bölcsek köve fogalom

Szepes Mária: A Vörös Oroszlán
Stanisław Lem: Az Úr Hangja
Dan Brown: Az elveszett jelkép
Kazanlár Ámin Emil: Tarot
Dienes Ottó: A megsemmisítő beteljesedés misztériuma
Edward Rutherfurd: London

Idézetek

aled>!

A létről való gondoskodás archaikus emberi célja a földi paradicsom megteremtése volt, s természet felemelése Isten dicsőségére. Az egész emberi létet általjárta az a szakrális gondolat, „hogy Isten lakik bennem és ehhez az Istenhez méltónak kell lennem, mert én vagyok az” s „A világ rám van bízva, s fel kell emelnem és át kell szellemítenem még a porszemet is”. […] a prima materiát (anyagi föld, sárkány) ultima materiává (tett, gondolat, szó, amely átszellemít) kell átalakítani, azaz más szóval: a világot arannyá kell változtatni (ez az alkímia metafizikai irányultsága, misztikus értelme). S a „Bölcsek köve az az egyetemes és elmúlhatatlan tudás, amely az aranycsinálás titkát őrzi”. […] „…az arany nem egyéb, mint a megtisztult lélek, az önmegtagadás tüzében kiolvadt színarany: a heroikus psziché.”

Kapcsolódó szócikkek: alkímia · bölcsek köve
SDániel P>!

A középkor világában az alkímia művészete vagy tudománya nagyon egyszerű elven alapult. Ahogyan az égi szférák rendben emelkedtek a mennybolt felé, ahogyan megvolt az angyalok rendje az egyszerű, szárnyas hírnököktől az Istenség oldalán lakozó tündökletes szeráfokig, ugyanúgy sorakoztak isteni rendben a természeti világ elemei is a legdurvábbtól a legfinomabbig.
És ez vonatkozott a fémekre is. A bölcsek hét fémet ismertek el, mindegyik valamelyik bolygónak felelt meg: az ólom a Szaturnusznak, az ón a Jupiternek, a réz a Vénusznak, a vas a Marsnak, a higany a Merkúrnak, az ezüst a Holdnak, és a mindennél tisztább, a fényt árasztó Nap az aranynak.
De ebben rejlett éppen a csodálatos titok: az idő múltával, és senki sem tudta, milyen hosszú idő alatt, a Föld melege fokozatosan megfinomítja ezeknek a fémeknek mindegyikét, fokról fokra juttatja tisztább alakjába: a vasat higannyá változtatja, a higanyt ezüstté, míg végül, az idők végezetén, mind a legtisztább arannyá kell, hogy változzanak, vagyis eljutnak a végső és tökéletes állapotukba.
– De mi van akkor – kérdezték a bölcsek –, ha megtalálhatjuk a módját annak, hogy ezt a folyamatot meggyorsítsuk, hogy valamelyik közönséges fémet a maga durva állapotából a legtisztább arany állapotába finomítsuk? – És így nem is volt meglepő, hogy amiként egyesek úgy kerestek gyógyulást bajaikra, hogy kegyhelyekre zarándokoltak, vagy ahogyan a történetek lovagjai a Szent Grált keresték, ugyanúgy kutatták az alkimista néven ismert tudósok azt az anyagot, amelytől fémek az egyszerű megjelenési formájukból a legtisztább alakjukba jutnak át. Ez a varázsanyag, bármi legyen is az, feltétlenül magában kell hogy foglalja a világegyetem titkát. Ezt nevezték Elixírnek, vagy a Bölcsek Kövének.

429-430. oldal, 9. fejezet - A London híd

Edward Rutherfurd: London Az ezerarcú, nyüzsgő város

1 hozzászólás
just_aGirl P>!

Az elme arany pillérfejként ül a fizikai test fölött. A bölcsek köve. A gerinc lépcsőjén jár le s föl az energia, mely a testben keringve összeköti az égi elmét a földi porhüvellyel.

Kapcsolódó szócikkek: bölcsek köve · elme
Timár_Krisztina I>!

A kép alján az alkimista üvegbe zárt holló a koponya mellett a Corvinus vagy Nigredo, amely szintén a pusztulásból való újjászületés jelképe. Régi szimbólum ez, amelyben az üveg nyílását lepecsételték, miután hermetikusan lezárták. Azt jelenti: ahhoz, hogy a bölcsesség kövévé, majd arannyá változhasson a szemlélő, jelenlegi énjét halálra kell ítélnie, majd hermetikusan be kell zárnia eddigi létét az üvegbe, ahova semmiféle életerő nem juthat be, ahol a szemlélő az enyészeté lesz. PVTREFACTIO. Ez az előfeltétele annak, hogy a Nagy Mű további fázisai megvalósulhassanak. Nem véletlen, hogy az Akasztott (12) arkánumát követi a Halál (13) szimbólumvilága. Ha megadatik a szemlélőnek, hogy túlélje szimbolikus halálát, életfluiduma „edénycserén” kell, hogy keresztülmenjen, új tartályba kell kerülnie.

47. oldal, A Tarot nagy arkánumai - Halál

Kazanlár Ámin Emil: Tarot Nagy Arkánumok a szerző festményeivel

Kapcsolódó szócikkek: alkímia · bölcsek köve · halál · újjászületés
2 hozzászólás
nagytimi85>!

A hatékony fegyver keresése végleg a bölcsek kövének keresőivé tette a tudósokat, és ez a bölcsek köve csak abban különbözik az alkimisták vágyálmától, hogy bizonyára létezik.

123. oldal (Kozmosz, 1980)

Kapcsolódó szócikkek: bölcsek köve · fegyver · tudós
bfg3 P>!

„A Kő úgy készül” – mondja Raymundus Lullus –, „hogy a holdfű nedvét felfogod, és ennek izzadtságát kicsiny, gyenge tűzön kivonod, és birtokodban lesz a mi higanyaink közül egy, a fehér víz alakjában és folyadékjában, amely a mi kövünknek és egész természetének lemosása és tisztítása. Az egyike a legfőbb titkoknak, és az első kapu. Ebben a folyadékben megtisztíttatik a nagy sárkány is, kivettetik Arábi nagy sivatagjából, mert fekvése miatt közvetlenül megfulladna és elpusztulna a halott tengerben. Fordítsd meg tehát, és küldd Aethiopia királyságába, ahol természetszerűen született, mert azt mondjuk, hogy minden más klíma és más vidék kövünknek halált hoz, elrejtve a tudatlanok és hozzá nem értők előtt.”

Homonculus

Szepes Mária: A Vörös Oroszlán Az örök élet itala

Kapcsolódó szócikkek: bölcsek köve