Gregor Strasser személy

Max Gallo: A gyilkosok éjszakája
Ormos Mária: Hitler
Misima Jukio: Barátom, Hitler és Madame de Sade

Idézetek

Kkatja>!

STRASSZER Bár Hitlert még nem győztük meg teljesen, egész Németország mellettünk áll. Mi a haza önzetlen szolgálata? Nem holmi szócséplés, hanem határozott tettek. Jobban tenné ha a magafajták élére állna, és a háborús nyereségét visszaforgatná az ország javára. Megnyitná a borospincéit az emberek előtt, úgyszintén az angol vadasparkjait, pezsgő helyett pedig friss tanyasi tejet hörpölgetne.
KRUPP Bele is betegednék a tehéntejbe!
STRASSZER Egyszer Röhm is mondott valami hasonlót, ha jól emlékszem. Pedig neki is lehetne több esze az ő korában, mint hogy katonásdit játsszon, és zöldfülű újoncokat tanítson részegeskedni. Röhm elsősorban azért iszik, hogy kemény fickónak mutassa magát.
KRUPP Maga pedig tejimádó, az egészséges jövőért az életét is kockáztatni kész szocialista. Szóval ez egy tejszínű jövendő. Hajjaj, akkor nem akarok sokáig élni!

499. oldal Nagy Singeki-klasszikusok- Barátom, Hitler

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Ernst Röhm · Gregor Strasser · Gustave Krupp
NB14>!

Tábornokok neve forog közszájon, az egyik kancellár volt; magas beosztású férfiakról beszélnek, olykor ezek közé a személyiségek közé egy-egy ismeretlen név vegyül, egy zsidóé, akinek megtalálták a testét, egy fogadósé, aztán megint a párt egyik alapítójának neve hallható,magáé Gregor Strasseré. Valamennyit magyarázat nélkül mészárolta le szenvedélytelen, módszeres és hidegfejű gyilkosok csapata. Mégpedig ott, ahol érték őket: a lakásuk ajtaja előtt, tanúk jelenlétében, és házastársuk olykor az életével fizetett egy túl heves mozdulatért. A holttestek a helyszínen maradtak, egy kapubejáratban, a minisztériumi irodában, az útfélen, az erdőben vagy félig elsüllyesztve a mocsárban. Néhány órával később a helyszínre érkezett a rendőrség, a tetemeket elvitték, vagy csak több nappal később véletlenül találták meg őket.
Gyilkoltak Münchenben, Berlinben és Sziléziában. Kivégzőosztagok tevékenykedtek a kaszárnyák udvarán. Néhány tucat vagy néhány százáldozat? Egyesek Heil Hitler!-t kiáltva, mások a Führert átkozva haltak meg. A gyilkosok nem voltak tekintettel a hozzátartozókra, kíméletlenül csaptak le az áldozatokra: egyesekkel az ágyukban, másokkal a pincében végeztek. Lehet, hogy a nácik — a forradalom könyörtelen logikája szerint — megkezdték a gyilkos marakodást ezen az éjszakán?

Kapcsolódó szócikkek: Berlin · Gregor Strasser · München
NB14>!

1926. július 3–4-én került sor a náci párt második kongresszusára Weimarban. A kongresszus Hitler győzelmét jelentette a párt és a mozgalom felett. Többé semmiféle vita nem zavarta Hitler tekintélyét. A felszólalások szövegét az elnöknek előre be kellett mutatni, a beszédidőt korlátozták. Első ízben került sor arra, hogy Hitler egy nyitott fedelű kocsiban állva a később oly ismertté vált náci köszöntéssel, kinyújtott karral fogadja az előtte elvonuló mintegy 5000, alakulatokba rendezett náci tisztelgését. E köszönési mód ettől kezdve terjedt el, hogy végül kötelezővé váljon.
Az 1926-os kongresszus kétségkívül növelte az „egység és erő” benyomását, de nem véletlen, hogy Gregor Strasser baráti körben ettől kezdve beszélt a „halott nemzetiszocializmusról”.

Kapcsolódó szócikkek: 1926 · Adolf Hitler · Gregor Strasser · Weimar
NB14>!

Rendkívüli helyzet állt elő, amelynek megoldása nagyrészt Gregor Strassertől függött. Strasser azonban szokása szerint még azelőtt feladta a játszmát, hogy igazán hozzákezdett volna. Pártvezérének passzivitása láttán Hitler igazi küzdelem nélkül győzedelmeskedett. A „nagyjelenetre” 1932. december 7-én a berlini Kaiserhof szállodában került sor. Több náci vezető jelenlétében Hitler nekitámadt alvezérének, és szemrehányó szavai közül nem hiányzott a hűtlenség és az árulás sem. Strasser egy ideig hallgatott, majd összeszedte holmiját és köszönés nélkül elhagyta a szobát. Másnap lemondott minden párttisztségéről. Vége volt egy karriernek.

Kapcsolódó szócikkek: 1932 · Gregor Strasser