akác növény

Németh László: Gyász
Fekete István: Az erdő ébredése
Fekete István: Sárgaréz patkók
Fekete István: Hajnal Badányban
Audrey Niffenegger: Az időutazó felesége
Fekete István: Karácsonyi látogatók
Hamvas Béla: A magyar Hüperion I-II.
Móra Ferenc: Sétálni megy Panka…
Bozóki János – Dózsa György – Tomaj Zsuzsa (szerk.): Zenei ki mit főz?
Belinda Alexandra: Vadlevendula
Géczi János: Jutunk-e, s mire, édes úr?
Simor András (szerk.): Hispán-amerikai költők tára
Széphalminé Szeghy Éva (szerk.): A kert öröme
M. C. Beaton: Agatha Raisin és a gyilkos lekvár
Csendes Nóra: Zápor utca
Bihariné Krekó Ilona (szerk.): Környezeti nevelés az erdőben
Sümeginé Tóth Piroska: Virágirodalom
Amitav Ghosh: A puskakereskedő legendája
Michael J. Sullivan: Mítoszok kora
Krúdy Gyula: Elbeszélések 7.

Idézetek

R_Kingaa>!

Most járatlan volt az út, selymes, nagy a fű, a sövény alól ezer kis szemével kinézett az ibolya, és a délután puha csendjében dongva jártak a méhek.
Valahol virágzott az akác, a kakukkfű nehéz, tiszta illata arcuk körül lengett, mint a tömjén, s az erdőben kurrogtak a gerlék.

135. oldal, 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: akác · ibolya · kakukkfű
Hoacin>!

Virágzott az akác és a bodza, s úgy éreztem, hogy az édes-kesernyés illatok a szívemben vannak. A nyár méhdöngéses zsongása körülvett bennünket, de ezen túl valami lágy muzsika úszott a levegőben, fent, valahol magasan, mégis nagyon közel. Eleresztettem nagyanyám kezét.
– Nagymama, hol muzsikálnak?
Megálltunk. Nagyanyám hallgatózott.
– Muzsikálnak?
– Igen, nagymama… – és néztem felfelé, fel az akácok koronája fölé, a felhőtlen, délutáni égre.
– Talán a méheket hallod?
– Nem, nagymama, mint a… mint a… – és nem tudtam semmihez hasonlítani azt a semmihez nem hasonlítható muzsikát, ami édes, orgonáló, hárfás, lágy zengéssel úszott a fák fölött, az ég alatt a fülemben és egész testemben, de tisztán és világosan.
Nagyanyám megdöbbenve nézett rám.
– Képzelődsz… és nem szabad hazudni, kisfiam.
– De nagymama! Én hallom, hallom! Ott! – és felmutattam bizonytalanul valahova, mert hiszen a csodálatos muzsika hol itt repült, hol ott, szétterült, aztán majdnem elenyészett, hogy újra felzendüljön más helyen, de mindig fent, mindig fent, mint a kerengő szél, amelytől nem mozdul meg egyetlen falevél sem.

Kapcsolódó szócikkek: akác · bodza
janka0416>!

Van egy akácfa az udvarában, mindig lecsíptem egy-egy virágos fürtöt, szétszedtem a szirmokat, és kiszívtam a bibe édes nedvét. Egyetlen apró cseppecske volt csak, de ha behunytam a szemem, egy pillanatig érezhettem a méz ízét.
Mami egyszer azt mondta, ilyen az élet is. Figyelni kell, és néha sokat bajlódni, hogy megtaláld a finom részeket, de ha meg vannak, ki kell élvezni minden cseppjüket.

Kapcsolódó szócikkek: akác
Ingryd>!

1885-ben Magyarország mai területén 24 ezer hektáron nőtt akácfa, 1920-ban már 110 ezren.

86. oldal, Fehér akác

Kapcsolódó szócikkek: 1885 · 1920 · akác
F_Orsolya>!

Gondolat? MInek? Nem jutott eszembe semmi, hiszen az, ami volt, nem tűrt semmi pótlást és semmi magyarázatot. Nem volt semmi gondolni való, amikor az erdőben mentem céltalan, a réten át a hegyre, és ott bolyongtam lassan, nyíló levendulák, virágzó akác és hárs között, és ezüstös pára szállt a völgy fölött, s a szél olyan ízű volt, mint a friss forrás vize, s az égi kék úgy ragyogott, mint éter-szirmokból való átlátszó fényvirág.
Aztán visszajöttem, ettem, és a kőrisfák alatt aludtam. Könyvem zárva ott hevert. Délután kihoztam a sok papírt, a bort. Nem írtam, csak ittam egyedül. És így ért az alkonyat.
Halhatatlan pillanat. Hogy megmaradjak örökre, téged választalak, téged, bor és alkonyat. Téged, meleg májusi csend, mézes olajvirág és jázmin. Nem győzelem, nem gyönyör, amiben örökké élni szeretnék,- hogy félek attól, hogy egyszer mégis boldog leszek. Ó csak itt, érett és édes magány.
Nem volt könnyű a szerencse nem várt soha, és nem ismerek sorsot, amit a béke így elkerült. Nem volt egyszerű így megcsinálni, mindig egyedül, mindig magam. Téged választalak májusvégi nap, keserű és nehéz daimónom, téged örökre, mindig, halhatatlan, embertől távol, magam, tücsöklétben e szent helyen.

163. oldal

Kapcsolódó szócikkek: akác · hárs · levendula
Kek P>!

Simon István:
Akácfa

Akácfa, fehér lomb,
földig roskadó,
lám, a szél ha szétront,
megépít a hó.

Kristályból nőtt pálma
fehér szigeten,
magyarok hű fája,
de szép vagy nekem.

Állsz havas pusztában,
kis tanyák köré,
ágad hó-hurkásan
csüng a jég fölé.

Karós szőlőhegyre,
horhosaira,
kiállsz hóbelepte,
gyönggyel teli fa.

Hűséged, szerelmed
hozzánk hófehér,
s fejfa szunnyad benned
meg jó fejszenyél.

De jó most kint látni,
nézni tégedet,
lombod száz királyi
fejnél ékesebb.

Fagy mar, csillag éghet,
moccanatlan állsz
világfutó népnek
hű fája, akác.

64-65. oldal

Kapcsolódó szócikkek: akác
p_m_linda>!

A tavasz persze nem állt meg a réten. Először virágra lobbantotta a kerteket. Aztán átlépett az apró házakon, s ekkor fehér fürtöket bontott az akácvirág. A virágokról becsurgott az illat az öreg iskolába, és a tanító úr ezen a napon sűrűbben simogatta meg a buksi fejeket.

47. oldal Ágnes

Kapcsolódó szócikkek: akác · iskola · tavasz · virág
Carmilla >!

    Az erdészeti növénytakaró átalakulását jól mutatja az, hogy sok alföldi kocsányos tölgyesünk, de a hegy- és dombvidéken cseres-tölgyesünk, gyertyános tölgyesünk, sőt bükkösünk vált akác kultúrerdővé. Az Észak-Amerika keleti felében honos fehér akác 1710–1720 között kerülhetett hazánkba.

35. oldal, Az ember hatása az erdőre (Öko-Fórum Alapítvány, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: akác
padamak>!

Hogy megszerette ezt a földet ez a fa, és hogy megszerette a magyar ember is az akácfát! Talán hasonlít is egy kicsit hozzá: szívós, kemény, rugalmas és nagyon-nagyon igénytelen.

123. oldal - Akácfa (Lazi Kiadó, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: akác
Aoimomo P>!

[…] A bükkfák híresek a barátságtalanságukról. Sohasem szólnak egy szót sem. Makacsok, mint az öszvér. Érzed rajtuk, hogy felsőbbrendűnek érzik magukat. […] Na most, az akácok babérok, és magyalok… a szájukat sem bírják befogni, de semmit sem tudnak. Csak locsognak. Leginkább ostoba pletykákról. A füzek rossz híre meg onnan származik, hogy csak mondják és mondják. De hidd el nekem, velük nem akarsz szóba elegyedni. Agy…zsibbasztóan…lehangolóak. […]
Komolyan, voltak már olyanok, akik vízbe fojtották magukat, mert túl sok időt töltöttek egy fűz koronája alatt. Kíváncsi vagyok, az istenek fejében vajon mi járt, amikor a víz mellé ültették őket.

107. oldal

Kapcsolódó szócikkek: akác · bükkfa · fűzfa