Elba folyó helyszín

E. T. A. Hoffmann: Az arany virágcserép
Körmendy Zsuzsanna (szerk.): Szép versek 1993
Poór János (szerk.): A kora újkor története
Wolfgang Borchert: Az ajtón kívül
Katus László: Európa története a középkorban
Motz Atanáz: A német irodalom története
James Hawes: Németország legrövidebb története

Idézetek

Kek P>!

Csukás István:
Rassz-versek és gén-dalok

Egy dalmát
ette a vadalmát,
egy fogát kitörték,
nem eszik, csak körtét,
meghagyták az ínyét,
nem eszik, csak dinnyét.

               *
Egy csecsen
rágódik egy csecsen.
Tele szájjal interjúvolna:
kecske csecs ez, avagy juh volna?

               *
Egy zürjén
elmereng élete zűrjén:
a balhák mind rámugornak,
mért születtem finnugornak?

               *
Egy hucul
nyulat húz kurucul,
így szól: énrám ne pikkelj,
mért nincs rajtad halpikkely!

               *
Egy nyenyec
azt mondja, hogy konyec!
Nem eszem több pirogot,
mivel a cár kirugott!

               *
Egy dán
feküdt a járdán.
Férfi és nő mind rám hága,
fura város Koppenhága!

               *
Egy albán
átúszott az Elbán.
Ez már Európa?
Ekkor vágták orrba.

56-57. oldal · Csukás István

Kapcsolódó szócikkek: Elba folyó · Európa · Koppenhága · körte
Barbár>!

A nyugati németség végzetes képtelensége az egyesülésre lehetővé tette Poroszország számára, hogy egyetlen nagy csata után, amely az Elbánál zajlott 1866-ban, leigázza őket. Poroszország megsemmisítő győzelmet aratott Franciaországon 1870-ben; ezután katonai nyomással rávette a németeket, hogy élő erőt és pénzt biztosítsanak ahhoz, hogy döntésre vigyék ezeréves küzdelmüket a szlávokkal. Ez a küzdelem 1945-ben ért véget, Kelet-Elbia egy része örökre elveszett és ami az Elba és az Odera között megmaradt, az Oroszország gyámoltalan gyarmata lett.

232-233. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1866 · 1870 · Elba folyó · Odera · Poroszország
NB14>!

A 9-10. század újabb fontos szakaszt jelentett a kereszténység elterjedésében, mert a csehek, a lengyelek, a magyarok, a skandináv népek, a Balkánon pedig a bolgárok, a szerbek és a horvátok, majd végül az oroszok megkeresztelkedésével csaknem teljessé vált az európai keresztény népközösség. A 12. századra maradt az Elba és az Odera között élő szlávok,a 13. századra a poroszok, a balti népek és a finnek megtérítése, s végül a sort a litvánok zárták, akik a 14. században vették fel a kereszténységet.

Kapcsolódó szócikkek: bolgár · Elba folyó · horvát · Odera · szerb, szerbek · szláv · XIII. század · XIV. század
KingucK P>!

… lassan továbbsomfordált és végül rátért az Elba-parti útra, amely történetesen teljesen elhagyatott volt. Egy bodzafa alatt, amely a falból nőtt ki, barátságos kis füves térséget talált; itt leült és megtömte pipáját gyógybagóval, amelyet barátjától, Paulmann segédtanítótól kapott ajándékba. Közvetlenül előtte csobogtak-susogtak a szépséges Elba folyó aranysárga hullámai, mögötte a gyönyörű Drezda merészen és büszkén nyújtotta világos tornyait a párás égboltozat felé, amely leereszkedett a virágos rétekre és az üdén zöldellő erdőkre; a mély homályból csipkézett szélű hegyek hírt adtak a távoli cseh földről.

1. vigília: Anselmus diák balesetei - Paulmann segédtanító gyógybagója és az aranyos-zöld kígyók

Kapcsolódó szócikkek: Anselmus diák · bodza · cseh · Drezda · Elba folyó · Paulmann segédtanító · pipa
KingucK P>!

A diák csak most eszmélt rá, hogy barátja, Paulmann segédtanító volt az, aki utána kiáltott; visszatért hát az Elbához és ott találkozott vele, két lányával és Heerbrand irattárossal, amint éppen gondolába készültek szállni. Paulmann konrektor meghívta a diákot, hogy keljen át velük az Elbán és azután a város túlsó végén, pirnai lakásán töltse velük az estét.

2. vigília: Anselmus diákot ittasnak és bolondnak vélik - Átkelés az Elbán - Graun karmester bravúráriája - Conradi gyomorlikőrje és a bronz almáskofa

NB14>!

A 9-10. század újabb fontos szakaszt jelentett a kereszténység elterjedésében, mert a csehek, a lengyelek, a magyarok, a skandináv népek, a Balkánon pedig a bolgárok, a szerbek és a horvátok, majd végül az oroszok megkeresztelkedésével csaknem teljessé vált az európai keresztény népközösség. A 12. századra maradt az Elba és az Odera között élő szlávok, a 13. századra a poroszok, a balti népek és a finnek megtérítése, s végül a sort a litvánok zárták, akik a 14. században vették fel a kereszténységet.

Kapcsolódó szócikkek: Elba folyó · Odera
Fisu P>!

A német nép a többi germán népekkel együtt az indogermán (áriái) népek nagy családjába tartozik, mely a Kaspi-tenger vidékén lakott. Még a történelem előtti időkben elhagyták őshazájukat és több ágra szakadtak. Az indek, perzsák, örmények délfelé vonultak, míg a görögök, italok, kelták, szlávok, germánok nyugaton kerestek új hazát.
A germánok őshazáját az Elbától keletre az Oderáig a mai Schleswig-Holsteinban, a Keleti-tenger partvidékén, Brandenburg területén kell keresnünk. A germán törzs lassanként feloszlott egy északi, egy keleti és egy nyugati csoportra. Az északihoz tartoznak az izlandok, svédek, norvégek és dánok, a keleti csoport legméltóbb képviselője a gót, míg a nyugati germánok további két ágra : egy felnémet és egy alnémet részre szakadtak. Az alnémetbe tartozik a fríz, az angolszász, melyből román és kelta elemek hozzávegyülésével az angol származott és az alsófrank. A felnémet részben három csoportot különböztetünk meg : a frank, a svábalemann és a bajor-osztrák csoportot.

Kapcsolódó szócikkek: Brandenburg · Elba folyó · Kaszpi-tenger · Odera
M_Milán>!

A későbbi korok becslései alapján az 1618. évi 20-21 millióról az 1648. évre 12-13 millióra csökkent a birodalom lakossága, de más számítások még ennél is kedvezőtlenebb képet mutatnak. Württemberg lakossága például az 1622. évi 445 ezerről, 1639-re 97 ezerre csökkent.hadseregek nyomában árnyékként jártak a járványok (tífusz, pestis, nemi betegségek) és az éhínség.
Nagyarányú, a falvakból a védettebb városokba irányuló népvándorlás is megfigyelhető volt. Németország nagy folyóit, első számú kereskedelmi útvonalait, vagyis a Rajnát, Wesert, Elbát, Oderát idegenek, hollandok, franciák vagy svédek ellenőrizték.

44

Kapcsolódó szócikkek: 1622 · 1639 · Elba folyó · Odera · Rajna
M_Milán>!

A VI. cikkely rögzíti a svájci kantonok és városok szövetségének teljes szabadságát és függetlenségét a birodalomtól és annak minden intézményétől.
A X. cikkely egyértelművé tette, hogy amelyik hatalom a háború egyik legfőbb nyertese: Svédország közvetlen és állandó birodalmi hűbérként megkapta Elő-Pome- rániát Rügen szigetével, a felső-pomerániai Stettin kikötőjét, Wismar városát. Svéd fennhatóság alá került a Brémai Érsekség és a Verdeni Püspökség is, bár Bréma szabad birodalmi város jogait és a többi Hanza-város jogait tiszteletben kellett tartaniuk. Bréma és Verden birtokában egyaránt urai lettek a Weser és az Elba torkolatának.

42

Kapcsolódó szócikkek: Bréma · Elba folyó · Rügen
>!

Az élet ilyen:
1. felvonás. Borús ég. Valakit bántanak.
2. felvonás. Borús ég. Megint bántanak valakit.
3. felvonás. Besötétedik és esik.
4. felvonás. Még jobban besötétedik. Látni egy ajtót.
5. felvonás. Éjjel van, vaksötét éjjel, és az ajtó zárva. Valaki kívül áll. Az ajtón kívül. Áll az Elbánál, a Szajnánál, a Volgánál, a Mississippinél. Áll, töpreng, fázik, éhezik és átkozottul fáradt. Hirtelen csobbanás, a hullámok legfelül gyűrűznek kicsit, és aztán suhog a függöny. A halak meg a férgek hangtalanul nyilvánítják tetszésüket. Így van ez! Mennyivel több ez a semminél? Én – én mindenesetre abbahagyom.

Ötödik jelent

Kapcsolódó szócikkek: Elba folyó · Mississippi (folyó) · Szajna · Volga