hunok személy

Lengyel Dénes: Régi magyar mondák
Arany János: Buda halála
Vásáry István: A régi Belső-Ázsia története
Klaniczay Gábor (szerk.): Európa ezer éve: a középkor I-II.
Dzsingisz kán – Obrusánszky Borbála: A bölcsesség kulcsa
Fonyódi Tibor: Naptól vagyok, Holdtól vagyok
Aradi Éva: A hunok Indiában
Diane Carey: A Broken Bow-incidens
Bram Stoker: Dracula (német)
Szántó Richárd (szerk.): Középkori egyetemes történelem
Harry herceg: Tartalék

Idézetek

Lunemorte P>!

Hunor, Magyar ősről zeng a dal beszéde,
Kiktől ered a hún és magyar ág népe.

Kapcsolódó szócikkek: hunok · magyarok, magyarság
Popovicsp87 P>!

– Persze. Végső soron a keltákat és a hunokat is a fegyelmezettség győzte le. Ez a brit megoldás.

42. oldal, Harmadik fejezet (Szukits, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: brit · hunok · Kelta, kelták
latinta P>!

    […] Azzal a meggyőződéssel érkeztem Ausztráliába, hogy meglehetősen jól boldogulok a lovakkal, ám a Hill család tagjai igazi, nyeregbe született hunok voltak.

Kapcsolódó szócikkek: Ausztrália · hunok · lovaglás
3 hozzászólás
gjudit8>!

A korai heftaliták és a hadsereg katonái Toramána és Mihirakula idejében nemezsátrakban éltek. A katonák egyszerűbb sátrakban, de a teginé természetesen díszes, dóm tetejű jurta volt. Baktriában, Gandhárában és Indiában a népesség már kőházakban élt.
Kínai beszámolók említik a korai hunok ruházatát is: bőr nadrágot hordtak, melyet bokában szűkre kötöttek, bőr csizmát és mellényt, s azon – nyilván még északon a hideg ellen – nemezből készült átalvetőt, fejükön ekkor még szőrme süveget viseltek, ékszerük díszes, fából készült fülbevaló volt. S ők terjesztették el először mind északon, mind Indiában a férfi alsónemű viseletét. Addig Indiában csak a lenge gyolcsból készült, ma is hordott dhótit viselték a férfiak. Ma már természetesen Indiában is hordanak alsóneműt.

177. oldal

Aradi Éva: A hunok Indiában A heftaliták története

Kapcsolódó szócikkek: hunok · India · nemez
Noro P>!

– Miről beszélsz, Bölcs? – kérdezte Baján, minden avarok kagánja.
Zólyom lemutatott a lába elé a földre.
– Erről a helyről, kagán, melynek Koronája és Földje elválaszthatatlan egységet képez. Mocsárország földjén állunk, és most nem a sok tiszai, balatoni nádasra vagy a belvízre gondolok, ami annyi gondot okozott a győr építésekor. Nem, felséges kagán, Mocsárország egészen mást jelent! Emlékszel, mikor a szarmatákról beszélgettünk? Szkíták, jazigok, hunok, gepidák, langobárdok tapodták eddig a szent földet, de mindegyik eltűnt a történelem mocsarában. Mert minden olyan nép, amely a korona hívása nélkül átlépi a Kárpátok vonalát, pusztulásra ítéltetett, s ugyanúgy elbukunk mi, avarok is, ahogy később elbukik a mongol, a szláv és a német… mindenki elbukik, egyetlen nép kivételével!

368. oldal (Zólyom)

Kapcsolódó szócikkek: gepidák · hunok · jazigok · longobárdok · Szent Korona · szkíta
Lunemorte P>!

A hunokról elég sok forrásadatunk van, hiszen a kínaiak állandóan feljegyzéseket készítettek róluk, sőt a kínai hadsereg a hun katonaság felszerelését vette át. Ismert tény az, hogy a hunoknak különböző színű zászlóik voltak, amellyel az égtájat szimbolizálták. A kínai források leírják azt is, hogy a hunok támadáskor égtájaknak megfelelő lovakkal és zászlókkal támadtak, amellyel jól tudták követni a harc során, hogy az adott csapattest merre mozog. Általában a harcászatban négyféle színt használtak: sárga, vörös, kék, fehér.

Ősök tisztelete — zászló kultusz

Kapcsolódó szócikkek: hunok · kínai
M_Milán>!

Az avar hadsereg támadásra rendezkedett be: ugyanazt a lóhátról nyilazó taktikát alkalmazták, mint a hunok. Viseletűkről VII. századi kínai és perzsa emlékek tanúskodnak: az avar módra felszerszámozott ló, nyereggel, kantárral, alma alakú kengyellel Tai-cung kínai császár emlékművén; a szögletes fülű, széles talpú kengyel Tao-jin kínai szerzetes kőbe vésett képén; a vágtató lován íját feszítő férfi, tegezzel, lába kengyelben, lován kantár, zabla, az Omajjád-dinasztia palmyrai palotájában. Az avarok és a bolgárok adták a lovasságot, a szlávok, gepidák és más hódolt germán népek a gyalogságot és a hajósokat.

95

Kapcsolódó szócikkek: avar, avarok · hunok · íj ·
Lunemorte P>!

A hunok a 4. század közepén indultak Belső-Ázsiából nyugat felé, és 375 körül már a kelet-európai steppe népeit támadták. A keleti gótok hun uralom alá kerültek, a nyugati gótok a Balkánra telepedtek Róma szövetségeseként, de összeütközésbe kerültek Rómával, és 378-ban az Adrianopolisz melletti csatában legyőzték a birodalmat, majd Alsó-Moesiában letelepedtek.

Európa - A népvándorlás Európában

Kapcsolódó szócikkek: 378 · Ázsia · hunok
Lunemorte P>!

A hunok Attila vezetésével hatalmas birodalmat szerveztek, amelynek központja a Kárpát-medencében volt, a hun király hatalma keleten a Kaukázusig, nyugaton a Rajnáig terjedt. A hunok számos hadjáratot vezettek a birodalom nyugati és keleti fele, valamint a barbár népek ellen. Attila 451-ben Galliára támadt, de Catalaunum mellett a Nyugatrómai Birodalom hadereje megállította a hun támadást. Ekkor Attila Itáliára zúdította csapatait, és 452-ben Rómáig jutott, de a hun király a következő évben meghalt, a leigázott népek fellázadtak, és a birodalom felbomlott.

Európa - A népvándorlás Európában

Kapcsolódó szócikkek: 451 · 452 · Attila hun király · hunok · Kárpát-medence
Szelén>!

Komoly problémát okozott az a magában álló hun adat, amely a 2. századi Ptolemaiosz Geógraphiájában maradt fenn. Csak az utóbbi időben derült ki, hogy Ptolemaiosz adata félreértés eredménye. Ptolemaiosz forrásában ugyanis a Tanaisz folyó mind a Dont, mind a Szir-darját jelölhette, s a hunok esetében Ptolemaiosz ötletszerűen a Donhoz helyezte a hunokat, akik ez esetben az eredeti forrásban a Szir-darjánál szerepeltek. Ptolemaiosz adata tehát nem az európai hunokra, hanem a Kazak-steppe hunjaira vonatkozik. Így ez az adat is fontos láncszem a hiungnu–hun azonosítás bizonyításában.

Belső-Ázsia a türk kor előtt - 9. A hunok Európában

Kapcsolódó szócikkek: hunok · Ptolemaiosz