Hari Seldon személy

Isaac Asimov: Második Alapítvány
Isaac Asimov: Alapítvány
Isaac Asimov: Előjáték az Alapítványhoz
Isaac Asimov: Az Alapítvány előtt
Isaac Asimov: Alapítvány és Föld
Isaac Asimov: Az Alapítvány pereme
!

Jared Harris Hari Seldonként az Apple TV+ sorozatának trailerében

!

„Hari Seldon – Született a Galaktikus Kor 11 988. évében, meghalt 12 069-ben. Középosztálybeli családban született, az Arcturus szektorban lévő Heliconon (ahol az egyik kétes szavahihetőségű legenda szerint dohánykertész volt az apja a bolygó hidroponikus üzemeiben). Korán kitűnt csodálatra méltó matematikai képességével.
…Kétségkívül a pszichohistória területén alkotta a legnagyobbat. Seldon előtt ez a terület alig volt több homályos axiómák szövevényénél, az ő keze nyomán vált mélyreható statisztikai tudománnyá…
…Életútjáról az a biográfia ad legmegbízhatóbb képet, amelyet Gaal Dornick írt róla, aki fiatal emberként, két évvel Seldon halála előtt találkozott a nagy matematikussal.
…Holtan találták, íróasztalára borulva, a Steerling Egyetem pszichohistóriai épületében, a G.K. (Galaktikus Kor) 12 069. évében (A.K. 3). Láthatóan élete utolsó pillanatáig pszichohistóriai számításain dolgozott. Működő Ősradiánsát a kezében szorongatta…
Végakarata szerint a berendezést munkatársa, Gaal Dornick után küldték, aki nemrég emigrált a Terminusra…
Seldon testét, ugyancsak végakarata szerint, kilőtték az űrbe. A Trantoron megtartott hivatalos gyászszertartás egyszerű volt, mégis nagy tömeget vonzott. Érdemes megemlíteni, hogy Seldon régi barátja, Eto Demerzel volt első miniszter is megjelent az eseményen. Wanda Seldon, Hari Seldon unokája nem jelent meg a megemlékezésen. Az a szóbeszéd terjedt el, hogy mérhetetlen bánatában mondott le mindenfajta közszereplésről. Azóta sem tudni róla semmit, mind a mai napig…
Úgy tartják, Hari Seldon úgy is halt meg, ahogy élt: a kibontakozó jövőt tartotta a kezében…”

(Encyclopedia Galactica)


Idézetek

Lunemorte P>!

Az egész történelem azt tanúsítja, hogy mi nem tanulunk a múltból.

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon · történelem
Chöpp >!

A matematikusok tapintásra nem különböznek másoktól.

285. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon
Olympia_Chavez>!

– Dr. Seldon, ön megzavarja a császárság békés nyugalmát. Egy évszázad múlva a Galaxis csillagait benépesítő kvadrilliók közül senki sem lesz már életben. Miért törődjünk hát akkor olyan dolgokkal, amelyek csak öt évszázad múlva következnek be?
– Én öt év múlva sem leszek már az élők sorában, mindazonáltal minden porcikámban érdekelt vagyok. Ha úgy tetszik, hát idealizmusból. Vagy mert azonosítom magamat azzal a misztikus általánossággal, amelyet úgy szoktunk emlegetni, hogy „az ember”.

40. oldal, Első rész, 7. (Kozmosz könyvek, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: emberek · Hari Seldon · idealizmus
2 hozzászólás
blianhun>!

– Min gondolkodott el, Seldon? – érdeklődött Hummin.
– A saját tudatlanságomon.
– Hasznos elfoglaltság. Trilliók tudnának csatlakozni magához.

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon
Chöpp >!

Nem akarom azt hinni, csak mert azt akarom hinni.

210. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon
Sha>!

Úgy tartják, Hari Seldon úgy is halt meg, ahogy élt: A kibontakozó jövőt tartotta a kezében…
ENCYCLOPEDIA GALACTICA

385. oldal (2.kiadás)

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon
ppayter>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– […] Valahol a most elmúlt ötven esztendőre esik az az időpont, ahol a jövő történészei meg fogják húzni a határvonalat és azt fogják mondani: „Itt kezdődött a Galaktikus Birodalom bukása.”
És igazuk lesz, jóllehet évszázadok fognak még eltelni, mire bárki is rádöbben erre a bukásra.
A bukás után pedig elkerülhetetlenül bekövetkezik a barbárság, egy olyan kor, amelynek a mi pszichohistóriai tudományunk tanúsága szerint rendes körülmények között harmincezer esztendeig kellene tartania. A bukást mi nem vagyunk képesek megakadályozni. De nem is akarjuk, mivel a birodalmi kultúra elvesztette azt az életképességét és azokat az értékeit, amelyekkel valaha rendelkezett. De mi le tudjuk rövidíteni az elkerülhetetlen barbárság idejét – egyetlen évezredre.

Második rész - Az enciklopédisták 6.

Kapcsolódó szócikkek: barbár · Birodalom · bukás · Hari Seldon · történelem
2 hozzászólás
nagytimi85>!

Salvor Hardin és Hober Mallow volt az a két hős, akikből végül félisteneket csináltak, s már-már úgy tekintették őket, mint magát az utolérhetetlen Hari Seldont. Ők voltak az a szentháromság, melyen az Alapítvány-legenda (de még az Alapítvány történelme is) nyugodott.

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon · Hober Mallow · Salvor Hardin
Irasalgor>!

– Ezek szerint több mint egy az öthöz az esélyem, hogy börtönbe zárnak, vagy netán halálra ítélnek.
– Az utóbbi egy százalék alatt van.

30. oldal (Kozmosz Fantasztikus Könvyek)

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon
Sha>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Itt, a szabadságban viszont, még ha csaknem mindenki egyetért is, mindig lesznek, akik nem értenek egyet, – és bizonyos esetekben e keveseknek lesz igaza, és ha elég okosak, elég fanatikusak és eléggé igazuk van, a végén győzni fognak, és belőlük vállnak a jövendő korok hősei – mint Hari Seldonból, aki tökéletesítette a pszichohistóriát, saját gondolatait szembehelyezte az egész Galaktikus Birodalommal, és győzött.

103. oldal (1.kiadás)

Kapcsolódó szócikkek: Hari Seldon