Anakharszisz személy

Plutarkhosz: Párhuzamos életrajzok
Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Idézetek

Lélle P>!

[…] jobb, ha az embernek egy kedves barátja van, mint sok mihaszna.

72. oldal, I. kötet - A szkíta Anakharszisz (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Anakharszisz · barát
Lélle P>!

Amikor viszont afelől érdeklődtek nála, melyek a legbiztonságosabb hajók, azt mondta, hogy azok, amelyek a parton vannak.

72. oldal, I. kötet - A szkíta Anakharszisz (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Anakharszisz · biztonság · hajó
Lélle P>!

Amikor valami attikai a szemére vetette, hogy szkíta, azt mondta: „az én szégyenem a hazám, te pedig hazád szégyene vagy.”

72. oldal, I. kötet - A szkíta Anakharszisz (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Anakharszisz · haza · szégyen · szkíta
Lélle P>!

Kifejezte afölötti csodálkozását, hogy a helléneknek törvényük van azok ellen, akik erőszakot követnek el, de ugyanakkor megbecsülésben részesítik az atlétákat, akik egymást püfölik.

72. oldal, I. kötet - A szkíta Anakharszisz (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Anakharszisz · erőszak · görög
Lélle P>!

Anakharszisz, mint mondják, felkereste Athénban Szolón házát, és bekopogtatott ajtaján. Idegen látogató, mondta, s azért jött, hogy vendégbaráti viszonyt kössön Szolónnal. A házigazda erre azt felelte, hogy helyesebb odahaza szerezni barátokat. „Igen ám – mondta Anakharszisz –, de te itthon vagy, köss hát velem vendégbarátságot." Szolónnak tetszett Anakharszisz talpraesett válasza, s egy ideig vendégül látta házában. Szolón ekkor már részt vett a közügyek intézésében, s éppen törvényei megszövegezésén dolgozott. Amikor Anakharszisz ezt megtudta, kinevette Szolón hitét és igyekezetét, hogy írott törvényekkel korlátok közé szorítsa polgártársai igazságtalanságát és kapzsiságát. Nem érnek többet az ilyen törvények, mint a pókháló, mondta; a gyengéket és az apró vétkeseket megfogják, a hatalmasok és gazdagok viszont széttépik. Szolón erre állítólag azt felelte, hogy az emberek megtartják a szerződéseket, ha megszegésükből egyik félnek sincs haszna. Törvényeit egyébként is úgy alkotta meg, mondta, hogy polgártársai világosan lássák, megtartásuk, nem pedig megszegésük szolgálja mindenki érdekét. Sajnos az eredmény sokkal inkább Anakharszisz balsejtelmét igazolta, mint Szolón reménységeit.

159. oldal, Első kötet, Szolón (Osiris, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Anakharszisz · barátság · Szolón · törvény