farsang esemény

Anton Pavlovics Csehov: Három nővér
Csokonai Vitéz Mihály: Dorottya
Kosztolányi Dezső: Esti Kornél
Krúdy Gyula: Bukfenc
Daniel Glattauer: Gyógyír északi szélre
Kós Károly: Régi Kalotaszeg
Herczeg Ferenc: Az élet kapuja
Dömötör Tekla: Magyar népszokások
Kosztolányi Dezső: Mágia
Bálint Ágnes: Foltoskönyökű
Tusor András – Sahin-Tóth Gyula: Gasztronómia
Csizmadia András: Ünnepi menük
Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 8. – Örökké
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium
Gazda József: Így tudom, így mondom
Bogdán László: Matiné
Böszörményi Gyula: Égboltmesék
Szekeres Lukács Sándor: Kodáros kincsei

Idézetek

a_gabiii>!

    […] Máday végignézett a jelmezeinken, és sóhajtva megrázta a fejét.
    – Jövőre már nem ártana az a reneszánsz farsang… – dünnyögte.
    – Jövőre mi már nem leszünk itt – vágta rá Kinga.
    Máday homlokán redők jelentek meg, és végignézett rajtunk. Ricsi és Virág színes gumicukrot csámcsogott, Zsolti „muhahaha” röhögéssel mutogatott egy kilencedikes fiúra, aki a köpenyére lépve elesett a lépcsőn. Macu az iPhone-ját nyomkodta, Dave figyelmesen bólogatott, aztán egyszerre röhögtek fel valami kocka viccen. Kinga összefont karral várta a jelmezverseny eredményhirdetését, Cortez pedig zenét hallgatott, fél karját a derekam köré fonva. Andris és Robi a „dühöngőbe” készültek, hogy kipogózzanak maguknak egy kört, amiben csak ők ugrálnak majd.
    – Valóban. Jövőre már nem – mondta furán az igazgatóhelyettes.

110-111. oldal, Január 28., péntek, 8/1. (Ciceró, 2013)

AeS P>!

Fársángi jó borral habzó butellia!
Mellytől a múzsákban gyúl a fántázia,
Te tőlts bé engemet élő spiritussal,
Hadd danoljak harcot én is Enniussal.

Csokonai Vitéz Mihály: Dorottya vagyis a dámák diadalma a fársángon

Kapcsolódó szócikkek: farsang
Chivas>!

– Az az igazi farsangi mulatság, ahová térdig érő havon átgázolva lehet csak eljutni! – szólt közbe a szegen lógó vadászkalap. – Még most is szinte hallom, hogyan csendültek és pendültek a jégcsapok, melyeket gazdám letört az ereszről, hogy a táncolók gallérja mögé dugossa őket.

14. oldal, II. fejezet - A fabábu új arca (Móra Könyvkiadó, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: farsang
Jeffi P>!

Hát én csak annyit mondok: farsang környékén jobb vigyázni a beszélő szemetesvödrökkel!

15. oldal, Itt a Farsang

Kapcsolódó szócikkek: farsang
Debut P>!

Akar fényképeket nézegetni? Farsangkor mindig Buster Keaton voltam. Szerettem a szótlan, szomorúan vidám hősöket, akik pofákat vágnak.

Kapcsolódó szócikkek: farsang · fénykép
KingucK P>!

Így zsarolta meg őt először. De aztán még kétszer megzsarolta. A második esetben már drágább volt, tizenötezer koronát vágott ki belőle. A legkomolyabb azonban a harmadik eset volt, mely házasságuk második esztendejében történt, egy farsangkor.

10. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: farsang · zsarolás
latinta P>!

    Az Angyalvár ágyúi dörögtek, mikor az ünnepi ülés után a főtisztelendő kardinálisok testületileg szállására kísérték a legatus a latere-t.
    – Hétfőn utazunk! – mondta keresztfiának a pátriárka.
    Tamás százölnyi mélységből bukkant föl, és zavartan kérdezte:
    – Hová utazunk?
    – Haza! – szólt Bakócz Tamás.
    És keserű kedvében hozzátette:
    – Vége a római farsangnak, kezdődik a magyar böjt.

Kapcsolódó szócikkek: Angyalvár · Bakócz (Bakács) Tamás · böjt · farsang
Szelén>!

Szokásos volt a farsang idején a lányok, asszonyok külön farsangolása is.
[…]
Az asszonyok külön farsangolásáról már a XV.században Temesvári Pelbárt is megemlékezett. Prédikációjában leírta, hogy egy Kapos melletti faluban az asszonyok férfiruhát öltve vagy más jelmezben táncoltak, mulatoztak egészen addig, amíg az ördög személyesen meg nem jelent a táncolók között, egy asszonyt elragadott magával, s Kapos mocsaraiba hajította.

27. oldal

Kapcsolódó szócikkek: farsang
Véda P>!

A farsangi ünnepkör legfeltűnőbb mozzanata hazánkban éppúgy, mint más európai népeknél, a jelmezes-álarcos alakoskodás. A XV. század óta szólnak az adatok a férfi-női ruhacseréről, álarcviselésről, az állatalakoskodások különböző formáiról. A királyi udvartól a kis falvakig mindenütt farsangoltak hazánkban. Már Mátyás király idejében a királynő itáliai rokonsága művészi álarcokat küldött ajándékba a magyar rokonoknak.
A XVI–XVII. században falu, város és a királyi udvar egyaránt álarcot öltött farsangkor, és úgy szórakozott. Nagy farsangolás folyt a tragikus sorsú II. Lajos udvarában is, egészen a mohácsi ütközetig. 1525-ben húshagyókedden álarcos menet jelent meg az udvarban, melyben elefánt is szerepelt. Maga II. Lajos is jelmezesen, ördögálarcban jelent meg az ünnepségeken. A XVI. századtól említik Cibere és Konc, vagyis a Böjti Ételek s a Húsételek tréfás küzdelmét is. E tréfás küzdelmet sok európai nép megszemélyesítve adta elő. Erdélyben még századunkban is említik a szalmabábokkal eljátszott tréfás viadalt.
Farsangi álarcos alakoskodást napjainkig is találunk a magyar falvakban. Míg egyes európai népeknél a farsangi maszkok nagy tömegben, csoportosan vonulnak fel, hazánkban jobban kedvelik a kisebb álarcos csoportok játékát.

Kapcsolódó szócikkek: 1525 · Erdély · farsang
BZsofi P>!

Igaz, hogy farsang már elkezdődött, a kocsmákban dudások lesték a vendéget, az Arany Csillag sárga falán egy piros cédulát láttam, amely valami bált hirdetett, de ezeknek a leányoknak olyan jókedvük volt, mintha egyenesen valamely középkori farsangból jönnének, midőn egy napra szabad volt megbolondulni mindenkinek a kulcsos városokban. Ilyenkor fogamzottak azok a gyermekek, akikből későbbi vásári bolondok, tarka komédiások vagy piros arcú rablók váltak; a bor összefolyt a földön a katonák és a polgárok vérével, és a szegény asszonyok nem tudták, hogy kilenc holdtölte után szörnyű baziliszkuszt vagy ikret hoznak-e a világra?

Kapcsolódó szócikkek: baziliszkusz · farsang