fogyatékosság fogalom

Agatha Christie: Öt kismalac
Stephen King: Végítélet
Fannie Flagg: Sült zöld paradicsom
Lois Lowry: Valahol, messze
Nyiszli Miklós: Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az auschwitzi krematóriumban
Böszörményi Gyula: Fiókszavak
Alekszandr Nyikolajevics Afanaszjev: A tűzmadár
Buda Béla: Empátia
Fanny Flagg: Érdemes élni
Anna Enquist: A titok
Jerome M. Vereb: II. János Pál pápa: Minden napra egy gondolat
Cseh Katalin: Világtalan világosság
Sabina Berman: Én, Én, Én
Jörg Müller: Szorongások feloldása Istennel találkozva
Nick Vujicic: Élet korlátok nélkül
Farkas Erika – Vágner Mária: A hely
Stephen Hawking: Az én rövid történetem
Charles Dickens: David Copperfield I–II.
Stephen King: Joyland
Fredrik Backman: Az ember, akit Ovénak hívnak
Czigány György: Zsoltár
Kapitány Ágnes – Kapitány Gábor: Alternatív életstratégiák
Fredrik Backman: A nagymamám azt üzeni, bocs
Nyáry Krisztián: Merész magyarok
Molnár T. Eszter: Stand up!
Berta Ádám: Baleset az építkezésen
Robert Seethaler: Egy egész élet
Séverine Vidal – Manu Causse: Bicebóca szívek
Pintér Judit Nóra: A krónikus betegségek lélektana
Grzegorz Górny: Gyilkosság és orvostudomány
Gimesi Dóra – Jeli Viktória – Tasnádi István – Vészits Andrea: A visszazökkent idő
Fonda Lee: Jáde város

Idézetek

Sippancs P>!

Ő csak a makulátlan farmeromat, a (pont kellően) kócos tincseimet, a menő pólómat látja. Az ő Vladját, aki felfegyverkezett, hogy szembenézzen a többiek pillantásával.
Ahogy más reggeleken, most sem veszi észre az x-lábamat, a kifordult csípőmet, a görnyedt hátamat, a görbe ujjaimat. Az anyai szeretet már csak ilyen. Ettől tudok talpon maradni.

8. oldal

Kapcsolódó szócikkek: anya · fogyatékosság · szeretet
nisursenga P>!

Teljes és elégedettséggel eltöltött életem volt. Hiszem, hogy a testi fogyatékos embereknek olyasmikre kell összpontosítani erejüket, amelyek végrehajtását megmaradt képességeik lehetővé teszik, és nem szabad azon keseregniük, hogy mi az, amit nem tudnak megtenni.

145. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fogyatékosság
Morpheus>!

A fogyasztói társadalomban az ember ideálképe valóban a testi-lelki „egész”-ség, tökéletesség képzeteivel körülvéve jelenik meg (s közismert, hogy mindent, ami ezeknek a képzeteknek ellentmond, a társadalom kiiktatandónak – vagy ha nem lehet kiiktatni, legalább a látótérből eltüntetendőnek – tekint, a szélsőséges nyomorúságtól a betegségeken, testi csonkaságokon és az öregedésen át magának a halálnak a tényéig). A szemléletváltás, az alternatíva ebben a „tökéletesség” átértelmezése. Az a gondolat, hogy az embert nem egy eszményképhez, hanem önmagához kell mérni, s az önmagában teljes nem jelent hibamentességet, sérületlenséget. Sokan (s nem csak interjúalanyaink közül) éppen e szemlélet jegyében közelednek a fogyatékosokhoz és más elesett emberekhez. […] önmagukhoz mérve a sérültek eleve is „teljesek”, és a velük kapcsolatba kerülő nemcsak adhat, hanem nagyon sok mindent kaphat is tőlük.

188-189. oldal

1 hozzászólás
Kek P>!

A döntésben hátráltat, hogy sajnos csak kilencéves vagyok. A szörny a féltestvérem. Ha fel mernék nézni, látnám, hogy nem szörny, hanem egy vak, szellemi fogyatékos fiú, aki örökké dühös. Nem merek felnézni. Így azt se látom, hogy apa, anya és a nővérem fel mernek-e nézni.

117. oldal, Nyugtalanság

Kapcsolódó szócikkek: értelmi fogyatékosság · fogyatékosság · vak
Kek P>!

ELMÉLKEDŐ

Fogyatékos vagyok,
mondják sokan,
mert nem látok,
és fehér bottal járok,
s néha nekimegyek
egy-egy oszlopnak,
vagy a járdaszegélyben
megbotlom…
de tudjátok, nekem is van
rengeteg kis és nagy titkom,
nekem is vannak vágyaim:
olykor tán terebélyesek,
fészkelődnek lelkemben,
sötétben fel-felfénylenek.

9. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fogyatékosság · vak
BakosJuci>!

Mondtam, hogy nem törődöm semmivel, ha a pici egészséges. De Cleo mondta, hogy üljek le, és folytatta: – Figyelj ide, Anya, meg kell beszélnünk egy fontos dolgot. – És elmondta, hogy az orvosok szerint Albert testileg makkegészséges ugyan, és sokáig élhet, de szellemileg valószínűleg soha nem éri el egy ötéves gyerek szintjét. És hogy egész életében gyerek marad. És néha túl nagy teher lehet az olyan gyerek, aki folytonos törődést igényel. Cleo azt is mondta, hogy vannak ilyen helyek, ahol… De be sem várva a mondat végét, felkiáltottam: – Még hogy teher! Hogy lenne az én drága pici csillagom teher? Hogy is gondolhatta ezt bárki! Hisz Albert a születése pillanatától kezdve az életem napsugara volt. Nála tisztább lélek nem élt a földkerekén. És évekkel később, ha néhanapján csüggedtem, elég volt ránéznem Albertre. Nekem minden áldott nap meg kellett dolgoznom azért, hogy jó ember legyek, ő viszont természettől fogva jó volt. Soha nem volt egyetlen gonosz gondolata. Nem is ismerte azt a szót, hogy gonosz.
Lehet, hogy sokan elkeserednek, ha sérült gyermekük születik, de én azt hiszem, Albertet az Úr tette ilyenné, hogy ne kelljen szenvednie. Azt sem tudta, hogy vannak rossz emberek a világon. Szeretett mindenkit, és mindenki szerette őt.

150. oldal

robinson P>!

A budapesti szabadkőműves páholyhoz csatlakozó sportember feladatának érezte, hogy vakoknak, értelmi sérülteknek és siketeknek is építsen iskolát, vagy hogy megtervezze az első magyar szülőotthont.

44. oldal

Nyáry Krisztián: Merész magyarok 30 emberi történet

Kapcsolódó szócikkek: fogyatékosság · halláskárosodás · vakság
1 hozzászólás
Kek P>!

Sonja a hazajövetelét követő napon folytatta tanári tanulmányait. Tavasszal levizsgázott. Az újságban hirdettek egy állást a város legrosszabb hírű iskolájában, egy olyan osztályhoz, akik elé egy tanár sem állt volna ki szabad akaratából, akinek nem hiányzik egy kereke. „Ezek a gyerekek reménytelenek – mondta maga az igazgató is elcsigázottan. – Ez nem is tanítás, hanem inkább felügyelet.” Sonja talán megértette, milyen érzés, ha az embert így leírják. Megkapta az állást, más pályázó nem is volt. És Sonja rávette ezeket a fiúkat és lányokat, hogy Shakespeare-t olvassanak.

202. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fogyatékosság · pedagógia
Kek P>!

Ha viccelni akartam volna, azt mondtam volna: Bocsi kígyó, hogy csúfoltalak, hogy nincs lábad. Adj egy pacsit, és felejtsük el!

182. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fogyatékosság
Jesper_Olsen>!

– Emlékeztek még, amikor Tibinek pszichodrámára kellett járnia, mert a tanárnő szerint SNI-s volt?
Bujdosóné felhúzta az orrát. – Tibor jelenleg is SNI-s. Az nem gyógyítható.
– Akárcsak a rosszindulat – vágott vissza Hanna, majd lelkesen folytatta.

77. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fogyatékosság
4 hozzászólás