cseh személy

Gárdonyi Géza: Isten rabjai
Darvasi László: A titokzatos világválogatott
E. T. A. Hoffmann: Az arany virágcserép
Karel Čapek: Harc a szalamandrákkal
Móra Ferenc: Dióbél királyfi
Joseph Goebbels: Napló
Pusztay Sándor: Kurtizánok, kerítők, kalandorok – Erkölcstelen történetek
Pallavicini Zita: Egy őrült őrgrófnő naplója
Kósa Csaba: Liliom, sas, kereszt
Krúdy Gyula: A macskavári sasok
Tomáš Zmeškal: Az ékírásos szerelmeslevél
Vladimír Neff: A víg özvegy
Bíró Szabolcs: Liliom és vér
Rita Falk: Télikrumpligombóc
Kapa Mátyás: Maradj meg magyarnak
Kováts Judit: Hazátlanok
Gajdos Zsuzsanna: Utónévlexikon

Idézetek

lzoltán IP>!

[…] Anyám révén cseh vagyok, és ezt a másoknak oly nyakatekertnek tűnő szláv nyelvet beszéltem legelőször. A magyarok imádják, amikor azt mondom: „zmrzlina” (fagylalt), a csehek pedig megőrülnek a „takarékszövetkezet”-ért. […]

21. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cseh
gesztenye63>!

[…] csehek vagy szlovákok, bele vagyok zavarodva, kik gyűlölnek jobban, ennyi gyűlöletbe a szó szoros értelmében bele lehet halni, de nem, a csehek és a szlovákok között is akadnak jó emberek, […]

98. oldal

Kapcsolódó szócikkek: bosszú · cseh · gyűlölet · szlovákok
SteelCurtain>!

Egyszer a legjobb cseh súlylökő hölgytől azt kérdezte egy vakmerő riporter, volt-e már szerelmes, van-e kapcsolata. Azóta is a kedvencem ez a bátor, mikrofonos fickó. A Charta aláírói se csodálkozhattak volna, ha ez a riporter ott helyben bevégzi. Ha a sportoló hölgy dobókört csinál a végtagjaiból, leszakítja a fejét, és Bohumil Hrabal kreskói veteményes kertjéig hajítja. A lány percekig zokogott, és csak akkor hagyta abba a sírást, amikor személyesen Gustav Husák elvtárs telefonált neki, hogy a legkisebb kézitáskájával elutazhat a soron következő párizsi versenyre, ahol most ugyan nem rendeznek női súlylökést, de a férfiak között elindulhat mégis.

Kapcsolódó szócikkek: Bohumil Hrabal · Charta'77 · cseh · férfiak · Gustáv Husák · nők · Párizs · sírás · súlylökő · szerelem · verseny
Chöpp>!

Nem tudom, hogy csak mi, csehek vagyunk ilyen kíváncsi népség, de ahány földimmel csak találkoztam, mindegyik beledugta az orrát mindenbe, mintha tudni akarná, mi van a dolog mögött.

36. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cseh
gesztenye11>!

Lengyelek, csehek, magyarok egymást gyöngítik. Miközben az osztrák herceg, Albert, és a német király, Bajor Ottó csak arra vár, hogy a védtelen szomszédot megrabolja.

57. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cseh · lengyel · magyarok, magyarság · osztrákok · rablás · szomszéd
Belle_Maundrell >!

Palacsinta fagylalttal és tejszínhabbal, a tetején néhány csepp málnaszósz, nem is lehetne jobb. Imádom a palacsintát, még a sertéscsülköt is otthagynám érte. A csehek állítólag olyan leheletvékony palacsintákat csinálnak, hogy az újságot is el lehet olvasni rajtuk keresztül.

40. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cseh · Franz Eberhofer · palacsinta
ppeva P>!

Budán a királyi udvarban éppen különféle követek időztek, görög, bolgár, cseh, francia és tatár követek, mikor a had eleje az elnyert zászlókkal és a foglyokkal nagy zenge-zungával megérkezett.

Kapcsolódó szócikkek: bolgár · Buda · cseh · görög
alaurent P>!

Ezek a csehek fura egy állatfajta. Úgy tűnik, hogy „csehnek lenni”, ehhez a kis néphez tartozni annyit tesz, hogy az ember osztozik a közös történelemben és történelmi tapasztalatokban, és tud csehül.

Kapcsolódó szócikkek: cseh
Lélle P>!

ILONA (215 903 / 31 620) A → Heléna névből származik, annak régi magyar nyelvi fejleménye, megmagyarosodott változata. Fejlődési sora: Helena, Elena, Elona, Ilona. Más nyelvek is átvették tőlünk, előfordul pl. a német, a szlovák, a cseh, az angol névadásban is, még a finn névkincsbe is bekerült, és nem is a legritkább nevek közé tartozik, valószínűleg azért, mert egybecseng a finn ilona ’örömként, örömül’ jelentésű közszóval.

295. oldal, Női nevek (M-érték, 2007)

Gajdos Zsuzsanna: Utónévlexikon Magyar férfi és női neveink

Kapcsolódó szócikkek: angol · cseh · finnek · német · névadás · öröm · szlovákok · utónév / keresztnév
KingucK P>!

A nemesek egy jelentős része azonban kijelentette, hogy Károly nem uralkodó, hiszen ehhez három feltételt is teljesíteni kell, s ugyan a szertartást az esztergomi érsek végezte az ősi királyvárosban, de mégsem a Szent Koronával, s csupán egy alkalmi ékszerrel. Így hát ők behívták ellenkirálynak a cseh király gyermek fiát, Vencelt, s László néven megkoronázták – a Szent Koronával, ám az esztergomi érsek áldása nélkül.

12. oldal, Egy új kor hajnalán