Dunning-Kruger-hatás fogalom

Mark Frost: A Paladin-prófécia
David McRaney: You Are Not So Smart
Fiona Neill: Árulások
Dean Burnett: Az idióta agy
Austin Kleon: Keep Going
Leiner Laura: Bízz bennem
!

A Dunning–Kruger-hatás az a jelenség, amikor minél kevesebbet tud valaki egy adott dologról, annál inkább hajlamos túlbecsülni a saját tudását.

A jelenséget a Cornell Egyetem két kutatója, Justin Kruger és David Dunning mutatta ki. Az eredményeiket 1999 decemberében publikálták a Journal of Personality and Social Psychology folyóiratban.

Kruger és Dunning szerint számos tanulmány sugallja, hogy a legkülönfélébb területeken, az olvasott szöveg megértésétől a gépjárművek használatán át a sakkozásig és teniszezésig, az amatőrök magabiztosabbak a szakértőknél. Azt feltételezték, hogy egy tipikus jártasság esetében a hozzánemértők

hajlamosak túlbecsülni a saját képzettségüket,
nem képesek felismerni, ha más ért hozzá,
nem képesek felismerni, hogy ők maguk mennyire nem értenek hozzá,
ha fejlesztenek a saját szakértelmükön, képessé válnak annak felismerésére, hogy korábban nem értettek hozzá.
Erre a hipotézisre építve egy tesztsorozatot végeztek a Cornell hallgatóin, amiben a saját logikus érvelési képességüket, nyelvtani ismereteiket és a humor felismerésére való képességüket kellett értékelniük. Egy teszt kitöltése és az eredményük megismerése után azok, akik jó eredményeket értek el, jól becsülték meg, vagy alábecsülték, hogy a többi résztvevőhöz képest mennyire teljesítettek jól, azok viszont, akik rosszul teljesítettek, jelentősen túlbecsülték a saját képességeiket.

Daniel Ames és Lara Kammrath hasonló eredményekre jutott a mások iránt való érzékenységet vizsgálva.

Dunning és Kruger 2000-ben Ignobel-díjat kapott a munkásságáért.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger-ha…

1 hozzászólás

Idézetek

>!

Még tudományos neve is van a jelenségnek, miszerint a kevésbé intelligens emberek magabiztosabbak: ez a Dunning-Kruger-effektus. Nevét David Dunningról és Justin Krugerről, a Cornell Egyetem kutatóiról kapta, akik először vizsgálták e jelenséget. Az ihletet egy olyan bűnözőről szóló jelentésekből merítették, aki az arcát citromlével bekenve ment bankot rabolni. Emberünk ugyanis úgy tudta, hogy a citromlét láthatatlan tintaként is lehet használni, így az arca majd láthatatlan lesz a biztonsági kamerák felvételein.

139-140. oldal, 4. fejezet - Okosnak hiszed magad, ugye? (Partvonal, 2019)

Dean Burnett: Az idióta agy Miben töri a fejét a szürkeállományunk?

Kapcsolódó szócikkek: citromlé · Dunning-Kruger-hatás
Kókuszka>!

Életemben nem hallottam ennyi baromságot, de végül úgy döntöttem csendben maradok. A Dunning-Kruger hatás tipikus példája: minél kevesebbet tud valaki valamiről, annál nagyobb az esélye, hogy szakértőnek tartja magát.

314-315. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Dunning-Kruger-hatás
Kicsibogár>!

– Nem – erősködött Kocsis. – A Dunning–Kruger-effektus – mondta ki. – Tudjátok, hogy az mi?
– Nem – feleltük egyszerre.
– Dunning–Kruger-hatásnak azt a jelenséget nevezzük, amikor valaki minél kevesebbet tud egy dologról, annál biztosabb a saját hozzáértésében az adott témával kapcsolatban – magyarázta Kocsis.

3.fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Dunning-Kruger-hatás
mandarina>!

Hallottatok a Dunning-Kruger-hatásról?
– Nem – rázta a fejét Will.
– Tudományos tény – mondta Elise. – Egyrészt az idióták és a hülyék durván túlértékelik saját intelligenciájukat és képességeiket. Gyakorlatilag annyira ostobák, hogy észre sem veszik, mennyire. Így aztán az a hamis képzetük alakul ki, hogy ők többek másoknál, ettől elbízzák magukat, ami egy olyan kölcsönhatást indít el, aminek eredményeképp mindig bizonyítva látják, hogy tényleg többek másoknál. Másrészt a valóban okos és tehetséges emberek durván alábecsülik a saját képességeiket, így aztán folyton kételkednek magukban, és azt hiszik, kevesebbek másoknál. Egy darabig senki sem reagált.
Nick tért magához először: – Azt hiszem, mindnyájunk nevében mondhatom: He?

nagytimi85>!

The Dunning-Kruger Prayer

Let me be smart enough to know how dumb I am and give mie the courage to carry on anyway.

*The Dunning-Kruger effect is a psychological phenomenon summarized by comedian John Cleese: “Stupid people have no idea how stupid they are.”

Chapter 7

Austin Kleon: Keep Going 10 Ways to Stay Creative in Good Times and Bad

Kapcsolódó szócikkek: Dunning-Kruger-hatás
>!

The recent explosion of reality programming is a great example of the Dunning-Kruger effect. A whole industry of assholes is making a living off of making attractive yet untalented people believe they are actually genius auteurs.

11 The Dunning-Kruger Effect

David McRaney: You Are Not So Smart Why You Have Too Many Friends on Facebook, Why Your Memory Is Mostly Fiction, and 46 Other Ways You're Deluding Yourself

Kapcsolódó szócikkek: Dunning-Kruger-hatás