Henry Kissinger személy

Alan Greenspan: A zűrzavar kora
Forrai György: Eszter királyi ágyban
John Lukacs: Az Egyesült Államok 20. századi története
Walter Isaacson: Steve Jobs
Soros György: A nyílt társadalom
Avar János: A Kissinger-korszak
Mikal Hem: Kezdő diktátorok kézikönyve
Kate Andersen Brower: First Women
Richard Sakwa: Háború a határon
Daniele Del Giudice: Imbolygó láthatár
Stefan Aust – Adrian Geiges: Hszi Csin-ping
Pogátsa Zoltán: A globális elit
Ignacio Iturralde Blanco: Machiavelli

Idézetek

Anton_Gorogyeckij P>!

A reálpolitika nagyja, Henry Kissinger már a kezdetektől fogva figyelmeztetett arra, hogy az Ukrajna feletti vita szükségtelenül kiélezett:
„Az ukránkérdést túlságosan is gyakran állítják be egyfajta erőpróbaként: vajon Ukrajna a Kelethez vagy a Nyugathoz csatlakozik? De ha Ukrajna életben akar maradni, és gyarapodni akar, akkor nem szabad, hogy bármelyik fél előőrsévé váljon a másikkal szemben – ehelyett hídként kell működnie a kettő között. […] A Nyugatnak meg kell értenie, hogy Oroszország számára Ukrajna sosem lesz idegen ország. […] Az Egyesült Államoknak a maga részéről kerülnie kell, hogy úgy kezelje Oroszországot, mint egy idiótát, akit türelmesen meg kell tanítani a Washington hozta illemszabályokra. Putyin komoly stratéga, aki az orosz történelem ismeretében dönt. […] Putyin démonizálása a Nyugat részéről nem politika, hanem csak alibi annak hiányára.”
Azok a diplomáciai képességek, amelyeket a hidegháború alatt Kissinger csillogtatott, fájdalmasan hiányoztak a jelen válság során.

364. oldal (Európa, 2016)

Richard Sakwa: Háború a határon Ukrajna üllő és kalapács között

Kapcsolódó szócikkek: démon · Henry Kissinger · híd · Oroszország · politika · Ukrajna · válság · Vlagyimir Putyin
1 hozzászólás
Chöpp>!

Az Egyesült Államok egyedülálló a nagyhatalmak történetében azzal, hogy elkötelezettséget érez bizonyos egyetemes alapelvek iránt. Ezt a meggyőződést tükrözi a Függetlenségi Nyilatkozat és az Atlanti Charta (továbbá az ENSZ Chartabevezetője is). Ezt a jelenséget nevezi Henry Kissinger „amerikai excepcionalizmusnak”.

366. oldal

Soros György: A nyílt társadalom Avagy a globális kapitalizmus megreformálása

Kapcsolódó szócikkek: Amerikai Egyesült Államok · Henry Kissinger
estherlamm P>!

Pinochet puccsa Santiago de Chiléből nézve egészen más képet nyújtott ahhoz képest, amit az olasz televízióban láttunk; akkoriban nem tudtuk, hogy a Fehér Házban Nixon elnök és biztonságpolitikai tanácsadója, Kissinger úgy döntött, hogy Chilében sok vér fog folyni.

19. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Augusto Pinochet · Chile · Henry Kissinger · Santiago de Chile
Anton_Gorogyeckij P>!

Egész falvak haltak ki. „A halálozásnak megvannak az előnyei – jelentette ki Mao 1958. december 9-én a párt vezető tisztségviselői előtt. – Trágyázza a talajt.” Nyugaton akkoriban sokan hitték úgy, hogy Kína – Indiával ellentétben – legyőzte az éhínséget. Olyan csodálóit, mint Edgar Snow amerikai újságíró, maga Mao gigantikus átalakulásokról szóló történetekkel látta el, amelyeket a szerző Red Star Over China (Vörös csillag Kína fölött, 1937) című könyvében terjesztett Kínáról. Forradalmi romantika keveredik távol-keleti egzotikummal – tudatlanság a politikai számítással. A futballista Paul Breitner a német válogatott edzésein demonstratív módon a Mao-bibliát olvasta. Jean-Paul Sartre francia egzisztencialista filozófus „mélyen morálisként magasztalta Mao „forradalmi erőszakát”, Henry Kissinger amerikai külügyminiszter pedig „szerzetesnek” nevezte Maót, aki „megőrizte forradalmi tisztaságát”.

104. oldal

Stefan Aust – Adrian Geiges: Hszi Csin-ping A világ legnagyobb hatalmú embere

Kapcsolódó szócikkek: Henry Kissinger · Jean-Paul Sartre · Mao Ce-tung
RSH>!

A Kínával való együttműködés természetesen nem korlátozódik az Egyesült Államokra. Ott van például a Trudeau-dinasztia Kanadában. A jelenlegi miniszterelnök, Justin édesapja, Pierre Trudeau 1968-tól (rövid megszakítással) 1984-ig vezette az országot, még mielőtt azonban parlamenti képviselővé vált volna, egészen fiatal korában lelkes híve volt Maónak és a kínai kommunista rezsimnek. Többször utazgatott is az országban, ami akkor nyugatiak esetében rendkívül ritka volt, és találkozhatott magával Maóval és a kínai vezetés több tagjával is. [lábjegyzet: Hogy miért a kiváltságos kivételezés, csak találgatni lehet. Mint kiderült, Pierre Trudeau anyagait a kanadai titkosszolgálat egészen rendkívüli módon megsemmisítette.] […] Miután miniszterelnökké vált, 1970-ben diplomáciailag elismerte a népi Kínát, és egyben felmondta a diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal. Ezzel évekkel megelőzte az amerikai vezetés hasonló, sokkal híresebbé vált lépését.

278. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Henry Kissinger · Kanada · Kína · Mao · Richard Nixon · Tajvan
Citrompor>!

Mivel az iskolában csak úgy hemzsegtek a menekültek – különösen a nácik elől pár éve áttelepült zsidók –, mi különösen átéreztük a háború valóságát. Henry Kissinger akkor volt negyedikes, amikor én elsős, mégis három évtized telt el, hogy személyesen megismerkedtem vele. Emlékszem, a matematikaórán egy magyar menekült srác, John Kemény mellett ültem – ő lett később Albert Einstein matematikai asszisztense, és Thomas Kurtzcal karöltve ő találta fel a BASIC programnyelvet (még később pedig a Dartmouth College rektora lett). John nemrég érkezett Amerikába, erős akcentussal beszélte az angolt, ám zseniális matematikus volt. Nem tudtam, nem a világszerte híresen kiváló magyar oktatásnak köszönhető-e a tudása, ezért megkérdeztem:
– Azért megy ilyen jól, mert Európából jöttél?
Abban reménykedtem, hogy igennel felel, mert az azt jelentette volna, hogy nem valamiféle örökletes képességről van szó, s ezért szorgalmas tanulással én is a nyomába eredhetek. De mintha nem igazán értette volna a kérdést, vállat vont és azt felelte:
– Mindenki onnan jött, nem?

38. oldal

Alan Greenspan: A zűrzavar kora Kalandozások az új világban

Kapcsolódó szócikkek: Henry Kissinger · menekültek
Tirpák P>!

„A hatalom a legtökéletesebb afrodiziákum” – válaszolta Henry Kissinger nemzetbiztonsági tanácsadó, amikor Mao Ce-tung elnök az kérdezte tőle, hogy egy ilyen kövér férfi, mint ő, hogyan jut annyi nőhöz.

148. oldal

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · Henry Kissinger · Mao Ce-tung
Risus P>!

A leghíresebb poénjuk az volt, amikor felhívták a Vatikánt, és Wozniak beadta, hogy ő Henry Kissinger, és a pápával akar beszélni.

45. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Henry Kissinger · Steve Wozniak · Vatikán
sophie P>!

Ehrlichman (tévésorozat alapjává vált) kulcsregényt írt azokról az évekről, s az a professzor, akiben Kissingerre ismerhetünk, az ő portréjában ragyogó felkészültségű, mindig jó tanácsokat adó, de a kellő pillanatokban a hatalmi viszályoktól óvatosan visszavonuló taktikus ember.

48. oldal - A furcsa pár

Kapcsolódó szócikkek: Henry Kissinger
Molnár_Gyula>!

Elődjénél is sokkal nagyobb mértékig függött a mindig földgolyószakértő és egyébként is golyó formájú Kissinger tanácsaitól.

111. oldal, 2. A fonákjára fordított Tocqueville

Kapcsolódó szócikkek: Henry Kissinger