Bizet: Carmen zene

Havas Henrik: Gaszner és Rihmer főorvos elmeosztálya
Romain Gary: Lady L.
Elizabeth Moon: A sötét sebessége
Baranyi Ferenc: Epiprológus
Stefanie Stahl: Igen is, meg nem is

Idézetek

Boglarina>!

Gyakran a hatalmasnak érzett szerelmek a legboldogtalanabbak. „Azt szeretem, akit nem kaphatok meg”, panaszolja Don José a Carmen című operában. A képzőművészetben és az irodalomban számtalan mintát találunk erre a drámai konstellációra. A kötelékfóbiások partnerei is egy szerelemről, fájdalomról és szenvedélyről szóló dráma szereplőjének érzik magukat. Miközben magas adrenalinszintjük téves biokémiai következtetésekhez vezet. Egyszerűen arról van szó, hogy összekeverik a biztonság és a kiszámíthatóság hiányát, vagyis a puszta félelmet a „nagy szerelem” érzésével.

251. oldal

Stefanie Stahl: Igen is, meg nem is A kötelékfóbia felismerése és legyőzése

Kapcsolódó szócikkek: Bizet: Carmen · kötelékfóbia
Carmilla >!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

[…] Egy katatón skizofrén beteg, amelyet nem tudtak megszólaltatni másfél évig – a gyógyszereket nem szedte, injekciókat adtak neki, a pszichoterápia sem használt – egyszer csak megszólalt, miután eljátszottam a Fel, torreádort a Carmenből, és azt kérdezte: „A Habanerát nem tudja?” Akkor még fogalmam sem volt, hogy ilyen súlyos skizofrén, mondtam, hogy speciel tudom fejből, és eljátszottam neki. Utána mondta Gaszner professzor, hogy az egyik legsúlyosabb betegük volt, és azóta tartós a javulása, haza lehetett küldeni látogatásra.

235-236. oldal, A koncert - Fellegi Ádám (Alexandra, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: Bizet: Carmen
Röfipingvin P>!

Eric éppen lejön a gumiasztalról, amikor belépek a tornaterembe. Beethoven Ötödik szimfóniájára ugrált, de az túlságosan erős ahhoz, amiről gondolkodni akarok. Eric biccent, én pedig zenét cserélek, végignézem a lehetőségeket, amíg megfelelőt nem találok. Carmen. A zenekari szvit. Igen.

268. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bizet: Carmen · Georges Bizet · Ludwig van Beethoven
1 hozzászólás
nodael>!

Naponta állsz rugós bicskák elé
vagy semmisülsz meg harmincféle nászban,
pengét emel rád minden Don José
s öngyulladásod pusztít, hol csak ágy van.

41. oldal, Carmen rebelle

Kapcsolódó szócikkek: Bizet: Carmen
Nazanszkij>!

– Igen, Armand! Na gyerünk. Mondd már. Mondd már, hisz még csak ez hiányzik: Armand, szeretlek! Közismert dallam, sőt elcsépelt. Carmen, Bizet, a nagyopera, a finom társaság odajár, hogy a zene meg a látványosság kábulatában megfeledkezzék a saját harsogó ürességéről, hogy rútságát a művészet kozmetikai készítményeivel álcázza. Ha nem szeretsz, szeretlek én, ha én szeretlek, jól vigyázz… Ismerjük. Láttuk. Megértettük. Nemhiába ült az ember börtönben semmiért…

141. oldal, 13 (Kriterion, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: Bizet: Carmen