horror vacui fogalom

Kertész Imre: Valaki más
Galambos Ádám (szerk.): A csendesség felé
Mérő László: Az elvek csapodár természete
Peter Handke: Vágy nélkül, boldogtalan
Honoré de Balzac: Kurtizánok tündöklése és nyomorúsága
Sárvári György: A belső harcos útja
Gergely Ágnes: Kobaltország
Byung-Chul Han: A rítus eltűnése

Idézetek

Minka>!

A magány annyi, mint üresség, és az erkölcsi világrend éppúgy ismeri a horror vacuit, az ürességtől való irtózást, mint a fizikai. A magány csak zseniális embernek való hajlék, aki gondolataival, a szellemi világ édes gyermekeivel tölti meg, vagy pedig az isteni művek szemlélőjének, aki égi fénnyel megvilágítva, az Úr leheletével és hangjával megelevenítve látja azt. E kétfajta emberen kívül, akik oly közel élnek a paradicsomhoz, mindenki más előtt a magány úgy viszonylik a kínpadhoz, int a szellem a testhez. A magány és a kínpad közt ugyanaz a különbség, mint az idegbaj és a sebészeti kezelésre alkalmas betegség között. A magány: szenvedés, szorozva végtelennel. A test az idegrendszerrel kapcsolódik a végtelenhez, mint ahogy a lélek a gondolatok útján hatol belé.

422. oldal

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui
danaida>!

Az SMS nem egy előre tervezett funkció volt a mobiltelefonban. Létét annak köszönheti, hogy a mobiltelefonra szánt sávszélességből egy részt el kellett különíteni a különféle szervizfunkciókra, például arra, hogy megtalálják, hol van épp a hívott mobil. Ez az átviendő emberi hanghoz képest elenyészően csekély mennyiségű információ, mégis igényelt egy külön csatornát.
Nemcsak a természetben, de a mérnökökben is működik a horror vacui elve, az „irtózás az űrtől”. Ezért kitalálták, hogy ezen a csatornán lehessen rövid szöveges üzeneteket is küldeni – úgy gondolták, valakiknek, például a mentőknek vagy a rendőröknek néha jól jöhet egy ilyen lehetőség.
Az SMS jött, látott és győzött, de különféle továbbfejlesztései sorra megbuktak. Pedig ha belegondolunk, teljesen abszurd, hogy a 21. században négyszer kell megütni egy billentyűt ahhoz, hogy egy S betűt odavarázsoljunk a képernyőre.
[…]
Az SMS olyan, mint amikor otthon neglizsében vagyunk. SMS-ben sokszor leírunk olyat, amit egy kicsit is „hivatalosabb” formában már szégyellnénk. Gátlástalanul használjuk a szmájlikat akkor is, ha esetleg az ízlésünkhöz képest zavaróan negédesnek tartjuk őket. Kell, hogy legyen a kommunikáció világának is egy olyan szelete, ahol rossz érzés nélkül, nyugodtan elengedhetjük magunkat. Ezt tökéletesen eltalálta az SMS, akaratlanul és tervezetlenül is.

Mérő László: Az elvek csapodár természete Az érzelmek, az értelem és a hit erejéről

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui
2 hozzászólás
Cicu>!

A Teremtést szorongás előzte meg;
a horror vacui etikai tényállás.

7. oldal

Kertész Imre: Valaki más A változás krónikája

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui · szorongás
denebolo>!

Az iszony természetes, törvényszerű: a tudat horror vacuija. Épp alakká válik egy elképzelés, amikor hirtelen rájön, hogy már nincs is mit elképzelni. Erre az alak lezuhan, mint egy rajztrükk-figura, amelyik észreveszi, hogy már réges-rég az üres levegőben gyalogol.

117. oldal

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui
Jeraldine>!

A horror vacui, az ürességtől való menekülés és félelem azért fontos téma, mert az üzleti pörgés lehetőséget ad a menekülésre. A kapcsolati kötelékek és a meetingek hálózata sok ember számára a koncentrált munka és jelenlét elől való menekülés részévé válik.

191. oldal

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui
pillangobox P>!

Tessék, uram király, én kiadtam magam, voltam asszonyaidnak másika, átléphetsz fölöttem, de hívságom csak én magam alázhatom meg

Horror vacui

Legalább álmunk kapcsolódjon
nem mindig kígyó jár a kertben
van aki gőgből mozdulatlan
elfáradt az önvédelemben

éjszakák nyomdokvize immár
kevés a lélekutazónak
kevés a reggel visszatérni
ha másnak mozdul el a hónap

körjárat folyton ingajárat
és így kell élni bosszulatlan
évszázados parancsra folyton
falat kenyeret kér a katlan

égj el s közben etesd a sátánt
szemed függeszd az etikára
égj el mert reflexed az égés
s kerüld a végszót hogy hiába

silánytól lángelmét sajátíts
tanuld türelmét a hegyeknek
gyulladtan próbálj lélegezni
s dolgozni úgy hogy nem szeretnek

megkarcolt márvány látszatával
élni belülről élni szebben
gőzösnyi kedves álomembert
ölelni légüres terekben

71-72. oldal

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui
Demčik_Norbi>!

Ha az üresség (belső ürességem) bűnérzetet vált ki, ez talán az eredetre is enged következtetni. A Teremtést szorongás előzte meg; a horror vacui etikai tényállás.

7. oldal

Kertész Imre: Valaki más A változás krónikája

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui · üresség
betarix>!

Ha végigtekintünk a művészettörténészeten, akkor azt látjuk, hogy a reneszánsszal született meg ez a „horror vacui”, az ürességtől való félelem. Ha megnézünk egy gótikus vagy egy román kori festményt, ott még vannak üres helyek a képen, mert a művészetnek az a célja, hogy láthatóvá tegyen. Ott láthatóvá tették az istenszülőt, vagy láthatóvá tették az Úr Jézust, azután befejezték. A reneszánsszal megjelenik az, hogy az üres helyeket telepingálják valamivel. Mert az üresség már negatív princípium vagy negatív metafora lesz. És azóta is tart az ürességtől való félelem a művészetben, az ürességtől való félelem a mindennapokban, ezért hallgatunk, nézünk mindig valamit, de az ürességet valahogy el kell tudni viselni. Eltűrni azt, hogy nem történik semmi.

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui
kelemenbib>!

A neoliberális rendszer totalizálja a termelést. Az élet minden területét annak veti alá. A termelés totalizálása az élet teljes profanációjához vezet. A nyugalmat is bekebelezi a termelés, és szabadidővé, pihenőszünetté fokozza le. Nem vezeti be a gyülekezés szent időszakait. A szabadidő sokak számára üres idő, horror vacui. A fokozódó teljesítménykényszer még pihentető szünetet sem enged. Így sokan éppen a szabadidejükben betegednek meg. Ennek a betegségnek neve is van már: leisure sickness. Itt a szabadidő a munka kínzóan üres formáját jelenti. Az aktív rituális nyugalmat a kínzó semmittevés váltja fel.

A munkának van kezdete és vége. Így a munka időszakát a nyugalom időszaka követi. A teljesítménynek ezzel szemben se eleje, se vége. A teljesítménynek nincs időszaka. A teljesítmény mint neoliberális imperatívusz állandósítja a munkát.

59-60. oldal

Byung-Chul Han: A rítus eltűnése A jelen topológiája

Kapcsolódó szócikkek: horror vacui · szabadidő · teljesítmény · termelés