Erich Ludendorff személy

A. J. P. Taylor: Az első világháború képes krónikája
John Keegan: Az első világháború
Sebastian Haffner: Az elárult forradalom
Max Hastings: 1914
Bihari Péter: 1914 – A nagy háború száz éve
Károlyi Mihály: Egy egész világ ellen
!

Erich Friedrich Wilhelm Ludendorff (Kruszewnia, 1865. április 9. – München, 1937. december 20.) az első világháború kiemelkedő német tábornoka, a müncheni sörpuccs vezetője, a nemzetiszocialista párt képviselője a Reichstagban és zavaros elveket valló vallásalapító.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Erich_Ludendorff


Idézetek

Sastojci>!

Ludendorff az előre kitűzött stratégiai cél gondolatának megtagadásával foglalta össze a Szent Mihály arkangyal hadművelet célkitűzését: „Rést fogunk ütni… Ami a továbbiakat illeti, majd meglátjuk. Oroszországban is így csináltuk.”

794. oldal, 10. fejezet - Amerika és armageddon; A háború krízise nyugaton

Kapcsolódó szócikkek: Erich Ludendorff · Oroszország
Hanging_Moss_9102 >!

Az egyensúlyt Ludendorff borította fel. Ez a termetében és személyiségében egyaránt nagyra nőtt férfi, akiből végletesen hiányzott a félelemnek mind fizikai, mind a morális változata, akit még felettesei jó szándékú véleménye sem érdekelt, szinte mindenkiben ellenszenvet keltő és érzéketlen ember volt- a háborúban 2 mostohafia elestét fogja elszenvedni anélkül, hogy az a legkisebb mértékben befolyásolná a német hadsereg vezetésében[…]
Joffre -saját bevallása szerint – nem mutatott példát. Hatalmasan túlsúlyos férfi volt, a terített asztal rajongója, akit még az 1914-es válság csúcspontján sem tűrte, hogy bármi megzavarja az ebédjét. Mindennek dacára éles elméjű volt, rendíthetetlen, és az emberi jellem éles szemű bírája, tehát rendelkezett azokkal a tulajdonságokkal, amelyek át fogják segíteni a francia hadsereget a következő hadjáraton, ahogy mélyül a válság.

Kapcsolódó szócikkek: 1914 · Erich Ludendorff
NB14>!

Németország egyedül maradt. Két nappal később Ludendorff közölte Hindenburggal, hogy Németországnak a nevezetes 14 pont alapján azonnal (!) fegyverszünetet kell kérnie Wilson elnöktől. Másnap ugyanezt elismételte a koronatanácsban, és hozzátette, hogy a hadsereg „súlyosan meg van fertőzve a spartakista-szocialista eszmék mérgével”. Nyilvánvaló volt, hogy a tábornok idegei felmondták a szolgálatot, ugyanakkor az is, hogy a közelgő vereség miatti felelősséget a hátországra és az új – a parlamenti többségre támaszkodó – kormányra akarja áthárítani. „Nekik kell most azt a békét aláírniuk, amelyet meg kell kötni. Nekik kell megenniük azt a levest, amelyet nekünk készítettek” – közölte a tábornok.

Kapcsolódó szócikkek: Erich Ludendorff · Németország
NB14>!

Falkenhaynnak igaza volt, hogy keleten, Oroszország roppant viszonylataiban, a győzelmek megtévesztő jelentőségűek. Őt magát 1916 végén tették lapátra, miután nem tudta bevenni Verdunt.
A vezérkari főnök Hindenburg lett, az igazi hatalmat pedig Ludendorff gyakorolta főszállásmesteri minőségében. A Romanov-seregeket ért vereségből azonban nem a Hohenzollern-birodalom, hanem a bolsevikok húztak hasznot.

Max Hastings: 1914 Európa lángba borul

Kapcsolódó szócikkek: 1916 · Erich Ludendorff
NB14>!

Ludendorff hozzáértő és energikus tábornok volt ugyan, de mégsem az a lángelme, aminek gondolta magát. Miként egyetlen hadvezető sem bármelyik oldalon, ő sem tudott úrrá lenni az erőforrások, a hadtáp, az ellenséges tömegek és a távolságok nehézségein. A nyugati fronton 6 karabély jutott az arcvonal minden méterére, keleten csak kétméterenként egy.

Max Hastings: 1914 Európa lángba borul

Kapcsolódó szócikkek: Erich Ludendorff
SteelCurtain>!

Ludendorff személyében öltött testet először a német nemzeti jellegnek egy új vonása, a hidegen kalkuláló megszállott túlhajszoltság, a sors kihívása, a „Mindent vagy semmit” jelszó, amelyet egy egész társadalmi osztály tett magáévá, és amely azóta sem tűnt el a német történelemből.

Kapcsolódó szócikkek: Erich Ludendorff
SteelCurtain>!

Ludendorff neve nem jelentett semmit a széles tömegek számára. A nép által bálványozott hős Hindenburg volt, és Ludendorff készségesen átengedte neki a népszerűséget, a hírt és a dicsőséget. Idegen volt tőle minden hiúság. Hajlamosak volnánk azt mondani, hogy nem a hatalom látszata volt neki fontos, hanem maga a hatalom, ha az eseményeket alaposabban szemügyre véve nem kellene megállapítanunk, hogy igazában a hatalom sem érdekelte. Volt-e még egy olyan diktátor, aki – mint Ludendorff 1918. szeptember 29-én – saját jószántából vált meg a hatalomtól, elrendelte, hogy ellenfelei vegyék át azt tőle és levezényelte az átadás-átvétel aktusát?

Kapcsolódó szócikkek: 1918 · Erich Ludendorff · Hindenburg
NB14>!

A német hadsereg egészében jobb volt ellenségeinél, de Vilmos császár egyik tábornoka sem mutatkozott zseninek: még Ludendorff, a mesteri taktikus is lehangoló stratégának bizonyult.

Max Hastings: 1914 Európa lángba borul

Kapcsolódó szócikkek: Erich Ludendorff
NB14>!

„A hadsereget nem győzték le a Marne-nál 1914-ben – írta Ludendorff 1934-ben. – A hadsereg volt a győztes”.
Ez merő képzelgés. A német legyőzhetetlenség mítosza pőrére vetkőzött, a francia hadsereg pedig újjászületett veresége hamvaiból. Joffre katonái új energiákkal töltődtek fel előrenyomulásuk diadalmámorában, visszaszerezve a hódítóktól sok ezer kilométer értékes francia földet.

Max Hastings: 1914 Európa lángba borul

Kapcsolódó szócikkek: 1934 · Erich Ludendorff
NB14>!

A halálos veszedelemből német segítséggel egyszer még kiszabadultunk, sőt a központi hadseregek seregei foglalták el Romániát. A román hadüzenet után váltották föl a német vezérkar élén Falkenhaynt Hindenburggal és Ludendorff-fal, ettől a naptól fogva Németország Ludendorff jármába, és a Monarchia még jobban, mint azelőtt, Németország jármába került. Amikor Ferenc József hideg acélkék szemét lehunyta, hadseregei Bukarest felé közeledtek. De a Monarchia szuverenitása akkor már fikció volt. Ludendorff parancsolt nálunk is – , Ferenc József birodalmában a német nagyvezérkar volt az úr élők és halottak fölött.

Kapcsolódó szócikkek: Erich Ludendorff · Németország · Románia