Aiszkhülosz személy

Murakami Haruki: Kafka a tengerparton
Victor Hugo: A nyomorultak
Plutarkhosz: Párhuzamos életrajzok
Steven Pressfield: Az afgán hadjárat
John F. Demartini: A benned élő gazdagság
Frank Miller: Xerxes

Idézetek

Lélle P>!

Szomorú társadalomban élünk. Sikert mindenáron: ezt a tanítást csöpögteti belénk a ránk nehezedő romlottság.
Mellesleg mondva, a siker eléggé förtelmes valami. Becsapja az embereket, mert könnyen összetéveszthető az érdemmel. A tömeg szemében a siker arculata majdnem azonos a kiválóságéval. A siker, a tehetségnek e hasonmása, elámítja a történetírást is. Csak Juvenalis és Tacitus ejt róla bosszús szavakat. Napjaink többé-kevésbé hivatalos bölcselete a siker cselédjévé szegődött, magára öltötte libériáját, és az előszobájában lakájkodik. Arass sikert: ez a divatos elmélet, amely a könnyűszerrel való boldogulást azonosítja a tehetséggel. Ha nyersz a lutrin, ember vagy a talpadon. Aki diadalt arat, az előtt hódol a világ. Szüless a sors kegyeltjének, ez mindennek a titka. Ha szerencséd van, a többi jön magától. Ha gyorsan révbe jutsz, nagy embernek fognak tartani. Nem számítva néhány óriás kivételt, a század fénylő csillagait, a kortársi bámulat rövidlátásából ered. Színaranynak nézik az aranyozást. Lehetsz akármilyen jöttment, fő, hogy zöldágra vergődj. A köznapi ember afféle vén Narcissus, aki imádja önmagát, és aki megtapsolja a köznapiságot. Azt a roppant tehetséget, amely Mózest, Aiszkhüloszt, Dantét, Michelangelót vagy Napóleont naggyá tette, a tömeg egy csapásra közfelkiáltással odaítéli bárkinek, aki valamiben, akármiben, elérte célját. […] A véghetetlen égbolt csillagait összetévesztik a csillag formájú nyomokkal, amelyeket a kacsák lába hagy a pocsolyák puha iszapjában.

50-51. oldal, I. kötet, Első rész, Első könyv, XII. Bienvenu úr magányossága (Lazi, 2006)

Lélle P>!

Véleményem szerint Alexandroszba Arisztotelész oltotta be az orvostudomány szeretetét; Alexandrosz ugyanis nemcsak elméletileg foglalkozott az orvostudománnyal, hanem segített is barátain, amikor megbetegedtek, s gyógyszereket és étrendet írt elő nekik, amint ez kitűnik leveleiből. Természetes hajlamot érzett a tudományok és az irodalom iránt. Mivel pedig az Iliászt katonai útikönyvnek tartotta és nevezte, magával vitte annak Arisztotelész magyarázataival kísért kiadását, ezért nevezik ezt narthéx-kiadásnak;* és tőrével együtt mindig a párnája alatt tartotta, amint Onészikritosz elbeszéli. Midőn Ázsia belső tartományaiban nemigen jutott hozzá könyvekhez, Harpaloszt kérte meg rá, hogy küldjön neki, így aztán elküldte Philisztosz könyveit, Euripidész, Szophoklész és Aiszkhülosz sok tragédiáját, Telesztész és Philoxenosz költeményeit.

* A narthéx henger alakú gyógyszeres doboz. Alexandrosz az Íliász tekercseit egy Dareiosz tulajdonából származó, díszes narthéxban őrizte.

535. oldal, Első kötet, Alexandrosz (Osiris, 2005)

Lélle P>!

A nagy klasszikusokat jóformán bármelyik könyvtárban meg lehet találni, Aiszkhülosztól Vergiliusig, az ókori görög és római filozófusok és drámaírók alkotásaitól a modern tudomány és irodalom remekeiig. Igazi kincsekre bukkanhatsz! Mélyedj el a könyvekben, és hagyd, hogy átjárjon a zsenialitásuk.

33. oldal, 1. fejezet - Géniusz: szellemi kincsek (Édesvíz, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: Aiszkhülosz · alkotás · könyv · könyvtár · olvasás · Publius Vergilius Maro
Lélle P>!

– […] Ha még nem kerítettél volna sort rá, el kell olvasnod Euripidész meg Aiszkhülosz drámáit. Mostani problémáink lényegét egész világosan leírják. Ezt mondja el a kar.
– Kar?
– A görög drámákban színre lép a karnak nevezett kórus. A kar tagjai a színpad hátterében állnak, és monoton hangon magyarázzák a helyzetet, a szereplők érzelmeit, belső vívódásait, néha igyekeznek befolyásolni a szereplőket, vagy lelkesítik őket. Nagyon kényelmes megoldás, időnként arra gondolok, hogy elkelne mögöttem is egy ilyen kar.

229. oldal, 17. fejezet (Geopen, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: Aiszkhülosz · dráma · Euripidész · kar · Ósima · Tamura Kafka
FélszipókásŐsmoly P>!

Aiszkhülosz, aki az utazásai során megismert furcsa fegyverekkel ront a perzsákra.
Ezt is egy álló éjszakán át fente-élezte.
Ha nem holmi drámákkal bíbelődne… igazán remek sebész válna belőle!

Frank Miller: Xerxes A Dareiosz-ház bukása és Nagy Sándor felemelkedése

Kapcsolódó szócikkek: Aiszkhülosz
SDániel P>!

– Ilyen a háború – mondja Alexandrosz. – Dicsőségre vágyunk, és becsülettel szeretnénk harcolni, de közben olyan dolgokra kényszerülünk, amikre egyikünk sem büszke. Már az sem igaz, amit Aiszkhülosz mond, hogy a győzelem „magasztos dicsfényében elhalványul minden gaztett”. Mi marad hát? Kerülni a felesleges vérontást.

247-248. oldal, Hetedik könyv - Farkasbőr

Kapcsolódó szócikkek: Aiszkhülosz · háború · Nagy Sándor