Elizabeth (Beth) Halpern személy

Michael Crichton: A Gömb

Idézetek

Pandalin>!

Miközben a többiek besoroltak, Harry a fejét ingatta. – Mit szól ehhez a gumiszobához? – Megpaskolta a szigetelt falat. – Olyan, mintha egy vaginában lakna az ember.
– Maga nem kívánkozik vissza az anyaméhbe, Harry? – kérdezte Beth.
– Nem – felelte Harry. – Ültem ott eleget.

88. oldal

Inimma >!

Valami halvány folt tűnt a szemébe. Lámpájával maga elé világított a talajra: tekergőző, fehér csíkokat látott, hosszú, keskeny úszóval és fekete csíkokkal. Először angolnának nézte, de aztán meglátta apró fejét és száját.
– Álljon meg – mondta Beth, megfogta a karját.
– Mi ez?
– Tengeri kígyó.
– Veszélyes?
– Többnyire nem.
– Mérges? – kérdezte Harry.
– Nagyon.
A kígyó a fenék közelében maradt, láthatóan élelmet keresett. Rájuk se hederített. Norman egész szépnek találta, főleg ahogy távolodott.
– A frászt hozza rám – mondta Beth.
– Tudja, milyen fajta? – kérdezte Norman.
– Azt hiszem, ez egy Belcher volt – felelte Beth. – A csendes-óceáni kígyók mind mérgesek, de a legveszélyesebb a Belcher-kígyó mérge. Egyes kutatók szerint ez a legveszélyesebb mérgű hüllő a világon. Százszor olyan erős a mérge, mint a királykobráé vagy a fekete tigriskígyóé.
– Szóval ha egy ilyen magmarja az embert…
– Két perc, maximum.
Nézték a kígyót, mint siklik tova a legyezőkorallok között. Aztán eltűnt.
– A kígyók általában nem agresszívek – mondta Beth. – Akadnak búvárok, akik még meg is érintik őket, játszanak velük. Én sose tenném. Egy frászt. Kígyókkal…
– És mire nekik ez a méreg? Hogy megbénítsák az áldozatukat?
– Látja, ez érdekes – mondta Beth –, de a világ legerősebb mérgű lényei mind vízben élnek. A földi állatok mérge az övékéhez képest limonádé. A szárazföldön élők közül egyébként egy kétéltűből, egy békából nyerik a legerősebb mérget, a Bufotene marfensisből. A tengerben vannak mérgező halak, például a fugu, a japánok egyik kedvenc étele, vannak mérgező kagylók, mint például a csillagkagyló, az Alaverdis lotensis. Egyszer Guamban kimentünk egy halászcsónakkal a tengerre, és egy nő felhozott egy csillagkagylót. Gyönyörű héja van, a nő azonban nem tudta, hogy nem szabad megérinteni a csúcsát. A kagyló a tenyerébe döfte a méregtüskéjét. A nő három lépés után összeesett, görcsösen rángatózni kezdett, és egy óra múlva meghalt. De vannak mérgező növények, mérgező szivacsok és mérgező korallok is. Na és a kígyók. Még a legkevésbé mérges tengeri kígyó marása is halálos.
– Kedves – mondta Harry.
– Az óceán sokkal régebbi életkörnyezet, mint a szárazföld. Az óceánokban már három és fél milliárd éve volt élet, mikor a szárazföldön is megjelent. A tengeri lények védekezési és támadási módszerei sokkal fejlettebbek… sokkal több idejük volt a kifejlesztésére.
– Eszerint néhány milliárd év múlva rettenetesen mérgező állatok rohangálnak majd a szárazföldön is?
– Ha megérjük, igen – felelte Beth.

353-355. oldal