genetika fogalom

Terry Pratchett: Bűbájos bajok
Bill Bryson: Majdnem minden rövid története
Bryan Sykes: Éva hét leánya
Héjjas István: Buddha és a részecskegyorsító
Czeizel Endre: Családfa
Douglas Preston – Lincoln Child: A halál tánca
Terry Pratchett: The Unadulterated Cat
Máté Gábor: A test lázadása
Oláh Zsuzsa: Biológia 12.
Szélesi Sándor: Szörnyeteg a hajtóműben
M. Kiss Csaba: Czeizel Endre
L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg
Yuval Noah Harari: Homo Deus
Jo Nesbø: Szomjúság
Edward St. Aubyn: Nincs baj / Baj van / Van remény
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart
James Fallon: A pszichopátia belülről
Glendy Vanderah: Ahol az erdő a csillagokig ér
Ben Shapiro: A történelem jobb oldala
Garrett Ryan: Naked Statues, Fat Gladiators, and War Elephants
Máté Gábor – Máté Dániel: Normális vagy

Idézetek

TribeBubu P>!

A kutatások azt mutatják, hogy akármilyen rossz genetikai lapokat osztottak is neked, az étrended segítségével esetleg újrakeverheted a paklit.

84. oldal, 3. fejezet - Hogy ne halj bele az agy betegségeibe - Genetika vagy étrend? (Édesvíz, 2016)

Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg Tudományosan bizonyított módszerek, amelyekkel megelőzhetjük és visszafordíthatjuk a betegségeket

Kapcsolódó szócikkek: genetika
Carmilla >!

A nyolcvanas években, német-magyar együttműködésben, népességgenetikai vizsgálatot végeztünk kilenc hazai etnikai csoportban és két referenciamintában. Ekkor döbbentünk rá arra, hogy milyen nehéz Magyarországon olyan embereket találni, akinek mind a négy nagyszülője azonos etnikai csoportból származik.

195. oldal, Az eltérő etnikai háttér (Kossuth, 1992)

Czeizel Endre: Családfa Honnan jövünk, mik vagyunk, hová megyünk?

Kapcsolódó szócikkek: etnikai csoport · genetika · kutatás · Magyarország · népesség
Biedermann_Izabella>!

Az elmúlt években a genetika területén inkább az volt a helyzet, hogy minél többet tudtunk meg, annál bonyolultabbnak tűnt minden. Például kiderült, hogy még a gondolataink is befolyásolják génjeink működését. A szakáll növekedési sebessége például függ attól, hogy az illető mennyit gondol a szexre (mivel az ilyen gondolatok hatására a szervezetben több tesztoszteron termelődik).

26. Az élet anyaga

Kapcsolódó szócikkek: genetika · szakáll · tesztoszteron
Chöpp >!

Félelmetes, mennyire meghatározza a természet, hogyan kell kinéznie egy embernek. Nem lehetsz más mint genetikai kódod, gondolta Tom Rylander, de inkább csak futó gondolat volt ez, mint félelmetes érzés. Ahogy kinézünk, az minden bizonnyal, de a lelkünk?

138. oldal

Kapcsolódó szócikkek: genetika · lélek
FreeAngel P>!

– […] ahhoz, hogy megbocsássunk valakinek, meggyőződés is kell, hogy az illető tett valami erőfeszítést azért, hogy változtasson a katasztrofális pályán, amit a genetika, a társadalmi osztály vagy a neveltetés jelölt ki számára.
– Ha változtatott volna, akkor nem lenne szükség megbocsátásra […] Ez a megbocsátás lényege.

Van remény

Kapcsolódó szócikkek: genetika · megbocsátás · nevelés · Patrick Melrose
Wanita>!

A genetika tudományának legfrisebb ága, az epigenetika világított rá a tényre: bár genetikai örökségünk valóban meghatározó, hogy génjeinkből melyik és milyen mértékben fejeződik ki (akár a külsőnket, akár belső tulajdonságainkat tekintve), az függ attól, milyen környezeti hatások érnek, de még attól is, hogy milyenek érték szüleinket-nagyszüleinket. Azaz, a szerzett tulajdonságok is öröklődhetnek.

32. oldal

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Kapcsolódó szócikkek: epigenetika · genetika
Andaxin>!

A legújabb kutatások elsöpörték azt az egyszerű elképzelést, hogy egy bizonyos gén jelenléte egy bizonyos eredményhez vezet. Mint kiderült, egy bizonyos kimenetel sok gén együtthatásától függ. Ami ennél is fontosabb, hogy a gének nem rögzítettek; különböző életesemények olyan biokémiai üzeneteket válthatnak ki, amelyek képesek be- vagy kikapcsolni őket azáltal, hogy különböző metilcsoportokat, szén- és hidrogénatom-csoportosulásokat kapcsolnak a gén külső részéhez (metiláció), s ily módon csökkentik vagy növelik a test üzenetei iránti érzékenységét. Miközben különböző életesemények képesek megváltoztatni a gén viselkedését, az alapvető szerkezetét nem módosítják, a metilációs mintázatok azonban öröklődhetnek. Ezt a jelenséget epigenetikaként ismerjük. Ismét oda lyukadunk ki, hogy a test mindent számontart a szervezet legmélyebb szintjein.

168.

Bessel van der Kolk: A test mindent számontart Az agy, az elme és a test szerepe a traumafeldolgozásban

Kapcsolódó szócikkek: agy · elme · emberi test · epigenetika · genetika · pszichológia · trauma
Szávitrí>!

Közismert, elfogadott tény szerte a multiverzum sokdimenziós világain, hogy az igazán jelentős fölfedezések többségét egyetlen röpke pillanat ihletének köszönhetjük. Persze, egy csomó fárasztó, aprólékos, előkészítő munka szükségeltetik először, de ami aztán eldönti a dolgot, az, mondjuk, egy hulló alma vagy gőzölgő teaforraló vagy a kád szélén kicsorduló víz látványa. Valami bekattan a figyelő agyában, s aztán minden a helyére kerül. Úgy tartja a közkeletű vélemény, hogy a DNS formája fölfedezését egy csigalépcső véletlen megpillantásának köszönheti – pont akkor, amikor a tudós elméje épp megfelelően fogékony hőfokon állt. Ha liftbe szállt volna, akkor a genetika egész tudománya nagyon más lenne.

120. oldal

Kapcsolódó szócikkek: DNS · felfedezés · genetika
Trixi_Adzoa P>!

Annyira egységes ez a kód, hogy ha fogjuk egy ember genetikai utasításkészletének egy darabját, és beletesszük egy tökéletlen élesztősejtbe, a sejt azonnal működtetni kezdi, mintha a sajátja lenne. És egy nagyon is valódi értelemben tényleg a sajátja.

267. oldal, Az élet keletkezése (Akkord, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: DNS · genetika
nagytimi85>!

Ahogy az embereket a többi állattól, úgy különíti el az interszubjektív entitások megalkotásának képessége a humán tudományokat az élettudományoktól. […]
Persze a történészek sem hagyják figyelmen kívül az olyan objektív tényezőket, mint a klímaváltozás vagy a genetikai mutációk, de sokkal fontosabbnak tartják a történeteket, amelyeket az emberek találtak ki, és amelyekben hisznek.

134. oldal

Yuval Noah Harari: Homo Deus A holnap rövid története

Kapcsolódó szócikkek: genetika · klímaváltozás · mutáció · objektivitás · történelem