esőerdő helyszín

Douglas Adams – Mark Carwardine: Utoljára látható
Gerald Durrell: Hogyan lőjünk amatőr természetbúvárt?
Steve Berry: Alexandria link
Andrea Mertiny: Az esőerdő
Mary Pope Osborne: Őserdő mélyén
Neil Morris: Elveszett városok
Tan Twan Eng: Az Esti ködök kertje
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a tőrbe csalt falu
Andrea Wulf: A természet feltalálója
Alastair Fothergill – Keith Scholey: A mi bolygónk
Pavla Hanácková: Vigyél haza! – Erdők a nagyvilágban
Camilla de la Bédoyère: A mi bolygónk

Idézetek

Kkatja>!

    Bajos leírni azt az élményt, amikor az ember belép az esőerdőbe. A városokban és falvakban nap mint nap látott, felismerhető vonalakhoz és formákhoz szokott szemet elárasztja a suhángok, cserjék, fák, páfrányok és fűfélék határtalan változatossága, amelyek fékevesztetten, a józan rendérzék bármiféle szemmel látható jele nélkül burjánzanak. A világ először egységes színűnek, szinte monokrómnak tűnik. Azután az ember fokozatosan elkezdi észlelni a zöld különböző árnyalatait: a smaragdot, a khakit, a tengerzöldet, a citruszöldet, a sartrőz-, az avokádó- és az olajzöldet. Amint azután a szem újrakalibrálja magát, más színek is kezdenek kiemelkedni a háttérből, tolakodón követelve a helyüket: fehérrel csíkozott fatörzsek derengenek, a napfénypászmákban májmoha sárgállik és harmatfű vöröslik, egy fatörzsön valamilyen tekergő kúszónövény rózsaszín virágkoszorúja díszeleg.

268. oldal, Tizennegyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő · látás · színek
FélszipókásŐsmoly P>!

A felhők zöme azonban az esőerdő felett szabadul meg terhétől: déltájban általában hatalmas felhőszakadás zúdul az erdőre. Ezek a zivatarok némely területeken olyan menetrend szerinti pontossággal jelentkeznek, hogy az ott élő emberek nem órában vagy percben egyeznek meg, ha össze akarnak jönni, hanem így: találkozzunk „eső előtt”, vagy „eső után”.

7. oldal

Kapcsolódó szócikkek: eső · esőerdő · idő
FélszipókásŐsmoly P>!

Az esőerdőben az időjárás mindig egyforma, így nem képződnek évgyűrűk a fán. Ha mégis előfordulnának ilyenek, akkor is csak a virágzási és nyugalmi periódusokat jelzik, vagyis azt, hogy a fa megsérült. Esetleg a fénymennyiség hirtelen megváltozását mutatják, abban az esetben, ha egy öreg fa kidőlt a közelében.

21. oldal - Hány évesek az esőerdő fái?

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő · fa · időjárás
Belle_Maundrell >!

Mi, emberek az őserdőből indultunk el hosszú utunkra a világuralom felé, amikor kimerészkedtünk a fák sűrűjéből a szavannára. Kollektív emlékezetünk mélyén az erdőnek mindig is kitüntetett helye volt. A dzsungelek minden más életközösségnél erősebb szimbólumává váltak annak, hogy békében kell élnünk bolygónkkal. Az esőerdők sorsa fogja megmutatni, komoly-e a szándékunk, hogy elkezdjük a nagy természeti helyreállítást.

227. oldal, Esőerdők

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő
Citrompor>!

A szárazföldön élő teljes állatállomány közel felének az esőerdő az otthona.

Camilla de la Bédoyère: A mi bolygónk A legmagasabb hegytől a legmélyebb óceánig

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő
Csancs>!

Tudásunk – a trópusi erdőnek, vagy dzsungelnek nevezett óriási ökoszisztéma méreteihez képest – csekély, nem tudjuk, hogy a fák milyen felbecsülhetetlen értéket rejlenek, mégis, szinte eszelősnek nevezhető pazarlással teszünk tönkre valami olyasmit, amit nem lehet újrateremteni, olyasmit, aminek az emberiség számára rendkívüli értéke van, és ami – ha gondosan bánnak és gazdálkodnak vele – képes megújítani önmagát. Ha ezt a tendenciát nem állítjuk meg nem egészen száz éven belül, akkor sivatagban kell majd élelmet termelnünk csupán azért, mert jelenleg kapzsi, rosszindulatú és tökéletesen önző módon viselkedünk.

81. oldal

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő
Judit_56 P>!

Sabre lustán körbepillantott a mesterséges esőerdőn, megbámulta a pillangókat, és hallgatta a lágy zenét. Érdekelte is őt ez az andalító esztétikai élmény!

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő · lepke · zene
Belle_Maundrell >!

Az esőerdők önmagukban a világ állat- és növényfajainak a felét teszik ki, mégis minden évben egy szenegálnyi területet pusztítanak el belőle.

262. oldal, Mark utószava (Gabo, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő
Könyveslány P>!

Tudja, Hamish, hogy mi okozta a brazíliai esőerdők pusztulását? Az, hogy a forgatócsoportok összetaposták az egész területet.

Kapcsolódó szócikkek: esőerdő
AnyAnonymous P>!

A férfiú, aki minden valószínűség szerint a legnagyobb mértékben járult hozzá az effajta nézetek terjedéséhez, egy francia természettudós, Buffon grófja, Georges-Louis Leclerc volt. Buffon a 18. században úgy láttatta az őserdőket, mint rémes és veszedelmes helyeket, ahol egyéb sem várja az embert, mint korhadó fák, rothadó avar, élősködő növények, poshadt állóvizek és mérges rovarok. Az őserdő – állította – torz és beteg.

85. oldal

Andrea Wulf: A természet feltalálója Alexander von Humboldt kalandos élete

Kapcsolódó szócikkek: 18. század · esőerdő