kérdése. Hűséget soha nem lehet ígérni. Vagy van, vagy nincs. Én szívesen vagyok hű Johanhoz, és ezért, kizárólag ezért vagyok hűséges. De azt persze nem tudom, hogy hogyan lesz holnap vagy a jövő héten.
19. oldal (Európa, 1977)




Egy emberben néha elhal a remény, de egy állatban soha. Amíg él, él benne a remény, és él a hűség is.
Az utazás vége




Az egymáshoz hűséges házastársaknak fel kéne ismerniük, mekkora áldozatot hoznak a szerelmük és a gyermekeik érdekében, és büszkének kellene lenniük a hősiességükre. A szexuális lemondás egyáltalán nem normális dolog, és nincs benne semmi kellemes. A hűség megérdemli, hogy komoly eredménynek tekintsük és állandóan magasztaljuk – ideális esetben kitüntetések átnyújtásával és harangzúgással –, ahelyett, hogy egyszerűen olyan normaként gondolnánk rá, amelynek kockára tétele egy külső affér révén jogosan vált ki házastársi haragot.
140. oldal




– (…) A hűség akkor is tiszteletreméltó tulajdonság, ha nem ahhoz vagyunk hűek, aki rá is szolgált?
293. oldal, 13. Az elme csúcsain




Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a baglyok egész életükre választanak maguknak párt, és ha a pár valamelyik tagja elpusztul, a másik fél nem feltétlenül keres magának új társat. Inkább felül egy ágra, a fa törzse felé fordítja a fejét, és mély depresszióba zuhanva bámul maga elé, amíg el nem pusztul ő maga is. Ez a komoly gyászreakció is azt mutatja, milyen mélyen érző lények a baglyok, és mennyire ragaszkodnak a párjukhoz.
Stacey O'Brien: Wesley, kedvesem 93% Egy bagoly és egy lány különös és különleges története




Bertrand Russelt tizenéves korában a szex, a vallás és a matematika érdekelte – mindez csak elméletben. Hosszú élete során (1970-ben, kilencvenhét éves korában hunyt el) az elsővel kapcsolatban bizonytalan volt, a másodikat támadta, a harmadikat pedig értékes felfedezésekkel bővítette.
Russelt a nemiséggel kapcsolatos nézetei bajba is keverték. 1929-ben jelentette meg Házasság és erkölcs című művét, amelyben kétségbe vonta a kereszténység hűségre vonatkozó álláspontját: úgy gondolta, hogy nem kötelező hűségesnek lennünk. Ez azért akkoriban jó néhány kortársban megütközést keltett, de ez Russelt nemigen érdekelte.
205. oldal A jelenlegi francia király kopasz?/ Bertrand Russel




Pirinyó elvesztése sokkal jobban megviselte az asszonyt, semmint azt gondolhatták volna. Amikor depresszióba esett, még az álmaiban is megjelent a kiskutya, amint beosont a kórterembe, felugrott az ágyára, s lapított, hogy észre ne vegye valaki.
Amikor elvitték tőle, akkor látta Erzsébet utoljára, és azóta kísértette a kép. Nem volt gyermeke, de úgy érezte néha, hogy egy gyermeket szakítottak el tőle azon az estén.
226-227. oldal