Brunszvik Teréz személy

Hornyák Mária: Beethoven, Brunszvikok, Martonvásár
Vámos Miklós: A csillagok világa
Dániel Anna: Angyalkert
Hornyák Mária: Martonvásár
Hornyák Mária: Brunszvik Teréz „szellemi gyermeke”: Teleki Blanka (1806-1862)
Lőrinc László: 25 szelfi a felvilágosodás korából

Idézetek

kmaria>!

A karácsonyfa abból a hagyományból származik, hogy a pogány időkben zöld ágat vittek be a házba, az életerő jelképeként, azt remélték, szerencsét hoz. Magyarországon először Brunszvik Teréz martonvásái grófnő állított karácsonyfát. Ha igaz. Ez a Teréz alapította különben az első magyarországi óvodát, 1828-ban, és jóban volt Beethovennel, a nagy zeneszerzővel.

181. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz · karácsonyfa
1 hozzászólás
csgabi P>!

Amikor Brunszvik Teréz 1845 nyarán megtudja, hogy az unokahúga „egy intézetet” tervez, hirtelenjében csak annyit fűz hozzá: „Akkor minden iratomat és könyvemet reá hagyhatom…”
Nagy, mondhatni történelmi pillanat ez számára, hisz’ évtizedek óta arra vár, hogy találjon valakit, aki a művét folytatja és beteljesíti.

18. oldal (Brunszvik Terézzel itthon és külföldön)

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz
dokijano>!

Fórum Martini, Mortunwasara, Martinweiser, MWassár, Vásár Martony. Az elmúlt évszázadok során sokféleképpen írták annak a Budapesttől har­minc kilométerre fekvő, ötezer lelkes nagyközségnek a nevét, amelyet ma szerte a világban Martonvásárként ismernek. A helységnév egyéni ízét és tartalmát a tovatűnt múlt és a fogható jelen rekvizitumainak sajátos talál­kozása adja. Beethoven és a Halhatatlan Kedves-rejtély, a kisdedóvás és nevelés apostolaként tisztelt Brunszvik Teréz, a természetvédelmi területté nyilvánított angolkert és végül, de nem utolsósorban a Magyar Tudomá­nyos Akadémia Mezőgazdasági Kutatóintézetének MV jelű kukorica­hibridekben és búzafajtákban testet öltő eredményei, mind-mind ezt a települést idézik emlékezetünkbe.

191. oldal, Martonvásár - Összefoglaló (Száz Magyar Falu Könyvesháza, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz
Sándor_Langer_Pudingman P>!

Teréz mindemellett ritka szellemi képességekkel rendelkezett. Élete végéig óriási tudásszomj és rendkívül széles érdeklődési kör jellemezte, amely a szépirodalom, a történelem, a művészetek, a pedagógia, filozófia, teológia mellett a természettudományokra (botanika, csillagászat, kőzettan stb. ) is kiterjedt. Olvasottság, műveltség tekintetében kevés hozzá hasonló nö akadt hazai kortársai között

69. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz
dokijano>!

    Brunczvik, Brunßvyk, Prunczbik, Brünczwyk, Brunsvik, Brunswick, Brunszvik. A család nevét az idők során közel negyvenféleképpen írták. A nemzetközi irodalomban a Brunsvik és a Brunswick névalak használatos, nálunk pedig mindinkább érvényre jut a fonetikus névalaknak elsőbbséget adó egységesítési tendencia, amely Brunszvik Ferenc és Teréz gyakorlatára vezethető vissza.
    „Mi, magyarországi Brunszvikok az ősi Braunschweigből származunk” – meséli Teréz, ami a Braunschweig név ónémet megfelelőjére (Brunsvic) utaló nevük alapján valószínűsíthető. Ugyanakkor minden írásos alapot nélkülöz az a legenda, miszerint a család a braunschweigi hercegektől szár­mazott. Az első ismert magyarországi ősük a protestáns Brunczvik János postamester volt a Pozsonyt Eperjessel összekötő királyi postaút galgóci állomásán. S miközben a félhold uralma alatt sínylődő Martonvásár a török adóösszeírásokban szerepel, Brunczvik uramat, aki a magyar nemességet is elnyeri, a galgóci dézsmajegyzékek tehetős szőlősgazdaként emlegetik.

158. oldal, "Brunszvikok, ó nemes Brunszvikok!" (Száz Magyar Falu Könyvesháza, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz
loz>!

Brunsvik Teréz hosszú életén, nyolcvanhat esztendőn keresztül mindíg önérzetes és szerény maradt, hallgatagon, mindíg tettrekész; saját kiválóságát, erkölcsi fensőbbségét és erejét a gyöngék, a segítségre szorulók, a védelmet kérők és várók szolgálatába adva.

III. FEJEZET

Dániel Anna: Angyalkert Brunsvik Teréz élete

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz
Sándor_Langer_Pudingman P>!

Brunszvik Ferencet, kinek nevét az op. 57 Appassionata-szonáta ajánlása őrzi, már a kortársak is a Mester barátjaként emlegették. Sokan tudtak arról is, hogy nővére, Teréz Beethoven tanítványa volt, mégpedig magától Teréztől, aki ezt élete végéig büszkén emlegette, nem gondolva arra, hogy emiatt – mint Rolland írja – „emléke köré miféle feltevések állványzatát emeli majd a kíváncsi utókor”.

7. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz
Sándor_Langer_Pudingman P>!

1808 augusztusában, mint említettük, Teréz Jozefin és unokaöcsei társaságában felkereste Pestalozzit, aki ekkor állt „minden pedagógiai tudás és saját hírneve tetőpontján”. Teréz különösen nagyra tartotta a svájci pedagógus-zseni „ csupa szív” voltát, népboldogító eszméit, az egyszerű nép nevelés útján való felemelésének gondolatát, és azt a törekvését, hogy „a népet és néppel az emberiséget erkölcsileg felemelje”.

71. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Brunszvik Teréz