Chimborazo helyszín

Andrea Wulf: A természet feltalálója
!

A Chimborazo egy kialudt rétegvulkán az Andokban. Tengerszint feletti magasságának általánosan elfogadott mértékét GPS segítségével határozták meg 1990-ben.

A 19. század elejéig a Chimborazót tartották a Föld legmagasabb hegyének. (Innen származik a magyar csimborasszó szóhasználat valami legnagyobb mértékére vagy legfelső fokára, például „a szemtelenség csimborasszója”). Bár a Himalájában lévő Csomolungma (Mount Everest) csúcsa magasabban van a tengerszinthez képest, a Föld középpontjától mért távolságot tekintve a Chimborazo a Föld legmagasabb pontja.

A Föld átmérője az Egyenlítőnél nagyobb, mint a Mount Everest szélességén (28°É), ezáltal a tengerszint is „magasabban” van. A Chimborazo csúcsa mindössze 1°-kal van délre az Egyenlítőtől. Ezért annak ellenére, hogy a csúcs 2581 m-rel alacsonyabban van a tengerszinthez képest, 2,1 km-rel távolabb van a Föld középpontjától (6384,4 kilométerre), mint a Mount Everest csúcsa.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Chimborazo


Idézetek

Nikolett0907 P>!

Aztán hirtelen eloszlott a köd, és a vakító kék ég hátterében felragyogott a Chimborazo hófödte csúcsa. „Fenséges látvány” – gondolta Humbolt, aztán megpillantotta az előttük tátongó gleccserszakadékot – több mint húsz méter széles volt, és vagy kétszáz méter mély. Más út pedig nem vezetett a csúcs felé. Megmérte a magasságot – 5917 méter volt –, és megállapította, hogy mindössze háromszáz méterrel vannak alacsonyabban, mint a hegycsúcs.
Ilyen magasan előttük még senki sem jutott, senki nem lélegzett be még ennyire ritka levegőt. Ahogy ott állt a világ tetején, és lebámult az odalent tekergőző hegységekre, valahogy másképpen kezdte látni a világot. Úgy érezte, hogy az egész Föld egyetlen hatalmas, eleven organizmus, amelyben minden mindennel összefügg. Ez a merész és teljességgel újszerű látomás máig meghatározó hatással van természetszemléletünkre.

10-11. oldal

Andrea Wulf: A természet feltalálója Alexander von Humboldt kalandos élete

Kapcsolódó szócikkek: Chimborazo
senhorita>!

Ahogy lebámult a lejtőkre és a távoli hegyvonulatokra, Humboldt előtt hirtelen összeállt minden, amit az előző években megtapasztalt. Fivére, Wilhelm már régóta biztos volt benne: Alexander elméje „arra teremtetett, hogy összekapcsolja a gondolatokat, s hogy kitapintsa a dolgok és események összefüggéseit”. Ott, közel a Chimborazo csúcsához pillantásával átfogta az előtte elterülő végtelenséget, s gondolataiban száguldva bukkantak fel a növények, kőzetféleségek és mérési adatok, amiket az Alpokban, a Pireneusokban és Tenerifén látott, gyűjtött és jegyzett fel. Mintha egyszerre a helyére zökkent volna minden, amit valaha megfigyelt és megtapasztalt. A természet – ismerte fel – az élet szőttese, s egyben az egész Földet átjáró és éltető erő. Egy természettudós később így fogalmazott: Humboldt volt az első, aki megértette, hogy a kerek világon minden, „ezer és ezer szállal kapcsolódik eggyé.” Ez az új természetfelfogás megváltoztatta az egész emberiség világszemléletét.

122. oldal

Andrea Wulf: A természet feltalálója Alexander von Humboldt kalandos élete

Kapcsolódó szócikkek: Chimborazo