Adam Smith személy

Richard Pipes: A kommunizmus
Yuval Noah Harari: Sapiens
Steven Pinker: Felvilágosodás most
Roland Paulsen: Mi van, ha…?

Idézetek

Chöpp>!

Smith állítása, miszerint az önző emberi igény a személyes haszon növelésére a kollektív gazdagság alapja, az emberiség történetének egyik legforradalmibb gondolata – nemcsak közgazdaságtani, hanem még inkább morális és politikai értelemben. Smith voltaképpen azt mondja, hogy a kapzsiság jó, és ha meggazdagodom, az nemcsak nekem, hanem mindenkinek az előnyére válik, más szóval az önző törekvések is a szélesebb közösség boldogulását szolgálják.

281. oldal A tudományos forradalom

Yuval Noah Harari: Sapiens Az emberiség rövid története

Kapcsolódó szócikkek: Adam Smith
hdavid89>!

A tőkés gazdaság klasszikus alapvetését Adam Smith végezte el Nemzetek gazdagsága című művében. Ugyanakkor nincs ember, aki komolyan gondolná, hogy az elmúlt két évszázad tőkései Smith „láthatatlan kéz” eszméjének vagy elmélete bármely más elemének hatása alatt cselekedtek. Smith eszméinek lényegi pontjai a tőkések érdekeit szolgálták, ezért tették utóbbiak azokat a magukévá.

Kapcsolódó szócikkek: Adam Smith
nagytimi85>!

Smith tagadta a hagyományos ellentétet gazdagság és erkölcs között, és kitárta a gazdagok előtt a mennyország kapuját. […] Smith történetében az emberek nem felebarátaik kárán gazdagodtak meg, hanem úgy, hogy megnövelték a tortát. És ha a torta megnő, az mindenkinek jó. […]
Mindennek azonban feltétele, hogy a gazdagok valóban új gyárak építésére, és új alkalmazottak felvételére fordítsák a hasznukat, ne pedig improduktív tevékenységekre pazarolják. Smith ezért mantraként ismételgette azt, hogy “amikor a haszon nő, a földbirtokos vagy takács új alkalmazottakat vesz fel”, nem pedig azt, hogy “ha a haszon nő, a zsugori fráter elrekkenti a pénzét egy ládába, és csak azért veszi néha elő, hogy megszámolja”. A modern kapitalista közgazdaságtan egyik alapeleme lett egy új etika, mely szerint a hasznot vissza kell forgatni a termelésbe.

Yuval Noah Harari: Sapiens Az emberiség rövid története

Kapcsolódó szócikkek: Adam Smith · etika · pénz
apple_pie >!

A szegénység sem igényel magyarázatot. Egy olyan világban, amelyet az entrópia és az evolúció irányít, az emberiségnek ez az alapállapota. Az anyag nem rendezi magát ruhává vagy menedékké, és az élő dolgok is mindent megtesznek, amit tudnak, hogy ne váljanak a mi táplálékunkká. Ahogy Adam Smith megjegyezte: ami magyarázatra szorul, az a gazdagság. Még ma is, amikor már kevés ember hiszi, hogy a balesetek és betegségek mögött tettesek állnak, a szegénységgel kapcsolatos viták gyakran tartalmaznak érveket arról, hogy kit hibáztassunk miatta.

2. fejezet - Entro, evo, info

Steven Pinker: Felvilágosodás most Védőbeszéd az értelem, a tudomány, a humanizmus és a haladás mellett

Kapcsolódó szócikkek: Adam Smith · szegénység
Lexen >!

Adam Smith már a 18. században rájött, hogy az általa népszerűsített nagyfokú munkamegosztáshoz ezt a hanyagságot át kell alakítani valami újjá, még ha az nem is tűnik különösebben vonzónak:

Aki egy életen át egyszerű műveleteket végez, amelyek mindig ugyanazt vagy majdnem ugyanazt a hatást váltják ki, sosem kap lehetőséget szellemi erőfeszítésekre vagy a találékonysága megcsillogtatására, hogy megoldjon egy nehézséget, amely sosem áll elő. Ezért természetesen elveszíti ezeket a képességeit, hogy olyan ostoba és tudatlan legyen,
amilyen emberi lény csak lehet.

117. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Adam Smith