Grúzia helyszín

Moldova György: Bűn az élet…
Szabó Magda: Hullámok kergetése
Antonia Fraser: Amazonkirálynők
John Steinbeck: Orosz napló
Edward Rutherfurd: Ruszka
George Mikes: Tsi-Tsa és Tsai
Bertolt Brecht: Három színmű
Edvard Radzinszkij: Sztálin
Peter Darman: Túlélés kézikönyv
Jevgenyij Popov: Vodkára vodkát
Anthony Capella: A kávék költője
Mircea Cărtărescu: A test
Richard Sakwa: Háború a határon
Peter Clines: 14

Idézetek

Timár_Krisztina I>!

Mondták már, hogy Grúziában minden paraszt herceg, de legalábbis úgy viselkedik.

219. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia · paraszt
miss_eszti>!

Közben iszunk. Nem egyszerűen csak iszunk, hanem beszédet tartva, szabályos pohárköszöntőkkel. (..) Mikor már nincs személy, akire ihatnánk, hazáink következnek: először Magyarország, mert mi vagyunk a vendégek, aztán a Szovjetunió, aztán Grúzia, később szüleink, majd barátaink, akik hazavárnak, aztán a gyermekek, akik még azután fognak megszületni, s utoljára a holtak, akikre ma is szeretettel gondolunk. Maja az egyetlen, akinek szabad nem fenékig ürítenie a poharát, azzal védekezik, ha sokat iszik, nem fog tudni tolmácsolni. Én szemérmetlenül csalok, úgy húzom össze terítékemnél a palackokat, hogy semmi se lássék a poharamból. T., szegény nem tud elbújni semmi mögé, ő kilátszik, negyedóránként tudakolom tőle, fel fog-e tudni állni, ha majd hazamegyünk. (..) Házasságunk tizenöt éve alatt most látom először részegnek T.-t, szerencsére csak abban nyilvánul meg, hogy minden átmenet nélkül elkezd rendkívül választékos franciasággal beszélni. Majd megfúlok a nevetéstől, mert azt követeli, hadd mutathassa be hódolatát Ny. feleségének. Mindenki szeretettel néz rá, kettőnkön kívül egy lélek nem tud itt franciául.

147-148. oldal (Jaffa, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia
Timár_Krisztina I>!

Tamara királynőnek a népi fantáziában […] támaszai voltak Itrujani, Ainina és Danana, a Hatalmas Ősanyától leszármazott ősi grúz istennők lappangó árnyai; Grúzia földrajzi fekvéséből következően később Kelet istennőinek hatása is érvényesült. Az anyaistennő emléke azután sem halt ki a népi emlékezetből, hogy Grúzia a negyedik században felvette a keresztény hitet; az anyaszenteknek (szemben a szüzekkel) továbbra is hódolattal adóztak. […]
A grúz hagyományban és mitológiában a nők tehát nagy tisztességnek örvendtek, ezt a kereszténység is csak növelte új legendáival. Angliát férfi térítette meg – Szent Ágoston –, Kartli grúz királyságát viszont több forrás egybehangzó tanúsága szerint is Szent Nino, a kappadóciai rabszolganő, akiben varázserő munkált s meggyógyította Nana királynőt.

217. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia · kereszténység
5 hozzászólás
Inimma >!

Sztálin Oroszországában az öregkor – mint minden más – politikai kérdés lett. Az emberekkel megetették a grúzok hosszú életéről szóló legendákat. Grúziában az emberek erősebbek, egészségesebbek és hosszabb életűek, mint bárhol másutt. Állítólag még százötven éves korukban is fociznak, és könnyedén megverik a másik, (nem grúz) ifjakból álló csapatot. Meccs után hazamennek, jól bevacsoráznak, és ágyba viszik feleségüket (száznegyvenöt év körüli hölgyeket). Fiaik – százhuszonöt esztendős süvölvények – tisztelik apjukat, és engedelmeskednek. Ez az egész sületlenség pusztán a talpnyalás terméke volt. Sztálin grúznak született, s ezek a történetek az ő halhatatlanságát voltak hivatottak alátámasztani

174. oldal (PDF) - Az örök ifjúság titka és más effélék

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia · öregedés · Sztálin
hipped>!

A 2008. augusztusi orosz-grúz háború gyakorlatilag az első volt a NATO terjeszkedését megfékező háborúk közül; a 2014-es Ukrajnai-válság pedig a második. Nem biztos, hogy az emberiség túlélne egy harmadikat is.

Harmadik fejezet

Richard Sakwa: Háború a határon Ukrajna üllő és kalapács között

Kapcsolódó szócikkek: 2008 · 2014 · Grúzia
>!

AZ ÉNEKES […]

Ős időkben, véres időkben
Georgi Abasvili kormányozta volt
E várost, melyet „Átkos”-nak neveztek.
Vagyona vetekedett Krőzuséval.
Szépasszony-felesége volt.
És egészséges gyermeke.
Grúzia más nagyura nem versenghetett vele,
Annyi lova állt a jászla előtt,
Annyi koldus a háza küszöbén,
Annyi katona a szolgálatában
S annyi kérelmező az udvarában.

236-237. oldal, A kaukázusi krétakör, 2 - Az előkelő gyermek (Európa, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia · Krőzus
Belle_Maundrell >!

– Kérlek, értsd meg, Robert, ez nem afféle mocskos, poros bazár volt, ahol az ültetvényeken dolgozó rabszolgák egész csordáit adják-veszik. Ez a legértékesebb példányok vására volt. Olyan lányoké, akiket gyerekkorukban válogattak ki szépségük miatt, aztán egy jó nevű kereskedő háremében nevelkedtek, s matematikát, zenét, nyelveket és sakkot tanítottak nekik. Némelyek a keleti vidékekről származtak – Grúziából, Cserkeszföldről vagy az Osztrák-Magyar Monarchia területeiről –, őket világos bőrszínük miatt tartották sokra, mások pedig a kereskedő saját családjából valók voltak.

213. oldal (Geopen, 2017)

Anthony Capella: A kávék költője Kaland, szerelem és rengeteg kávé

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia
egy_ember>!

Délután focimeccsre mentünk, Tbiliszi játszott Kijevvel. A nagy stadionban mérkőzött meg a két csapat, jól játszottak, gyorsan, már-már dühösen. Legalább negyvenezer, érzelmileg felhevült ember volt ott; a köztársaságok közötti mérkőzések rendkívül népszerűek. De noha durva és gyors volt a játék, szinte vérre ment a versengés, a tömegben sehol sem verekedtek össze a drukkerek. Egész délután csak egy kis szóváltásra került sor. Kettő-kettő lett a végeredmény, és a meccs végén fölröptettek két galambot. Régen az volt a szokás, hogy mindenféle verseny végén, sőt valódi, fegyveres összecsapások után is fehér galambot engedtek szabadon, ha győztek, fekete galambot, ha veszítettek. Ezek a galambok vitték el a győzelem vagy a vereség hírét Grúzia más városaiba. Ezen a napon, minthogy döntetlen lett az eredmény, feketét is, fehéret is fölbocsátottak, és a galambok elrepültek.

156. oldal

John Steinbeck: Orosz napló Robert Capa 70 fotójával

Kapcsolódó szócikkek: futball · Grúzia
1 hozzászólás
Inimma >!

UTAZÁS KÜLFÖLDÖN

Egy külföldi utazás során sok kellemetlenség adódhat, kezdve a jelentéktelenektől – mely a helyi szokások nem ismeréséből fakadhat – az életveszélyesig. Indulás előtt tudjunk meg minél többet a területről, melyet felkeresni szándékozunk.

Ebben a fejezetben a külföldi utazással kapcsolatos általános tudnivalókról olvashatunk. Lehetetlen átfogó képet adni arról, milyen nehézségek várhatnak ránk egy adott országban, de gondolatban vegyük ezeket sorra, és tegyünk meg minden lehetséges óvintézkedést elkerülésük érdekében. Különösen az alább felsorolt veszélyfonásoktól tartsuk magunk távol.

Az általános túlélési fogások mellett nem árt, ha a turista tájékozódik egy kicsit az országról vagy területről, ahová készül. Kitűnő és hasznos könyvet lehet kapni e témában, mint például a Magányos bolygó (Lonely Planet) útikönyv-sorozat, a Cadogan-útikönyvek vagy a Vacation Work Publications könyvei. Ezekből megtudhatjuk, mikor és hová menjünk, mi ellen kell magunkat beoltatni és milyen helyeket kerüljünk. Ha valaki e naprakész és relatíve olcsón hozzáférhető információk birtokában sem tudja megtervezni útját, magára vessen.

LÉTFONTOSSÁGÚ OKIRATOK

Külföldre való utazáskor nélkülözhetetlen az útlevél. Utazás előtt ellenőrizzük, elég hosszú ideig érvényes-e még (sok ország megköveteli, hogy az útlevél a beléptetéstől számítva még legalább hat hónapig érvényes legyen, az utazás tervezett időtartamától függetlenül). Az útlevélben legyen elég üres lap: a legtöbb vámtiszt ragaszkodik az útlevél lepecsételéséhez, és ha sok határon kell áthaladnunk, az úti okmány hamar betelhet.

Jegyezzük fel az útlevél számát és kiadásának dátumát, a legfontosabb adatokat tartalmazó oldalakról pedig készítsünk fénymásolatot. Nagyon jól fog jönni, ha esetleg elveszítenénk az útlevelünket!

Az utazás előtt érdeklődjük meg, nem kell-e beutazási engedély az adott országba. Ne menjünk vízum nélkül egy határállomáshoz, hacsak nem vagyunk benne biztosak, hogy ott megkaphatjuk: lehet, hogy visszaküldenek a legközelebbi konzulátusra, s ez egy nagy országban akár több száz kilométert is jelenthet. Ha tudjuk, hogy sok vízumra lesz szükségünk, legyen nálunk elég igazolványkép az űrlapokhoz.

Külföldi utazáshoz fontos a nemzetközi oltási igazolvány is. Azt gondolhatjuk, hogy ez felesleges, de ne feledjük: ennek hiányában néhány ország nem fog beengedni, csak miután megkaptuk a hiányolt oltásokat. S minthogy nem biztos, hogy steril tűk is rendelkezésre állnak, akár AIDS-szel is megfertőződhetünk.

FIGYELEM! Néhány ország megtagadja a belépést, ha útlevelünkbe bizonyos pecsétek vannak ütve. Sok afrikai ország nem enged be, ha már jártunk a Dél-afrikai Köztársaságban. Az észak-afrikai arab országok (Egyiptom kivételével) megtagadják a beléptetést az izraeli állampolgároktól és mindazoktól, akiknek útlevelében izraeli pecsét is szerepel. Mielőtt Afrikába vagy a Közel-Keletre indulnánk, tervezzük meg alaposan az útirányt!

FIGYELEM! Afrika, Közel- és Távol-Kelet AIDS-szel súlyosan fertőzött területek. Kábítószerezéskor ne használjunk közös tűt másokkal, a harmadik világbéli határállomásokon pedig figyeljünk oda az oltásra (gyakran előfordul, hogy mindenkit ugyanazzal a tűvel oltanak be, és a tű fertőtlenítését meg sem kísérlik). Szex közben mindig védekezzünk, az anális szexet pedig mellőzzük! Használjunk óvszert (bár ne feledjük, nem nyújt 100%-os védelmet), és tartsuk magunk távol a prostituáltaktól, főleg a harmadik világban.

KÁBÍTÓSZER – ESZÜNKBE SE JUSSON! Sok országban – különösen a Távol-Keleten – rendkívül szigorú törvények vannak érvényben a kábítószerbirtoklás és -kereskedelem ellen. A büntetés a félelmetes börtönökben letöltendő hosszú szabadságvesztéstől a halálos ítéletig terjed. A Távol-Keleten sok drogdealer valójában álruhás rendőr, akinek feladata, hogy lebuktassa a kábítószer-terjesztőket és -fogyasztókat. Néhány országban akkor is börtönbe küldhetnek, ha kapcsolatba hoznak valakivel, akinél drogot találtak, úgyhogy nagyon figyeljünk oda a társaságunkra! Ne ringassuk magunkat abba a tudatba, hogy a droggal kapcsolatos bűnügyekben kedvezőbb elbánásban részesítenek, csak mert nyugatiak vagyunk. Nem fognak! Sőt, lehet hogy még keményebben bánnak majd velünk, hogy példát statuáljanak. Ha elkapnak, egy életre börtönbe kerülhetünk, de akár fel is akaszthatnak.

LEGYÜNK TEKINTETTEL MÁS KULTÚRÁKRA!

Bárhol járunk is a világon, egy dolgot tartsunk észben: ez nem a mi országunk. Tisztelnünk kell a helyi emberek szokásait és hiedelmeit, még akkor is, ha azokkal nem értünk egyet. Becsüljük kultikus tárgyaikat, helyeiket és szertartásaikat. Sőt, mielőtt ellátogatnánk egy helyre, tanulmányozzuk a helyi szokásokat és a vallási tilalmakat, nehogy megsértsünk valakit. Ezek lehetnek öltözködési szokások vagy társadalmi illemszabályok. Ha mindezekre kellő figyelmet fordítunk, utunk valószínűleg problémamentes és élvezetes lesz.

AFRIKA

FÉNYKÉPEZÉS. Sok afrikai ország megszabja, miről lehet és miről nem fotókat készíteni. Általános szabály, hogy minden katonasággal kapcsolatba hozható objektumról tilos felvételeket készíteni, s ebbe beletartoznak a hidak, pályaudvarok, postahivatalok, rádió- és tévéadók, börtönök, kikötők is. A következő országokban fényképezési engedélyt kell kérnünk: Angola, Benin (a helyi hatóságok rossz szemmel nézik, ha az ember fényképezik, úgyhogy jobb a fényképezőgépünket biztonságban tudni a táskánk mélyén, mint aztán sajnálkozni hogy elkobozták), Burkina Faso (az egykori Felső-Volta), Kamerun, Csád, Egyenlítői Guinea és Szomália.

Legyünk tekintettel az emberek magánéletére. Sok, afrikai nem szereti, ha fényképet készítenek róla, különösen a törzsi népek. Mások egy kis „díjat” kérnek, mielőtt hagyják magukat lefényképezni. Mielőtt ezen felháborodnánk, gondoljunk arra, hogy ez az ő országuk, és az emberek rendkívül szegények.

AZ AUTÓSTOP Afrikában bevett formája a közlekedésnek (néha pénzt is kell fizetni érte), de ne feledjük: a felfelé tartott hüvelykujj néhány afrikai országban trágárságot jelent.

SZOKÁSOK ÉS VALLÁS. Az egyes afrikai országokban az utazónak a következő szokásokra és hiedelmekre kell tekintettel lennie:

ALGÉRIA: Az ország déli része igencsak konzervatív. A nőket személyes tulajdonnak tekintik, és minden 12 éven felüli nőt, akinek az arca nincs lefátyolozva vagy nincs otthon bezárva, szajhának tartanak, vagy pedig szexuálisan a legkevésbé elérhetőnek (ez a vélekedés az egész arab világban elterjedt).

ANGOLA: Az ország északkeleti részébe, Lunda Norte tartományba külföldiek nem léphetnek be.

BOTSWANA: Ne húzzunk ujjat a Botswanai Védelmi Erőkkel (a helyi hadsereg), könnyen letartóztathatnak, ha valamilyen katonai objektum közelébe merészkedünk. Az országban nagy udvariatlanságnak számít, ha nem üdvözöljük az embert, akivel összetalálkoztunk.

BURKINA FASO (Felső-Volta): Készüljünk fel az úttorlaszokra és a kocsisorra az ellenőrző pontoknál (valamint a ránk szegezett géppisztolyokra). NE SEGÍTSÜNK a helyieken, akiket a rendőrtisztek „rendetlenség” és „tiszteletlenség” címén szemünk láttán vernek. Ha így teszünk, mi is ugyanilyen „oktatásban” részesülhetünk. Legyünk udvariasak és engedelmesek.

KONGÓ: Ne beszéljünk politikáról ismeretlenekkel! A kormány a nagyobb településeken titkosrendőröket alkalmaz a „felforgatás” megakadályozására.

GABON: Mindig legyen nálunk minden okmány: a gaboni rendőrség imád „szórakozni” a külföldiekkel, különösen a fehérekkel. Ha meglátnak, amint épp egy katonai objektumot kapunk lencsevégre, búcsút inthetünk a fényképezőgépünknek.

KENYA: A jelentős turizmus miatt Nairobi, a főváros tele van tolvajokkal és szélhámosokkal. Legyünk nagyon éberek!

LÍBIA: Legyünk óvatosak a fényképezőgéppel, a líbiaiak – döntően a kormány ellenőrzése alatt tartott médiák rémtörténeteinek hatására – nagyon gyanakvóak.

MALAWI: A nőknek tilos olyan nadrágot vagy szoknyát viselniük, mely nem takarja el a térdet. A trapéznadrágot vagy (megfelelően hosszú zokni nélkül) sortot viselő vagy hosszú hajú férfiaknak nem engedik a belépést.

NAMÍBIA: Kerüljük az elnök swakopmundi nyári rezidenciáját, amikor ott tartózkodik. Az őrség nagyon könnyen fegyvert ránt. A sperrgebeiti gyémántlelőhely tiltott zóna. A felfegyverzett biztonsági őrség előbb lő, és csak aztán kérdez.

NIGÉRIA: Lagosban, a fővárosban súlyos probléma a bűnözés. Közterületen tilos a dohányzás, a kábítószer-kereskedőkre pedig halálbüntetés vár.

SIERRA LEONE: A hagyományos kézfogás: jobb kar a bal kézbe, amely megszorítja a jobb csuklót vagy alkart.

DÉL-AFRIKA: Fehéreknek nem célszerű a külvárosokban sétálni, különösen sötétedés után. A szexuális szabadosság igen elterjedt minden népcsoportnál.

SZUDÁN: Ebbe az országba ne vigyünk rádiót, értékes fényképezőgépet, filmfelvevőt, elemeket, külföldi újságokat és magazinokat, mert ellopják vagy elkobozzák. A muzulmán törvények szerint az alkoholfogyasztás tilos. Ha szeszes italt találnak az embernél, pénzbírságra ítélhetik és megkorbácsolhatják.

ZAIRE: Az ország kollektív üldözési mániában szenved, mindenkiben kémet gyanítanak, úgyhogy nagyon vigyázzunk rá, hogyan viselkedünk! Mbujimayi és Csikapa városoktól, a két gyémántlelőhelytől tartsuk távol magunkat, a környékükön talált utazókat a hatóságok gyémántcsempészeknek tekintik.

ZAMBIA: Ha a katonasággal vagy a hivatalos szervekkel kapcsolatos bármilyen dologról fényképeket készítünk, azt fogják hinni, hogy dél-afrikai kémek vagyunk! Legjobb, ha visszafogottak maradunk. Ne mutassuk magunkat gazdagnak, és sötétedés után már lehetőleg ne hagyjuk el a szállodát.

ZIMBABWE: A katasztrofális gazdasági helyzet és a szegénység miatt a lopás és az utcai erőszak egyre inkább elharapódzik az egész országban, különösen Hararéban és Bulawayóban.

KÖZEL-KELET

FÉNYKÉPEZÉS. A Közel-Keletre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint Afrikára: ne fényképezzünk semmit, ami a legcsekélyebb mértékben is összefüggésbe hozható a katonasággal. Ne feledjük: kevés hivatalos személy örül annak, ha felvételeket készítünk a szegénységről, s ezzel rossz hírét keltjük az országának külföldön.

NŐKRE VONATKOZÓ UTAZÁSI SZABÁLYOK. Néhány közel-keleti ország konzervativizmusa
miatt az egyedül utazó nőket sok veszély fenyegeti. A zaklatás elkerülésére ajánlatos jobb hotelekben megszállni. Ne flörtöljünk ismeretlenekkel, és ne teremtsünk velük szemkontaktust! Öltözködjünk konzervatívan (karunk, lábunk s néha a fej is legyen takarva, s ne viseljünk testhez simuló ruhát), ne utazzunk a taxik első ülésén. Mielőtt elutazunk egy ilyen különleges országba, tanulmányozzuk át a nőkre vonatkozó törvényeket.

RAMADÁN. E hónapban a muzulmánok napkeltétől napnyugtáig böjtöt tartanak. Vallásától függetlenül mindenkitől elvárják, hogy – legalábbis nyilvános helyen – ezt tartsa is be. E törvény megszegői súlyos büntetésre számíthatnak, különösen Szaúd-Arábiában. Okuljunk a példákból! S még valami: ha iszlám országban járunk, figyeljünk oda az ünnepekre és a szent napokra, különösen, amikor utazást vagy vásárlást tervezünk.

SZOKÁSOK ÉS VALLÁS. Általános szabály: mindig álljunk fel, amikor valaki belép a helyiségbe. Ha mi lépünk be egy szobába, fogjunk kezet mindenkivel, úgy, hogy minden egyes kézfogás után tegyük a jobb tenyerünket a szívünkhöz. Ne kezdeményezzünk kézfogást arab nővel, csak akkor nyújtsunk neki kezet, ha ezt ő kezdeményezi. Ha két férfi találkozik, illendő egymás családja felől érdeklődni, de A MÁSIK FELESÉGEI FELŐL NEM! Ha hellyel kínálnak, úgy üljünk le, hogy a cipő talpa ne mutasson senki felé, ez rendkívül udvariatlan. Szintén udvariatlanságnak számít a kávé vagy a tea elutasítása üzleti megbeszélés és egyéb társadalmi érintkezési formák alkalmával.

S még egy dolog: ha nyugatiak vagyunk, soha ne öltsünk magunkra hagyományos arab ruhákat, a helyiek azt fogják hinni, gúnyt űzünk belőlük. Ha meg akarunk látogatni egy mecsetet (már ha megengedik), öltözködjünk konzervatívan, legyünk udvariasak és vegyük le a cipőt.

BAHREIN: Csakúgy, mint a legtöbb közel-keleti országban, itt se készítsünk felvételeket arab nőkről!

KUWAIT: A II. Öböl-háborúban lefektetett aknák felszedéséig a sivatagi séta rendkívül kockázatos, – és a tengerparti fürdőzés is (szintén az aknák miatt). Ne kiránduljunk északra, közel az iraki határhoz: az országhatár nincs jelölve, és könnyen iraki területre tévedhetünk. Márpedig akkor letartóztatnak, és kémkedés vádjával valószínűleg bíróság elé állítanak Bagdadban.

OMÁN: A helyi társadalom rendkívül érzékeny a biztonságra. Fényképezéskor legyünk nagyon körültekintőek!

SZAUD-ARÁBIA: Az arab országok közül itt vannak a legszigorúbb szabályok. A nőknek tilos vezetni, buszon és vonaton pedig csak férjük vagy valamely férfirokonuk kíséretében utazhatnak. Az alkoholfogyasztás tilos. Ne próbáljunk szeszes italt bevinni az országba, mert bebörtönözhetnek, sőt akár meg is korbácsolhatnak érte. Kerüljük a Matawwát (vallási rendőrség), nagyon komolyan veszik a munkájukat!

TÖRÖKORSZÁG: Az egykori Szovjetunióval határos zónában és a kurdok lakta övezetekben (ahol gyakoriak a zavargások) szigorított rendszabályok vannak érvényben. Engedély nélkül ne tegyük be a lábunkat ezekre a területekre!

ÁZSIA

TANÁCSOK NŐI UTAZÓKNAK. Hogy ne vonjuk magunkra a férfiak figyelmét, hallgassunk walkmant, és tegyünk fel napszemüveget, bár néhány országban ezt egy nőnél a laza erkölcs jelének tekintik. Viszont ezzel elejét vehetjük a szemkontaktusnak ismeretlen férfiakkal. „Főszabály”: egy nő Ázsiában soha ne utazzon egyedül. A ruha legyen bő szabású (ez melegben egyébként is jobb), és húzunk az ujjunkra jegygyűrűt, mert így elkerülhetjük a férfiak kellemetlenkedését.

SZOKÁSOK ÉS VALLÁS. Ázsiában ritkán használnak evőeszközt, ezért étkezés előtt és után a kézmosás szükségszerű. Evésre és közben különböző dolgok átnyújtására csak a jobb kezet használják, a bal kezet tisztátalannak tartják (sok ázsiai a mai napig a bal kezét használja WC-papír helyett). Szokjunk hozzá, hogy mindig a jobb kezünket használjuk!

Mielőtt belépünk egy templomba vagy szentélybe, vegyük le a lábbelinket, s ugyanez vonatkozik a magánházakra is. Bizonyos templomokba való belépéskor még a lábunkat is meg kell mosnunk! Ha szikh templomot vagy muzulmán mecsetet keresünk fel, takarjuk el karunkat, lábunkat, fejünket. Nők és buddhista szerzetesek között mindenféle testi érintkezés tilos, ezért ha egy nő adni kíván egy szerzetesnek valami tárgyat, helyezze a földre.

A párok legyenek sokkal „visszafogottabbak”, mint a nyugati országokban. Közterületen ne sétáljunk kézen fogva, és ne csókolózzunk. Néhány ázsiai kultúrában a fej megérintését a támadás jelének tekintik.

Az ázsiaiak általában mindent megtesznek, hogy udvariasak legyenek, és nehogy véletlenül megbántsák az embert, épp ezért előfordulhat, hogy kérdéseinkre meglehetősen homályos választ adnak. Egy ázsiainál ez nem azt jelenti, hogy félre akar vezetni bennünket, egész egyszerűen megpróbál udvarias maradni, és nem akar rossz híreket mondani. Ha pontosabb információt akarunk, ne eldöntendő kérdést tegyünk fel, hanem kiegészítendőt, s így próbáljuk meg szólásra bírni.

IRÁN: A sztereotípiákkal ellentétben nem húzzák fel a nyugatiakat a legelső lámpavasra. De az a hír járja, hogy a nyugatellenes propaganda – különösen az Egyesült Államok ellen irányuló – azért megtette hatását, úgyhogy legyünk óvatosak! Karunk és lábunk ne maradjon fedetlen, a nők pedig viseljenek csadort!

AFGANISZTÁN: Ezt a háború sújtotta országot kerüljük el! Sem beutazási, sem átutazási vízumot nem kaphatunk, de ha mégis eljutunk Afganisztánba, a nagyobb településeken kijárási tilalom van érvényben, a szállodák és az éttermek be vannak zárva, a közlekedés pedig erősen korlátozott. A mudzsahedek és az oroszok közötti háború miatt a vidék tele van aknákkal!

PAKISZTÁN: Nagyon fontos a megfelelő öltözködés, különösen a nők számára! Tanácsos a hagyományos shalwar komeez (buggyos nadrág és hosszú ing vagy ruha) viselete. Amikor egy törzs tagjait fényképezzük, legyünk nagyon elővigyázatosak, különösen a feleségekkel! Rendkívül sok probléma adódhat miattuk a férjeikkel!

INDIA: Sok problémát okoz az országban a tolvajlás és a rablás. Az országban egyre több külföldit kábítanak el, hogy aztán kirabolják.

BANGLADES: Szaúd-Arábia után itt veszik legkomolyabban a ramadánt. Ne háborítsuk fel a helyieket az öltözködésünkkel, és ne „villantsuk” feléjük a talpunkat.

TÁVOL-KELET

FÉNYKÉPEZÉS. A szabályok ugyanazok, mint Afrikánál (lásd fentebb).

MEGJELENÉS. Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a távol-keleti tisztviselők utálják a hippiket és a „furcsa” kinézetű egyéneket. Különösen a szíjat, rövidnadrágot, farmert vagy pólót viselőket. Ha elegánsan öltözködünk, sokkal kevesebb problémánk adódik majd velük (de azért ezt se vigyük túlzásba, mert könnyen magunkra vonhatjuk a szélhámosok, tolvajok és zsebesek figyelmét).

SZOKÁSOK ÉS VALLÁSOK. A Távol-Keleten utazgatónak a következőkre kell odafigyelnie:

BURMA (Myanmar): Az Arany Háromszög és a kínai határ tiltott terület.

KAMBODZSA: A kormány által felügyelt területet ne hagyjuk el! Ne közelítsünk és ne érjünk hozzá semmiféle rakétához, tüzérségi lövedékhez, aknához és egyéb harcászati eszközhöz, lehet, hogy csak nemrég telepítették!

KÍNA: Igen gyakori a tolvajlás.

LAOSZ: Az ország északnyugati részén heroingyártás és -csempészet folyik, ezért ezt a területet kerüljük el!

THAIFÖLD: Ne kritizáljuk a thai királyi családot, könnyen a börtönben találhatjuk magunkat. A burmai és kambodzsai határ melletti övezetet kerüljük!

VIETNAM: Ne térjünk le az ismert utakról és ösvényekről, aknára vagy más pusztító hadászati eszközre léphetünk, mely még a vietnami háború öröksége. Az erőszak mindennapos jelenség. Az alacsony külföldiekbe, különösen a nőkbe, gyakran belekötnek.

KÖZÉP- ÉS DÉL-AMERIKA

FÉNYKÉPEZÉS. Meggondolatlanság a hadsereggel kapcsolatos dolgokat lencsevégre kapni. Közép- és Dél-Amerikára ugyanazok a tanácsok vonatkoznak, mint Afrikára és a Közel-Keletre.

Megjelenés. Közép- és Dél-Amerikában, ahol rengeteg a katonai puccs és sok helyen elnyomó rezsim uralkodik, sok ember gyűlöli és féli a hadsereget. Így nem túl szerencsés, ha véletlenül azonosítanak velük, csak mert az otthoni militaryshopban vásárolt katonai ruházatunkat hordjuk.

Öltözködjünk szerényen, hogy ne vonjuk magunkra a figyelmet. Ne viseljünk drága ékszereket, és ne lássanak nálunk értékes fényképezőgépet. Ne feledjük: a nehéz gazdasági helyzet miatt igen gyakoriak a vagyon elleni bűncselekmények.

Személyazonosság. Az igazolványokat, papírokat mindig hordjuk magunknál! Utazásaink során a rendőrség és a katonaság számtalanszor ellenőriz majd. Legyünk velük türelmesek, leggyakrabban azért teszik, hogy elejét vegyék a terrorcselekményeknek és a kábítószerrel összefüggő erőszaknak, vagyis a mi érdekünkben „zaklatnak”.

A VILÁG TŰZFÉSZKEI

Az alábbiakban nincs arra lehetőség, hogy részletesen ismertessük a nagyvilágban hajló konfliktusokat. Ezeket a helyeket – ha csak lehet – tanácsos elkerülni, mert az ember börtönbüntetéssel, súlyos sebesüléssel vagy akár a halállal is szembenézhet. Felejtsünk el mindenféle legendát és mesét a háborús övezetekbe tett kalandokról. A háborúban emberek halnak meg, s ez velünk is megtörténhet!

AFRIKA

ALGÉRIA: a külföldieket megtámadják az iszlám fundamentalisták.

ANGOLA: az országban polgárháború dúlt egészen 1991-ig, amikor nagy nehezen sikerült tető alá hozni egy fegyverszünetet, ám ennek nem sikerült érvényt szerezni. Az életszínvonal alacsony, a közbiztonság rossz. KERÜLENDŐ!

BURUNDI: az ország északi részén törzsek közötti villongások vannak.

CSÁD: a Föld egyik legszegényebb országa. Konfliktusok a muzulmán észak, valamint a keresztény és animista dél között. Fő veszélyzónák: a kameruni, a líbiai és a szudáni határ menti övezetek. KERÜLENDŐ!

LIBÉRIA: az országban törzsek közötti háború zajlik, teljes az anarchia, és semmi kilátás a javulásra. KERÜLENDŐ!

MAROKKÓ: a Nyugat-Szaharában még mindig gyakoriak az összetűzések a kormányerők és a gerillák között.

MOZAMBIK: a kormány és a gerillák közti harcoknak feltehetően vége, de még mindig nagy a feszültség az egész országban.

SZOMÁLIA: az 1988-ban kitört polgárháború óta az ország összeomlott. Az ENSZ beavatkozása ellenére egyedül a fegyverek uralkodnak. KERÜLENDŐ!

DÉL-AFRIKA: virágzik a bűnözés, és nagyon magas a gyilkosságok száma, különösen a külvárosokban. Ha fehér emberek vagyunk, jobb ha a külvárosokat elkerüljük.

SZUDÁN: a muzulmán észak (a kormány) és a túlnyomórészt keresztény dél (a lázadók) közt harcok dúlnak. Délen az utazás igen veszélyes.

UGANDA: annak ellenére, hogy a kormánycsapatok és a lázadók között megszűnt az ellenségeskedés, a hadsereg még mindig követ el túlkapásokat, és az országban sok felfegyverzett banditacsoport kóborol. KERÜLENDŐ!

KÖZEL-KELET

LIBANON: a statisztikák magukért beszélnek: egy országban, ahol még 3 millióan sem laknak, több mint százezer ember harcol különböző terroristacsoportok és külföldi hadseregek „kötelékében”. A nyugatiakra több veszély leselkedik: halál, gyermekrablás, sebesülés. KERÜLENDŐ!

IRAK: az országban Szaddam Husszein gyakorol kemény diktatúrát. Az 1991-es Öböl-háború óta a nyugatellenesség rendkívül erős. KERÜLENDŐ!

IZRAEL: kerüljük a gázai övezetet és a Jordán nyugati partját, ahol a zsidó telepesek és a palesztin hatóságok között mindennaposak az összetűzések.

ÁZSIA

AFGANISZTÁN: a fanatikus iszlám tálibok uralják. KERÜLENDŐ!

BANGLADES: az ország keleti részén, a Burmai hegységben gerillaharc folyik a kormányzat megdöntésére.

INDIA: erős gerillamozgalom Manipur, Nagaland (Asszam és Burma között), Nyugat-Bengál, Pandzsáb és Kasmír államokban.

TÁVOL-KELET

BURMA: az országban a lázadó csoportok számát 28-ra teszik. Kerülendő a thaiföldi, az indiai és a kínai határszakasz. Az ország katonai ellenőrzés alatt áll, de a helyzet robbanásig feszült, a polgárháború bármelyik percben kitörhet.

KAMBODZSA: bár a polgárháborúnak vége, a nyomor félelmetes. Az országban még mindig fegyveres banditák garázdálkodnak, és rengeteg a fel nem robbant akna és egyéb robbanóeszköz.

KÖZÉP- ÉS DÉL-AMERIKA

BOLÍVIA: jelentős kokaintermelő ország. A gyártás központja a chaparei körzet, a Cochabamba-Santa Cruz főútról ne nagyon térjünk le, az út mentén elterülő vidék drogbárók ellenőrzése alatt áll!

BRAZÍLIA: a bűnözés és az erőszak – különösen a nagyobb településeken – nagyon elharapózott. Semmi olyat ne hordjunk, ami gazdagságot sugall.

KOLUMBIA: súlyos probléma a lopás, főleg Bogotában és Cartagenában. A gyermekrablás mindennapos, s gyakran követik el külföldiek sérelmére. Ne öltözködjünk feltűnően! Aki valamilyen módon beleártja magát a drogüzletbe nagy valószínűséggel golyót kap a fejébe. A venezuelai határ és a Riohacha város közötti országutat kerüljük el!

EL SALVADOR: a kormányerők és a gerillák közötti kisebb csatározások az ország egész területén folytatódnak.

NICARAGUA: a szandinisták és a kontrák között bármikor kitörhetnek a harcok.

PERU: az ország területének jelentős része szélsőbalos gerillák ellenőrzése alatt áll. A Huallag folyó völgyének felső része nem külföldieknek való hely, és az északon fekvő Cajamarcától dél felé, Abancay-ig húzódó terület sem. Ezektől a veszélyes zónáktól tartsuk magunkat távol, az éjszakai utazásokat pedig mellőzzük!

EURÓPA

ÖRMÉNYORSZÁG: etnikai feszültség örmények és azeriek között.

AZERBAJDZSÁN: lásd Örményország.

GRÚZIA: etnikai villongás grúzok és abházok között.

JUGOSZLÁVIA: az eredeti államalakulat súlyos etnikai harcok után részekre bomlott. Koszovóban tartani kell a szerb fegyveres szabadcsapatoktól. NATO-tagországok állampolgárainak különösen veszélyes. KERÜLENDŐ!

HOGYAN KERÜLJÜNK KI A KRITIKUS HELYZETEKBŐL?

A túlélőnek tudnia kell, hogyan kerüljön ki veszélyes helyzetekből. Természetesen mindent el kell követni, hogy elkerülje ezeket a szituációkat, és egyáltalán ne kerüljön szorult helyzetbe. Sok kellemetlenséget spórolhatunk meg, ha eleve nem is megyünk olyan országba, ahol az erőszak bevett módja az ügyek intézésének vagy polgárháborús viszonyok uralkodnak. Elejét vehetjük a támadásoknak, ha egy rossz környéken nem járkálunk éjszaka egyedül. Ha pedig nem veszünk fel gazdagságra utaló ruhadarabokat és ékszereket, elkerülhetjük, hogy egy harmadik világbeli szegény országban fényes nappal kiraboljanak. Ha egy kicsit előre gondolkodunk, sok kellemetlenségnek elejét vehetjük.

HOGYAN KERÜLJÜNK KI A SZORULT HELYZETBŐL KÜLFÖLDÖN? Amikor hivatalnokkal,
rendőrrel vagy katonával beszélünk, őrizzük meg nyugalmunkat, és legyünk mindig udvariasak. Ha elveszítjük a türelmünket, és elkezdünk kiabálni, csak rontunk a helyzeten. A harmadik világban a katonák és rendőrök nagy részének iskolázottsága hagy némi kívánnivalót maga után, és a toleranciaszintjük enyhén szólva alacsony. Ha letartóztatnak, kérjük meg őket, hogy értesítsék a konzult. Maradjunk csendben, ne nyugtalankodjunk, és kérjük, hogy találkozhassunk valamilyen magasabb beosztású, angolul is beszélő tiszttel.

Ha a balszerencsénk olyan országba vetett, ahol az erőszak fellángolt, kövessük az alábbi szabályokat: Ne menjünk ki az utcára! Tartsuk távol magunkat azoktól a helyektől, melyek stratégiai szempontból fontosak lehetnek (rádió- és tévéadók, repülőterek)! Maradjunk a szállodában! Ha tudunk, csatlakozzunk egy csoporthoz, és maradjunk velük!
# Soha ne szegjük meg a kijárási tilalmat!

HOGYAN KERÜLHETJÜK EL A SZEMÉLYÜNK ELLEN IRÁNYULÓ TÁMADÁSOKAT – A SAS tippjei

A SAS katonái kiválóan ki vannak képezve a kézitusára, de azt is megtanítják nekik, hogyan kerülhetik el a veszélyes szituációkat, ha éppen titkos küldetésben járnak. Sötétedés után ne rövidítsük le az utat elhagyatott területeken, aluljárókon, parkolókon keresztül és csatornák mentén! Ne hordjunk drága ruhadarabokat és ékszereket! Kerüljük a szemkontaktust ismeretlenekkel, de azért próbáljuk meg kipuhatolni szándékaikat! Ne mutassunk idegességet, emelt fejjel, magabiztosan viselkedjünk (akkor is, ha nem vagyunk azok)! A felénk közeledőt ne engedjük kartávolságon belülre! Ha úgy látjuk, hogy egy csoport felénk tart, inkább menjünk át az úton!

ÉS MI A TEENDŐ OTTHON? A támadás ellen a legfőbb fegyverünk a józan ész. Soha ne menjünk el este sehová, ha nem tudjuk, hogy jövünk majd haza; ne rövidítsük le az utat elhagyatott területeken vagy gyéren megvilágított átjárón keresztül; ne tegyük közszemlére ékszereinket, táskánkat vagy értékesebb ruházati cikkeinket.

A fizikai támadások legtöbbször az egyedül levő embereket érik, mégpedig hátulról. Leggyakoribbak nyáron, az esti órák és pirkadat között, amikor a mulatók és a night clubok épp csak bezártak, és a vendég nemrég fizetett (megmaradt pénze pedig nála van).

UTAZÁS TÖMEGKÖZLEKEDÉSI ESZKÖZÖKÖN. A tömegközlekedési eszközök – különösen este – veszélyesek lehetnek. De csakúgy, mint minden kockázatos helyzetben, buszon, vonaton, metrón történő utazáskor is gondolkodjunk józanul! Ha metrón utazunk, olyan kocsiba szálljunk, ahol sokan tartózkodnak, s ha valamitől megrémültünk, inkább szálljunk ki a következő állomáson, és várjuk meg a következőt, vagy szálljunk át buszra. Amikor vonatra várunk, a peron legforgalmasabb részén álldogáljunk, ne legyünk könnyű célpont. Ha este nem érezzük biztonságban magunkat a tömegközlekedési eszközökön, inkább fogjunk egy taxit! Puszta takarékosságból ne tegyük ki magunkat veszélynek! Ha megtámadnak, valószínűleg nincs más lehetőségünk, mint hogy védjük magunkat, amennyire csak tudjuk (sajnos, az utazóközönségre nemigen számíthatunk).

Ha viszont egy idegen kitépi a táskát a kezünkből, ne ellenkezzünk automatikusan. Lehet, hogy ezzel rontunk a helyzetünkön, mert csak még erőszakosabbá tesszük a támadót. A rablónál kés vagy lőfegyver is lehet, ne kényszerítsük rá, hogy használja! TEGYÜK FEL MAGUNKNAK A KÉRDÉST. MI ÉR TÖBBET? ÉRTÉKTÁRGYAINK. VAGY AZ ÉLETÜNK?

TANÁCSOK A NEW YORK-I METRÓ UTAZÓKÖZÖNSÉGE SZÁMÁRA – A New York-i rendőség tippjei

New York a világ egyik legerőszakosabb városa, s nagyon sok támadás a tömegközlekedési eszközökön történik. Hogy elkerüljük ezeket, kövessük a New York-i rendőrség tanácsait. Ne nézzünk olyan ember szemébe, aki bajkeverőnek tűnik! Legyünk éberek! Olvasás és walkmanhallgatás közben is figyeljünk oda, mi történik körülöttünk! Ha állunk, figyeljünk oda, hogy ne kerülhessenek a hátunk mögé! Ha szükséges a meneküléshez, nyugodtan használjuk a metrókocsik közti ajtókat!
# Ha a metrókocsi kiürült, menjünk át oda, ahol még sokan vannak!

26-36. oldal

Kapcsolódó szócikkek: AIDS · Brazília · Burkina Faso · Grúzia · Malawi · Nairobi · Örményország · trapéznadrág
altagi P>!

Grúzokkal szívesen ismerkedünk! – tessék, ilyen nagy megbecsülésben volt része Grúziának a korabeli társadalomban. Nem úgy, mint mostanság, amikor célba vette a NATO-tagságot. Nekünk is be kellene lépnünk a NATO-ba, és akkor minden olyan lesz, mint régen.

150. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Grúzia · NATO