Dél-Dakota helyszín

Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni
J. D. Salinger: Franny és Zooey
Jonathan Cott: Bob Dylan – Interjúk
Richelle Mead: Vérvonalak
Chesley B. Sullenberger – Jeffrey Zaslow: Sully
!

Dél-Dakota (angolul South Dakota, IPA: [ˌsɑʊθ dəˈkoʊtə] Loudspeaker.svg kiejtése✩) az Egyesült Államok 40. tagállama, és annak középnyugati részén található. A terület 1889. november 2-án, Észak-Dakotával együtt csatlakozott az Egyesült Államokhoz.

Az állam délnyugati részén emelkednek a Black Hills (Fekete-hegyek) lankás, fenyvesekkel borított ormai. A régió nagy értékkel bír az indiánok leszármazottai számára (vallási értelemben) éppúgy, mint a turistákra. Itt található a Rushmore-hegy is, ami az állam jelképe, és legismertebb helye is egyben.

Az államra egész története során a vidéki életmód és a kiterjedt mezőgazdaság volt jellemző és ennek megőrzése érdekében sok állami program ösztönzi a vidéki lakosságot. Bár az államban igen jelentős és kiterjedt a megművelt területek aránya, ez az Egyesült államok egyik legkisebb népsűrűségű területe.

Az állam központjában található a főváros, Pierre, míg a legnagyobb város a 150 000 lakosú Sioux Falls.
https://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9l-Dakota


Idézetek

inka0507>!

– Soha nem jártam Dél-Dakotában.
Meglehetősen biztos voltam abban, hogy jól hallom Adrian dünnyögését: – Akkor már ketten vagyunk.

174. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Dél-Dakota
ppeva P>!

Meglehet, hogy nagyon hosszú időbe telt, de végül egy szép napon a Minnesota állambeli Duluth-ban született és Hibbingben nevelkedett Robert Allen Zimmerman – Abraham és Beatrice Zimmerman nagyobbik fia – az 1960-as évben, tizenkilenc éves korában, elhatározta, hogy híres lesz, továbbá új önazonosságot teremt magának, egy új ént, és a szíve vágyát jobban kielégítő, fantasztikus élettörténetet költ magának. […]
Eleinte azt mondta a vele interjút készítőknek, még ha nem is kérdezték, hogy „Bob Dylan” az új-mexikói Gallupban nevelkedett, és azt is hozzátette, hogy nincs családja, teljesen egyedül van. Már gyerekkorában is a szabadságra vágyott: hétszer szökött el hazulról – tíz, tizenkettő, tizenhárom, tizenöt, tizenöt és fél, tizenhét és tizennyolc éves korában. Kóborlásai során elvetődött Észak- és Dél-Dakotába, Kansasba, Texasba, Kaliforniába (ahol tízéves korában, saját állítása szerint, látta Woody Guthrie-t játszani Burbankben), sőt Mexikóba is, autóstoppal és tehervonatokon,

9. oldal, Bevezetés (Jonathan Cott)

Kapcsolódó szócikkek: Dél-Dakota · Duluth (Minnesota, USA) · Kansas · Texas
FreeAngel P>!

– Azért jöttél ide, mert itt biztonságban vagy, igaz?
– Igaz.
– Ez tökjó. Barátok vagyunk, nem? Tudom, hogy egy törvény elől menekülő bűnözőt rejtegetek, de látványosan nem érdekel. Mire vannak a barátok?
– Igazán páratlan vagy, Carolyn.
– Abban biztos lehetsz. Figyelj, addig maradsz, ameddig csak akarsz, nem kérdezek semmit, pedig azért lenne pár kérdésem, feltéve, ha akarsz rájuk válaszolni.
– Azt kérdezel, amit csak akarsz.
– Mi Dél-Dakota fővárosa? Jó, vicceltem. […]

78-79. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bernie Rhodenbarr · Dél-Dakota
csillagka>!

– Azt mondtam, nem. Honnan telefonálsz? Hol vagy most?
– Ugyan, az ördögbe is, hát nem mindegy, hol vagyok? Pierre, Dél-Dakota, nohát, ott vagyok, az ég áldja meg! Figyelj ide, Franny, ne haragudj, és főleg ne dühítsd magad. Csak hallgasd meg, amit mondani akarok. Nem sok az egész, egy vagy két apróság, és aztán végeztem, ezt megígérhetem. Tudtad egyáltalán, hogy Buddyval felautóztunk hozzád, hogy megnézzünk a nyári előadáson? Tudtad, hogy ott voltunk egy este, és láttunk A nyugati világ bajnoká-ban? Átok egy forró este volt, annyit mondhatok. De mondd, tudtad, hogy ott vagyunk?
A kérdező nyilvánvalóan válaszra várt. Franny felállt, de aztán nyomban le is ült újra. Arrébb tolta a hamutartót, mintha útjában lenne.

Kapcsolódó szócikkek: Dél-Dakota
pável>!

Amerika sok területe fölött repültem – Montana, Idaho, Észak-és Dél-Dakota ahol nagy távolságokat lehet beutazni ember lakta települések minden látható jele nélkül. Szeretek a keleti part fölött is repülni, ahol megdöbbentő, mekkora a népsűrűség. Washington D. C. és Boston között folytonos fénysáv húzódik. A levegőből majdnem olyan, mintha egy összefüggő megapolisz lenne.

Kapcsolódó szócikkek: Amerika · Boston · Dél-Dakota · Idaho · keleti part (USA) · Montana · repülés · Washington