fényképészet fogalom

Robert James Waller: Ezernyi út porából
Susana Fortes: Robert Capára várva
Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve
Sevcsik Jenő: Fényképészeti ismeretek
Horváth Árpád – Nagy István György: A csillagok felé
Ken Liu: A papírsereglet és más történetek
Márkosfalvi Barabás Miklós: Önéletrajz
Con Riley: His Last Christmas in London

Idézetek

Dilaida P>!

„Canon fan.” I shrug. „They're the Jehovah's Witnesses of the camera world. Always looking for new converts.”

64. oldal, Chapter 6

Kapcsolódó szócikkek: fényképészet
Typotex_Kiadó KU>!

Amikor 1839-ben a világ elé tárták a fényképészetet, Paul Delaroche festő, a fényképészet híve, állítólag így szólt: „Mától kezdve a festészet halott.” A történet valószínűleg csak kitaláció,a festészet mindenesetre nagyon is élő művészet. A megjegyzés ennek ellenére beépült a fényképészet legendáriumába, és újra és újra arra céloznak vele, hogy a médium történetében valamilyen gunyoros, kozmikus ciklikusság működik. Ha a festészetet a fényképészet ölte meg, akkor talán a fényképészetnek is egy új médiumtól kell elhullania. Amikor például Susan Butler a színes fényképészet sikerén örvendezett a Creative Camera egyik 1985-ös számában, úgy fogalmazott, hogy: „Mától kezdve a fekete-fehér halott.” Hamarosan a fényképészet egészéről bejelentik, hogy legyőzte egy erősebb, ünnepelt újdonság.

423. oldal

Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve A fényképezés kultúrtörténete

Kapcsolódó szócikkek: 1839 · 1985 · fényképészet · legendárium
Eszteeer>!

Apám azt hirdeti, hogy a valóság megragadásán dolgozik, ami által megállíthatjuk az időt, megőrizhetjük az emlékeket. De a technológia valódi vonzereje abban rejlik, hogy soha nem is volt képes megragadni a valóságot. A fényképészet, a videók, a holográfok… vagyis az ilyen „valóságrögzítő” technológiák egymásra épülő sora igazából a valóság álcázásának és meghazudtolásának a lehetséges módozatai: átalakítjuk, eltorzítjuk, manipuláljuk és kiszínezzük a segítségükkel.

Szimulákrum

Kapcsolódó szócikkek: fényképészet
Amapola P>!

Azon időkben a fényképészet még nem létezvén, a miniature festészetet foglalták le a szerelmesek, különösen a titkos szerelmesek, ideáljaik ábrázolására. Ez a festészeti ág tehát jól jövedelmezett, de a szerelmesekre nézve veszedelemmel járt az, hogy ha a képet nem jól őrizték, és valaki meglátta nálok, nehéz volt a képek eredetét indokolni, mert bajos lett volna elhitetni, hogy a festett kép birtokába nem az eredeti személyiség tudtával és beleegyezésével jutott az illető. Most a fényképészet segít rajtok, de egyúttal majdnem meg is semmisítette a miniature-festést. Én még 1847-ben megjövendöltem ezt a fordulatot, a mi 1852-ben, mikor Archer a collodiumot föltalálta, teljesült is. Mivel hogy e találmány útján a fénykép bármilyen számban sokszorosítható, az ideálja képét bárki gyanútlanul megszerezheti.

107. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1847 · 1852 · fényképészet
Ninácska P>!

Kötőanyagok a fényképészetben használt olyan folyadékok, amelyek más anyag felületére tapadva megszilárdulnak és ezáltal a bennük oldott anyagrészeket a felülethez kötik. A poralakú fényérzékeny anyagoknak az üveghez, celluloidhoz és papírhoz kötésére leggyakrabban használt anyag a zselatin, egyes eljárásokban előfordul még a kollódium is. A zselatin állati porcokból és bőrből előállított színtelen, igen tiszta enyvszerű anyag. Vékony, színtelen, hajlékony lapok alakjában kerül forgalomba. Fényképészeti célokra különleges tisztaságú zselatinra van szükség, ezt borjúfej bőréből, csontjaiból készítik.

Fényképészeti kémia - Fontosabb anyagok

Kapcsolódó szócikkek: fényképészet
Ninácska P>!

A fényképészetben a víz mint oldószer kerül alkalmazásra, egyrészt kidolgozásra használt szilárd vegyszerek feloldására, másrészt a kidolgozás közben a képek zselatinrétegébe és a papírokba kerülő vegyszerek oldás útján való eltávolítására, kimosására.

Fényképészeti kémia - Fontosabb anyagok

Kapcsolódó szócikkek: fényképészet
olvasópokróc>!

Joseph Maria Eder a fotográfia történetének egyik világhírű kutatója és krónikása, az általa szerkesztett Évkönyvben (Jahrbuch 1906/1907) képsorozatban mutatta be egy német feltaláló rakétakísérleteit.
A rakétaállványról 27 kg súlyú rakétát lőttek fel. A lövedék fejébe fényképezőgépet helyeztek el, amely a rakéta röppályájának legmagasabb pontjáról ejtőernyő segítségével leereszkedett, és közben automatikusan fényképezett. A képeket 1909-ben Drezdában fényképkiállításon bemutatták.

65. oldal, A hadiröppentyűk kora (Zrínyi Katonai, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: fényképészet · rakéta
Hohenembs>!

A képeket nem felejti el az ember. Ez a fényképészet rejtélye.

51. oldal

Kapcsolódó szócikkek: fényképészet
xeral>!

A polcokon ott sorakozott felszerelése: öt védővel ellátott és puha bőrtokba zárt objektív, két Nikon F és a vastag szövetbe csomagolt Rangefinder. Egy hivatásos fotós eszköztára, üreg gépezetek, öregek és viharvertek, karcosak és sebhelyesek a fémgomboktól és zipzáraktól, a sirokkótól űzött homoktól és a kopár hegyek szikláitól…

20. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cipzár, villámzár · fényképészet · fotós · hegy · homok · objektív