Bernard Marx személy

Aldous Huxley: Szép új világ

Idézetek

csillagka>!

[…] Ha az ember másféle, akkor arra kényszerül, hogy egyedül legyen. Nyomorultul bánnak vele.

112. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · John
Dilaida P>!

– […] Tényleg betegnek látszol, John!
– Ettél valamit, ami megfeküdte a gyomrodat? – kérdezte Bernard.
A Vadember bólintott.
– Civilizációt ettem.

193. oldal, Tizennyolcadik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · civilizáció · Helmholtz Watson · John
hrvfanni P>!

– Helyesnek tartasz? – Újabb biccentés. – Minden szempontból?
– Tökéletes vagy – felelte Bernard, de közben ez járt a fejében: „Ő is úgy gondol magára, mintha egy darab hús lenne. Ráadásul egyaránt nem zavarja.”

117. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · Lenina Crowne
Lélle P>!

Bernard keresztülsietett a tetőn, nagyobbrészt lesütött szemmel, s ha mégis rápillantott valakire, rögtön lopva másfelé nézett. Olyan volt, mint akit üldöznek, de olyan ellenségek üldöznek, akiket látni sem akar, mert esetleg félelmetesebbnek mutatkoznak, mint amilyennek elképzelte őket, s önmagát bűnösebbnek és még tehetetlenebbül egyedül érezné.

48. oldal, Negyedik fejezet (Dee-Sign, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx
Kiara P>!

Bernardnak egyre jobban fejébe szállt a siker, aminek következtében – ahogy az a jó kábítószerek esetében lenni szokott – teljesen megbékélt a világgal, amelyet eladdig oly rettenetesnek talált. Mivel az emberek végre-valahára elismerték fontosságát, úgy érezte, helyreállt a világ rendje.

183. oldal, 11. fejezet (Cartaphilus, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · siker
Méá>!

– Tudni akarom, mi a szenvedély – hallotta a lány. – Valamit érezni akarok erősen.

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx
nagytimi85>!

Bernard számára az alsóbb kasztok tagjaival való érintkezés mindig lehangoló élményt jelentett. Mert akármi volt is az oka (és a friss pletyka a vérkivonatába juttatott alkoholról nagyon valószínű) – mert balesetek mindig történnek –, Bernard külseje nem volt sokkal jobb, mint az átlagos Gammáké. Nyolc centiméterrel alacsonyabb volt a szabványos Alfa-magasságnál, és teste is véznább. Az alsóbb kasztok tagjaival való érintkezés mindig fájdalmasan emlékeztette fizikai alkalmatlanságára. […] Valahányszor azt tapasztalta, hogy szembe kell néznie egy Delta arcával, ahelyett, hogy lenézne rá, megalázva érezte magát. Vajon az illető a kasztjának kijáró tisztelettel fogja-e kezelni? Állandóan kínozta ez a kérdés, és nem ok nélkül. Mert a Gammákat, Deltákat és Epszilonokat bizonyos mértékig úgy kondicionálták, hogy a testtömeget a társadalmi felsőbbrendűséggel azonosítsák.

Negyedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · kaszt
hrvfanni P>!

– … benned mindig kék az ég – énekelte a tiheznhat falsetto tremolózva –, és az idő mindig szép
Aztán hirtelenn csend lett. Bernard kikapcsolta a készüléket.
– Szeretném nyugodtan nézni a tengert – mondta. – De egyszerűen képtelenség ebben az őrült zsivajban.
– De hát olyan csodás ez a dal! És semmi kedvem a tengert bámulni.
– Nekem viszont van – makacskodott Bernard. – Ha a tengert nézem, mindig úgy érzem… – Bernard a megfelelő szavakat kereste. – …sokkal inkább önmagam vagyok, már ha érted, mire gondolok. Mintha egymagam lennék, nem pedig valami másnak a része. Nem csak a társadalom testének egy sejtje. Te nem így érzed?

114. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx
hrvfanni P>!

– Ha ma is nevethetsz, ne várj vele holnapig – szólalt meg komoly hangon.
– Kétszáz ismétlés, hetente kétszer, tizennégy éves koromtól tizenhat és fél éves koromig – jegyezte meg Bernard ridegen. S a lázas-őrült szavak tovább ömlöttek belőle. – Tudni akarom, mi az a szenvedély. Érezni akarok valamit, mély érzésekre vágyom.
– Az egyén kételye a közösség mételye – jegyezte meg Lenina.
– Miért ne mételyezhetné meg valami egy kicsit a társadalmat?
– Bernard!
A férfi azonban csöppet sem jött zavarba.
– Intellektuális szempontból és a munkaidőnkben felnőttek vagyunk – folytatta. – Az érzések és szenvedélyek szintjén azonban gyermekek maradtunk.

118-119. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · Lenina Crowne
schummyka>!

– Öreg? – ismételte meg a lány. – De hát az igazgató is öreg, rengeteg öregember van, és ők egyáltalán nem így festenek!
– Ez azért van, mert mi nem engedjük meg nekik, hogy ilyenek legyenek
Megóvjuk őket a betegségektől. Belső elválasztású mirigyrendszerüket mesterségesen egyensúlyban tartjuk, mintha fiatalok lennének. Nem engedjük hogy a magnézium-kalcium arányszáma a harmincéves korukban beállt érték alá csökkenjen. Fiatal vérből adunk nekik átömlesztést. Anyagcseréjüket állandó ingerlés alatt tartjuk. Így hát természetesen nem így néznek ki. Legalábbis részben – tette hozzá –, mert a legtöbbjük jóval hamarabb meghal mielőtt elérné ennek a vénségnek az életkorát. Csaknem tökélete ifjúság hatvanéves korig, aztán puff – vége!

91. oldal - Hetedik fejezet (Kozmosz Könyvek, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: Bernard Marx · Lenina Crowne