Asperger-szindróma fogalom

Christopher Stevens – Nicola Stevens: Egy kisfiú
Ann-Christine Hensher: Meleg vér
Jodi Picoult: Házirend
Clare Sainsbury: Marslakó a játszótéren
John Elder Robison: Nézz a szemembe
Graeme Simsion: A Rosie projekt
John Elder Robison: Nézz a szemembe, fiam!
Tony Attwood: Az Asperger-szindróma kézikönyve
Kartali Zsuzsanna: Anyacsavar és Kockafej
Neal Stephenson: Seveneves – A hét Éva
Helen Hoang: A szerelem egyenlete
Daniel Tammet: Kék napon születtem
Richard Powers: Égig érő történet
Tanács Eszter: Férfiak gyermek nélkül

Idézetek

robinson P>!

Azt hiszem, hogy egy Asperger-szindrómás gyermek szülője maga is autista egy kicsit.

7. oldal

Kartali Zsuzsanna: Anyacsavar és Kockafej A fiam autista, de nem zseni

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma · autizmus
Bea_Könyvutca P>!

Az Asperger-szindróma nem valami kórság. Hanem egyfajta létezés. Nincs rá gyógyszer és nincs is rá szükség. Másra van szükség. Arra, hogy minél többen megértsék hogyan működünk.

John Elder Robison: Nézz a szemembe Életem Asperger-szindrómával

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
Chöpp >!

Láttam, ahogy a szüleim beszélgetnek más felnőttekkel és azt gondoltam, nekem is ezt kellene tennem Chnokie-val. Egy nagyon fontos dolgot viszont figyelmen kívül hagytam: A beszélgetés alapja, hogy két ember időről időre szerepet cserél, hol az egyikük beszél, és a másik figyel, hol pedig fordítva. Asperger-szindrómásként ez nekem nem esett le. Egyáltalán nem.

25. oldal A kis különc

John Elder Robison: Nézz a szemembe Életem Asperger-szindrómával

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
Ninácska P>!

Az életem nagy részét úgy éltem le, hogy folyamatosan azzal próbáltak meg szembesíteni, milyen arrogáns, barátságtalan és antiszociális vagyok. Most pedig azt olvasom, hogy az Asperger-szindrómásokra jellemző, hogy nem mindig a helyzetnek megfelelő arcmimikát használják.

24. fejezet - A diagnózis negyvenévesen

John Elder Robison: Nézz a szemembe Életem Asperger-szindrómával

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
FeketeAlex I>!

Én már akkor aspergeres voltam, amikor még nem jött divatba ez a betegség […].

23. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
rlb_32557241>!

A média néha utólag rámondja egy-két hírességre, hogy tulajdonképpen Aspenger-szindrómás volt. Ilyenek például:
1. Wolfgang Amadeus Mozart
2. Albert Einstein
3. Andy Warhol
4. Jane Austen
5. Thomas Jefferson
De én kilencvenkilenc százalékig biztos vagyok abban, hogy egyikük sem pöccent úgy be a boltban, hogy egy egész polcnyi savanyúságot rapityára törjön.

29. oldal, Jacob

Carmilla >!

[…] Joseph a következő hipotézist állította fel:
Habár nem minden Asperger-szindrómával élő ember van rákattanva a vonatokra, majdnem biztos, hogy minden vonatmániás aspergeres.

49. oldal, Mi az Asperger-szindróma? (AOSz, 2011)

Clare Sainsbury: Marslakó a játszótéren Hogyan értsük meg az Asperger-szindrómás iskolásokat?

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
1 hozzászólás
Gyuris>!

Viszont egészen addig, amíg TR a kezembe nem adta ezt a könyvet, nem tudtam, hogy az, ahogyan én viselkedem, szokatlan és érthetetlen a többiek számára. Ezért nem is értettem, miért bántak velem úgy mások, ahogy bántak. Csak azt éreztem, hogy igazságtalanok és kegyetlenek. Fel sem merült bennem, hogy mások számára az, amit én teszek – vagy éppen nem teszek –, zavaró és meghökkentő lehet. És végre arra a kérdésre is megleltem a választ, amit olyan sokszor megkaptam: „Miért nem nézel a szemembe, fiam?!”
Alaposan fejbe kólintott a felismerés. Szóval rajtam kívül vannak még más emberek is, akik ezzel élnek együtt. Sőt olyan sokan vagyunk, hogy külön nevet is adtak nekünk.
Egyre csak olvastam, a szemem alig bírta az iramot az agyammal, a fejem egyre jobban zúgott a rengeteg új információtól.
Az életem nagy részét úgy éltem le, hogy folyamatosan azzal próbáltak szembesíteni, milyen arrogáns, barátságtalan és antiszociális vagyok. Most pedig azt olvasom, hogy az Asperger-szindrómásokra jellemző, hogy nem mindig a helyzetnek megfelelő arcmimikát használják. Hát, ez is élénken élt bennem: amikor meghalt a nagynéném és ezt nekem is elmondták, hiába voltam szomorú belül, a szám önkéntelenül mosolyra rándult. Amiért aztán kaptam is rendesen.
Ahogy olvastam a könyvet, egyre inkább megkönnyebbültem. Egész addigi életemben azt éreztem, hogy sehová sem tartozom. Attól rettegtem, hogy előbb-utóbb tényleg kiderül, hogy szociopata és kezelhetetlen alak vagyok. A könyv viszont új fejezetet nyitott az életemben. Rájöttem, hogy egyáltalán nem vagyok szívtelen, nem vagyok tömeggyilkos, és nem akarok rosszat senkinek az égvilágon. Teljesen normális voltam a magam módján.
Felvetődött azonban bennem egy újabb kérdés is: hogy a csudába lehet, hogy annak idején az összes gyerekpszichológus tévedett velem kapcsolatban?
Jó, a szakemberek védelmében el kell mondanom, és az igazsághoz hozzátartozik, hogy az Asperger-szindróma csak nemrég került be az emberi lélekkel és tudattal foglalkozó szakemberek bibliájául szolgáló Mentális rendellenességeket leíró és rendszerező útmutató című szakkönyvbe. Ekkor viszont már harmincéves is elmúltam. A végeredmény tehát igazából az volt, hogy éveken át próbáltam alkalmazkodni valamihez, amiről nem is tudtam, hogy létezik. Az, hogy most kiderült, létezik olyan, hogy Asperger-szindróma, egy csapásra megváltoztatta az életemet.
Az egyik legmeglepőbb dolog, amit felfedeztem, hogy az Asperger-szindróma az autizmus spektrumzavarhoz tartozik. Vagyis az autizmus egy formája. Ha valaki gyerekként azt vágja a fejemhez, hogy autista vagyok, biztosan elküldöm a csudába. Mert számomra az autista olyasvalaki volt, mint például Tommy, aki az Egy kórház magánélete című sorozat karaktere volt. Soha nem szólt egy szót sem és tulajdonképpen túl sok vizet sem zavart. Az autizmus, legalábbis az én generációm tagjai számára, egyfajta élőhalott vagy zombi képet sugallt. Fogalmam sem volt arról, hogy ez a mentális fejlődészavar egy jóval szélesebb spektrumot ölel át, aminek az egyik végén a Tommyhoz hasonló emberek vannak, a másik végén pedig az olyanok, mint én.
Persze az is lehet, hogy ha már hatévesen helyesen diagnosztizálnak, akkor sem hitt volna nekem senki, Lehet, hogy sokkal inkább arról van szó, hogy a társadalomnak és a szociális kultúránknak kellett annyit fejlődnie, hogy képes legyen végre elfogadni az olyan jelenségeket, mint amilyen én is vagyok.
Ha a szüleim tisztában lettek volna azzal, hogy voltaképpen miért is viselkedem úgy, ahogy, lehet, hogy az egész életünk másként alakul. Így viszont azt érzem, hogy rengeteg elvesztegetett lehetőség gyűlt össze bennem azért, mert az életem nagy részében egyszerűen különcként bélyegeztek meg.

235-237. oldal

John Elder Robison: Nézz a szemembe Életem Asperger-szindrómával

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
1 hozzászólás
Goofry>!

A szegényes fantázia az Asperger-szindróma egyik óriási előnye. Bár sokan, a tanárokkal, a nevelési tanácsadókkal és pszichológusokkal az élen hiányosságnak fogják fel, számomra nem is létezhetne nagyobb áldás. Logikus elme birtokában ugyanis az embernek se aggodalomra, se reménykedésre nem kell pazarolnia az idejét, így aztán csalódni se tud. A fantázia ellenben a legtökéletesebb képtelenségekre pörgeti rá az embert.

8.eset: Hatmilliárdból egy – 386.o.

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma
lapkasajt>!

Claudia megkérdezte, hogy élveztem-e az Asperger-előadást. […]
– Emlékeztettek valakire a tünetek? – érdeklődött Claudia.
A válasz egyértelmű volt. Szinte tökéletes leírást adtak a fizika tanszéken tanító Laszlo Hevesiről.

Graeme Simsion: A Rosie projekt Ésszerű szerelem

Kapcsolódó szócikkek: Asperger-szindróma · Don Tillman