alaptétel fogalom

Paul Feyerabend: A módszer ellen

Idézetek

Morpheus>!

A közoktatásnak az alapelvek közötti választásra kell felkészítenie a polgárt, és arra, hogy megtalálja a maga útját abban a társadalomban, amely különböző alaptételekre fölesküdött csoportokból áll: semmilyen körülmények között nem szabad azonban úgy megnyirbálnia a polgárok elméjét, hogy az immár csak egy bizonyos csoport alapelveit legyen képes befogadni.

367. oldal

Kapcsolódó szócikkek: alaptétel · elme · oktatás · társadalom · út · választás
3 hozzászólás
Morpheus>!

Aki a történelem nyújtotta gazdag anyaghoz fordul, és nem tökélte el, hogy megtizedeli, csak hogy ezzel kielégítse alantas ösztöneit, mármint kétségbeesett vágyát a világosság, a precízió, „objektivitás”, „igazság” kínálta szellemi biztonságra, az belátja, hogy egyetlenegy alaptétel van, amely minden körülmények között és az emberi fejlődés minden stádiumában képviselhető. Az az alaptétel, amelyik úgy szól: bármi megteszi.

56-57. oldal

Kapcsolódó szócikkek: alaptétel · történelem
Morpheus>!

[…] minden szervezetnek, minden pártnak, minden vallásos csoportnak joga van rá, hogy sajátos életformáját annak összes alapelvével egyetemben a védelmébe vegye. De a tudósok ennél tovább is mennek. Ahogy egykor az egy igaz vallás védelmezői, ők is azt állítják, hogy alaptételeik lényegbevágóak az Igazság megismerése vagy az Eredményesség szemszögéből. Azt követelik, hogy az összes társadalmi tevékenység, az oktatásügy is, ezeket az alapelveket kövesse, és magától értetődőnek tekintik, hogy az adófizetők a rendelkezésükre bocsájtják a kutatási ötleteik kivitelezéséhez szükséges eszközöket. Azt szeretnék, ha megfizetnék őket, de tiltakoznak mindennemű politikai beavatkozás ellen, és mindent megtesznek azért, hogy hallgatójukat vagy olvasójukat a Liszenko-ügy rettenetes végkifejletére utalva rémületbe ejtsék.

364. oldal

Kapcsolódó szócikkek: alaptétel · igazság · oktatás · Trofim Gyenyiszovics Liszenko · tudós