fénysebesség fogalom

Stephen Hawking: Az idő rövid története
Arthur C. Clarke: A távoli Föld dalai
Albert Einstein: Válogatott tanulmányok
Alastair Reynolds: Napok háza

Idézetek

Joshua182>!

Ma szinte bizonyosnak tűnik, hogy soha nem leszünk képesek a fénysebességet túlszárnyalni. A legközelebbi csillagrendszerek is több évtizednyi vagy több évszázadnyi távolságra lesznek egymástól; még a Warp 6-nak sem elég egy hét, hogy időben eljusson egyik epizódból a másikba. A Nagy Tervező odafenn nem így állította össze a műsort.

A szerző megejgyzése

Kapcsolódó szócikkek: fénysebesség
Bcony>!

A kockában azt olvastam, hogy a fénysebesség amolyan egyetemes határérték: már vagy ezer éve próbálkoztak vele, de – eltekintve néhány csalóka reménysugártól – senkinek sem sikerült átlépnie. Ettől olyan érzésem támadt, mintha be lennék zárva. Mint az a sok tilalom a ház hosszú, lehangoló folyosóin, hogy ne rohangáljak, ne csúszkáljak, és mindig csak felemelt fejjel, hátratett kézzel sétáljak. Az egész olyan arrogáns volt, mintha a fénysebesség a személyes szabadságom elleni támadás lett volna. Miért nem mehetek olyan gyorsan, ahogy nekem tetszik? Miért nem csúszkálhatok, miért nem szaladhatok?

114-115. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Abigail Gentian · fénysebesség
psvianne>!

Amikor a fénysebességnél gyorsabb utazás kérdését próbálja megragadni, a matematika az imaginárius számok homályos területére téved, ami kicsit olyan, mint az Alice Csodaországban.

292. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fénysebesség · matematika
Chris_Q>!

A részecskegyorsítókban, mint amilyen például a Fermilab vagy a CERN (Európai Magfizikai Kutatóközpont), ezeket a részecskéket a fénysebesség 99,99 százalékára gyorsítják, de akármekkora energiát is táplálnak beléjük, sohasem léphetik át a fénysebesség jelentette sebességkorlátot.

183. oldal - 10. Féregjáratok és az időutazás

Kapcsolódó szócikkek: CERN · fény · fénysebesség · kutatás · részecskegyorsító
Garbitsch>!

Abból az imént bebizonyított tételből, hogy a fénysebesség gravitációs térben a hely függvénye, a Huygens-elv segítségével arra következtethetünk, hogy gravitációs térben harántirányban haladó fénysugarak elhajlanak.

88. oldal, Relativitáselmélet – A gravitáció befolyása a fény terjedésére (Gondolat, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: fénysebesség