Führer személy

Berkesi András: Sellő a pecsétgyűrűn
Erich Maria Remarque: Szikrányi élet
Moldova György: Titkos záradék
Lion Feuchtwanger: Az Oppermann testvérek
Joseph Goebbels: Napló
Ruth Andreas-Friedrich: Berlini napló
Popper Péter: Van ott valaki?
Thomas Bernhard: Kioltás
Antony Beevor: Berlin, 1945 – Az összeomlás
Robert Harris: Fatherland
Hugo Claus: Belgium bánata
Hans Hellmut Kirst: Farkasok
Richard J. Evans: A Harmadik Birodalom hatalmon
Nicolas Vanier: Belle és Sébastien
Jaume Cabré: Én vétkem
Komor Zoltán – Tépő Donát: Nácik a dínók ellen
Ralf Rothmann: Tavasszal meghalni
Tomcsik Nóra: Tél Berlinben

Idézetek

SignoraSchneider IP>!

– A Führerre! – emeltem fel a korsómat.
Hogy mielőbb megdögöljön – tettem hozzá magamban.

Kapcsolódó szócikkek: Franz Brechner · Führer
11 hozzászólás
Kuszma>!

A Führer, válaszul a szovjet harckocsizászlóaljak Berlin irányába történő gyors előrenyomulására, elrendelte a Panzerjagd hadosztály létrehozását. Ám jellemző módon ez a hatásos nevű, tankok megsemmisítésére életre hívott szervezet nem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket. Az alakulat kerékpárosszázadokból állt, és a bicikliken főleg a Hitlerjugend tagjai ültek. Bilinccsel mindegyik kerékpár első kerekéhez és a kormányhoz két páncéltörő állványt rögzítettek függőlegesen. A kerékpárosnak elvileg csak pillanatok álltak rendelkezésére ahhoz, hogy leszerelje a Panzerfaustot és elfoglalja tüzelőállását, mondjuk egy T-34-es vagy egy Sztálin harckocsi ellen. Azt persze még a japánok sem várták el a kamikázéktól, hogy kerékpárral menjenek csatába.

103. oldal, Előretörés az Odera irányába

Kapcsolódó szócikkek: Berlin · Führer · Hitlerjugend · kerékpár
9 hozzászólás
Kuszma>!

A Führer ragaszkodott ahhoz is, hogy a nürnbergi pártnagygyűlést minden évben Wagner Nürnbergi mesterdalnokokjának díszelőadásával nyissák meg. 1933-ban ezer ingyenjegyet osztatott ki a párt tisztségviselőinek, ám páholyába lépve szinte teljesen üres nézőtér látványa fogadta: a párttagok úgy döntöttek, az estét inkább a város számos sörözőjének és kávézójának egyikében töltik iszogatással, semhogy öt órán át komolyzenét hallgassanak. Hitler dühbe gurult, és járőröket küldött szét a városban, hogy ráncigálják ki őket az ivóhelyekről, de a színház még így sem telt meg.

203. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Führer
5 hozzászólás
Carmilla >!

[…] A Führer egész élesen állást foglal Magyarországgal szemben. A magyarok már azzal fenyegetőznek, hogy ha a nagyhatalmak megegyeznek a Duna-térségről, akkor ők átváltanak a kisantanthoz. Csak tegyék. Ez nekünk jó. Nekünk nagyon józanul kell számolnunk. Romániával és mindenekelőtt Jugoszláviával békében élhetnénk, ha a terrorista magyarok nem jönnének elő olyan szertelen követelésekkel. A magyarok teljes nagyzási hóbortba estek. És közben ők bánnak a legrosszabbul az országukban élő német kisebbséggel.

135. oldal, 1936 (Dunakönyv, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: Führer · kisebbség · magyarok, magyarság
G_H_Andrea>!

– Nem segithetnék? – kérdezte.
– Dehogynem – mondta, és darabokra tépett egy pepita füzetet. – Kitekerhetné a Führer nyakát, rábeszélhetné Pius pápát, hogy hallgasson a tanácsadóira, és sújtsa egyházi átokkal mindazokat, akik a nácikkal együtt harcolnak, végül megmondhatná , hogy hol van a lányom. – Nos, segít?
– Örömmel megtenném.
– Akkor miben akar segíteni? Minden egyebet magam is elintézek.

158. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Führer · XII. Pius pápa
Chöpp >!

Az ezeréves Birodalmunk. Hogy is mondta a Führer az újévi beszédében? Akit ennyire próbára tesz a sors, az nagy dolgokra hivatott, vagy valahogy így. Szerinted mire gondolhatott? Fosásra és rühességre?

158. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Führer
Sándor_Langer_Pudingman P>!

Ez a Führer, magyarázták neki, 1889. április 20-án, Braunauban, Ausztriában született, és mindent amit mond és tesz, közvetlenül Isten sugallatára mondja és teszi. Aki a jelenlevő barmok közül holnapra nem tudja kívülről a Führer születési adatait és a ma felolvasott idézeteket, az három heti sötétzárkát kap. A Führer evangéliuma a Mein Kampf-ban írásban le van fektetve, a foglyoknak joga van megvásárolni ezt a könyvet, papírkötésben öt márka hetvenért, kötve hét márka húszért. A pénzt elküldhetik a hozzátartozóikkal.
Huszonnégy foglyot oktattak ezen a módon, többségük entellektüel volt, professzor, orvos, író, ügyvéd, oktatójuk egy fiatal parasztlegény. A foglyok csíkos ruhában ültek előtte, kék és fekete foltos arccal, kopaszra nyírva, vagy egészen rövid hajjal, ketten horogkereszt alakú hajmaradványokkal. Üres arckifejezéssel, eltompulva ültek, és kórusban darálták a felolvasott mondatokat, amelyeket rettegve igyekeztek elgyötört agyukba bevésni. Gustav homályosan emlékezett rá, hogy egyszer felolvasott a Mein Kampf-ból egy Francois nevű férfinak, és mind a ketten nevettek rajta.

399. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1889 · Adolf Hitler: Mein Kampf · Braunau am Inn · Führer
Carmilla >!

     – Mein Führer, az én hibám is, hogy idáig jutott! Nem lett volna szabad ide hoznunk ebbe az átkozott országba, de ki gondolta volna, hogy itt még önt is túlságosan liberálisnak és lágy szívűnek tartják majd?!

195. oldal (Magvető, 1973)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Führer
Chöpp >!

Az élet szép. Főleg most, hogy a Föld újra lapos lett, és ők a Führer pillantásától támogatva megmutatják az emberiségnek, hol az erő, a hatalom, az igazság és a jövő, hogy az eszmények következetes megvalósítása nem egyeztethető össze a szánalom egyetlen formájával sem. A Reich végtelen ereje a történelem minden Eimericjének tetteit ártatlan gyerekjátékká változtatta.

258. oldal

Jaume Cabré: Én vétkem A regények regénye

Kapcsolódó szócikkek: Führer
Carmilla >!

A magyarok szégyenteljes követelésekkel állnak elő a Führernél. A Führer azt tanácsolta nekik, hogy harcolják ki azt, amit akarnak. Egyből visszakoztak. A Führer mélyen megveti ezeket a magyarokat. A legantiszociálisabb rezsim, amit a történelem ismer. Innen a vonzódásuk az angol látszatdemokráciához.

263. oldal, 1940 (Dunakönyv, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: Führer · magyarok, magyarság