Drinápoly helyszín

Gárdonyi Géza: Egri csillagok
Ruttkay Zsófia (szerk.): A kopasz énekesnő
Tóth István György: Millenniumi magyar történet
Zrínyi Miklós – Benedek Elek: Szigeti veszedelem
!

Edirne (Drinápoly)

!

Edirne (Drinápoly)

!

Drinápoly (Edirne) – Fedett Bazár (Kapalı Çarşı)

!

Drinápoly (Edirne) – Fedett Bazár (Kapalı Çarşı)

!

Drinápoly (Edirne) – folyópart (Marica)

!

Drinápoly (Edirne) – folyópart (Marica)


Idézetek

Szávitrí>!

Drinápoly.
– Nagy, büdös város. Ott láttam élőfánkot.
– Mi az? – kérdezték a rabok valamennyien.
– Az – felelte a paraszt – akkora nagy eleven barom, mint ez a rakott szekér, de még ennél is nagyobb; oszt csupasz, mint a bihal. Az orra meg akkora, hogy úgy bánik vele, mint más állat a farkával: mikor legyek kénozzák, végiglődörgeti a derekán.

29. oldal, Első rész - Hol terem a magyar vitéz?, 4. (Móra/Kárpáti, 1987)

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Kapcsolódó szócikkek: Drinápoly · elefánt
Uzsonna >!

A drinápolyi országút csakolyan poros, kerékvágásos országút, akár a gyöngyösi, akár a debreceni. Hanem ha az a sok könny, amely arra az útra lecsöppent, valami gyönggyé változna, de sok volna a világon abból a gyöngyből! S neveznék talán magyar gyöngynek.

196. oldal, 3. rész 5. (1978-as kiadás)

Gárdonyi Géza: Egri csillagok Bornemissza Gergely élete

Kapcsolódó szócikkek: Drinápoly
M_Milán>!

Mindkét birodalom békére vágyott, belátták, hogy egyelőre egyikük sem űzheti ki a másikat Magyarország területéről. Miksa (1564—1576) és Szelim követei 1568. február 17-én ismét Drinápolyban (Edirnében), a szultán téli rezidenciáján kötöttek békét egymással, lényegében megismételve az 1547. évi, ugyanitt kötött béke feltételeit. Miksa elismerte a törökök 1552. és 1566. évi hódításait, és azt is, hogy az ajándéknak nevezett évi 30 ezer forint adót továbbra is fizeti a Portának.

198

Kapcsolódó szócikkek: 1547 · 1552 · 1566 · 1568 · Drinápoly
Francesco>!

Elvégezte a joghurtipari főiskolát Drinápolyban. Holnap veszek tőle egy bolgár népművészeti joghurtos köcsögöt.

Kapcsolódó szócikkek: Drinápoly
M_Milán>!

Szulejmán 1543. évi hadjárata után V. Károly – aki a Földközi-tengeren és Eszak- Afrikában maga közvetlenül is hadakozott a szultánnal – letett arról, hogy beváltsa ígéretét egy újabb magyarországi hadjáratra, mert minden figyelmét az I. Ferenc francia királlyal vívott küzdelem és a protestáns német fejedelmekkel polgárháborúba torkolló konfliktusa kötötte le. Szulejmán szultán pedig Perzsia ellen vívott háborút, és ezért szintén hajlott a békekötésre. 1547júniusában Drinápolyban létre is jött a békeszerződés V. Károly császár és Szulejmán között, amelybe Ferdinánd országait is belevonták.

194

Kapcsolódó szócikkek: 1543 · 1547 · Drinápoly
Aurora_Serenity_White I>!

Drinápolyban gyülekezett Szulimán rengeteg hada, onnét hamar Nándorfehérvárra értek, de még Drinápolyból előreküldte Petráfot, Görögország nagy beglerbégét négyezer janicsárral s huszonötezer kopjással, hogy szállja meg Gyula várát. Ahogy Gyula alá ért a nagy beglerbég, negyven ágyúval törni kezdte bástyáját s szép fehér kőfalát. Kerecseni László volt Gyula várának a kapitánya, ki azonban gyalázatosan viselte a kapitány nevet: török szóra, török hitre feladta a várat. Hiszen, ha megadta, meg is kapta jutalmát: Petraf Kerecsenit minden vitézével fogságba vetette, s fogságukból soha ki nem szabadultak.

10. oldal