akonitin szómagyarázat

Imre Viktória Anna: A bosszúszomjas doktor
Bihariné Krekó Ilona (szerk.): Környezeti nevelés az erdőben
!

Az akonitin-mérgezés, a vadon termő, de díszkertekben is nevelt sisakvirág minden részében, de főleg gyökérgumójában előforduló alkaloida (akonitin) által okozott mérgezés, amely az idegrendszert támadja meg s érzési és mozgási bénulásokat okoz. Ez az alkaloida egyike a leghevesebb növényi mérgeknek, már 1 mg adagban is halálos lehet. 3-4 mg-nyi adagja rendszerint halálos. A növény termesztési helye szerint mérgező hatása különböző. A Svájcban előforduló fajták aránylag leginkább mérgezőek. Az akonitint régebben reumás betegségeknél gyógyszerül használták, újabban nem szerepel a gyógyszerek közt. A mérgezés tartós szívproblémákhoz vezet, amennyiben a páciens túléli.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Akonitin-m%C3%A9rgez%C3%A9s


Idézetek

Riszperidon>!

Sztrichnin, hirdette magáról az egyik fiola; arzén, mondta a másik. Ricin is volt köztük, valamint koniin, a foltos bürök halálos ajándéka. Leonard végül azt választotta, amin az „akonitin” felirat szerepelt; úgy emlékezett ugyanis, hogy ennek a leggyorsabb a hatása.

463. oldal

Kapcsolódó szócikkek: akonitin · arzén · Dr. Leonard Spencer · koniin · méreg
7 hozzászólás
Carmilla >!

Kék sisakvirág csak magashegységekben fordul elő. Már a megfogása is erős bőrgyulladást és súlyos mérgezést okoz. Mérge az akonitin, idegméreg. Bizsergést, borzongást, verejtékezést, didergést, hányást, görcsös hasmenést okoz. Fülzúgás, gyakori vizelés, súlyos esetben kapkodó légzés, szívbénulás jelentkezik. Bő szappanos lemosás, azonnali hánytatás, kórházba szállítás.

94. oldal, A kirándulások legfontosabb egészségügyi kérdései (Öko-Fórum Alapítvány, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: akonitin · mérgezés · sisakvirág