Anschluss esemény

Kertész Imre: A száműzött nyelv
Arno Geiger: Jól vagyunk
Esterházy Péter: Utazás a tizenhatos mélyére
Palotás Emil: Kelet-Európa története a 20. század első felében
Otto Skorzeny: Kommandós vállalkozásaim
Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni: Napló
Bartha Ákos: Véres város

Idézetek

fióka P>!

Mikor hazajövünk, Hitler üvölt a rádiókból, mi csak foszlányokat hallunk belőle most, kár, hogy nincs rádiónk, mikor ilyen történelmet élünk, a kutyafáját neki, de ronda történelmi időket élni. – [Schöpflin] Ali bácsi kérdezte még az Anschluss idején a Mohácsi Jenőtől, aki az utolsó pillanatban menekült Bécsből, hogy: „No, szeretsz történelmi időket élni?”

329. oldal, I. kötet

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Anschluss · Schöpflin Aladár
1 hozzászólás
Hanging_Moss_9102>!

Mindig a Hitler által 1938 márciusában történt „megerőszakolásról” beszélnek. De akárcsak Hitler, aki maga is Ausztriában született, mi németek voltunk! Mégpedig ugyanazokkal a jogokkal születtünk, mint a szászok, a bajorok, a svábok, a württembergiek és a Német Szövetség valamennyi alattvalója, amelyből csak az 1866. évi königgrätzi csata után zárták ki Ausztriát.

Kapcsolódó szócikkek: 1866 · 1938 · Adolf Hitler · Anschluss · Ausztria
RSH>!

Hogyan, kérdem, hát nem…? – Dehogy – mondja például H. –, mindig ellenfelek voltunk: gondoljon csak a napóleoni időkre vagy a porosz-osztrák háborúra. – Én azonban a rám jellemző konoksággal, titokban az Anschlussra gondolok. Ausztria, miután lerángatták róla keleti területeinek szőrmesubáját, kínos pucérságában, didergő magányában a különféle lázaktól izzó testű nagyobb báty hasa alá bújt melegedni. Most már lassan hozzászoknak 34 éve megteremtett (s csöppet sem kellemetlen) egzisztenciájukhoz. De a teljes öntudathoz azért szükség van az ámbár kiterjedtebb és gazdagabb, de jóval kevésbé előkelő rokonságra is, akik fölött az osztrákok egyetlen szemvillanással tüstént értik egymást. A nemzeteknek ugyanis nemcsak történelmük, társadalmuk, iparuk meg kereskedelmük van, hanem pszichéjük is. (Ez az a bizonyos izé, amit a marxisták ameddig még léteztek – „tudománytalannak” minősítettek).

176. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Anschluss · Ausztria
Chöpp >!

Leginkább az hangolja le, hogy nem osztrákként fog meghalni.

88. oldal 1938. augusztus 6. szombat

Kapcsolódó szócikkek: Anschluss
2 hozzászólás
latinta P>!

A repülőn Gregor von Rezzorit olvasok. Nagyon foglalkoztatja, mi a valóság. Például tévében nézni a valóságot – ott hol a valóság? A szobában vagy a képernyőn? Értem, miről beszél. Az újságíró nagy képessége közvetlenül megérinteni a valóságot. Ez a képesség nem erősségem. Az író nem csupán megérint, de teremti is. Mindenesetre tudja, hogyha megérinti, meg is változtatja.
    Rezzori is egy nagy „néző”. Emiatt olykor lelkifurdalást érez. Én sose.
    Az Anschluss idején Bécsben van, és valami olyasmit ír, hogy nem hullámzott ott akkor több érzelem, mint egy futballmeccsen. Hát rendben: holnap megvizsgálom, milyen érzelmekkel fogadtam volna az Anschlusst.

67. oldal (Magvető, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: Anschluss
Szelén>!

A német megszállás alatt a Gestapo „ezrével tartóztatta le azokat, akik a lehetséges ellenállásban szerepet játszhattak volna”: katonatiszteket, rendőrfelügyelőket, párt- és szakszervezeti vezetőket, papokat, újságírókat, gazdasági kulcsembereket, politikusokat, minisztereket, sőt miniszterelnököket, hasonlóképpen – csak éppen gyorsabban – , mint hat évvel korábban a „testvéri” Ausztriában, ahol húszezer embert fogtak le az Anschlusst követő első hónapban. Az osztrák fővárosból nézve ugyanakkor a tízezer fogoly nem is mondható kiemelkedően magas számnak, hiszen 1944 márciusában – vagyis az Anschluss után hat évvel – egyedül Bécsben 2656 embert tartott fogva a Gestapo (egyéb megtorlóintézkedések mellett).

17. oldal, Prelűd - Szomorú vasárnap (Jaffa Kiadó, 2021)

Bartha Ákos: Véres város Fegyveres ellenállás Budapesten, 1944–1945

Kapcsolódó szócikkek: 1944 · Anschluss · Bécs · Gestapo
M_Milán>!

A fejlemények azonban nem kedveztek a prágai kormánynak. Az Anschluss pánikot váltott ki az aktivistatáborban. 1938. március 23-án kiléptek a kormányból a német agráriusok, két nap múltán követték őket a keresztényszociálisok. A két aktivista párt feloszlatta magát, tagságuk átlépett az SdP-be. Az utóbbi taglétszáma meghaladta a milliót.

288

Kapcsolódó szócikkek: 1938 · Anschluss