2005 időpont

Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok
Richard Dawkins: Isteni téveszme
Kutrovátz Gábor – Láng Benedek – Zemplén Gábor: A tudomány határai
Kolosi Péter: A kereskedelmi televíziózás Magyarországon
Ben Myers: System of a Down
Natascha Kampusch: 3096 nap
Gordon Ramsay: Játék a tűzzel
Matt Baglio: A rítus
Todd Burpo – Lynn Vincent: Igazából mennyország
Andrew Dabb – Daniel Loflin: Supernatural – Beginning's End
John Vaillant: A tigris
Szabó Tibor Benjámin: Kamufelhő
Szabó Kálmán: Feri
Simon Biallowons: Ferenc, az új pápa
Szántó István: Gyurcsány szabadon
Marsai Viktor – Hettyey András: Szomália
William J. Dobson: Diktatúra 2.0
Carl Magnus Palm: ABBA – A legenda
Megan Poore: Hogyan használjuk a közösségi médiát az oktatásban?
Stephen King: Rémálmok bazára
Richard Sakwa: Háború a határon
Pogátsa Zoltán: Magyarország politikai gazdaságtana
Simon Kuper – Stefan Szymanski: Fociológia
Sándor Zsuzsa: Az auschwitzi könyvelő
Kőrössi P. József (szerk.): EP 1950–2016
Gavin Edwards: Bill Murray és a Tao
Besenyő János: Dárfúr, a lángoló tartomány
J. P. Delaney: The Girl Before – A lány a múltból
Elena Ferrante: Aki megszökik, és aki marad
Tamási Lajos: El ne felejtse, aki él
Robert Sarah – Nicolas Diat: A csönd ereje a zaj diktatúrájával szemben
Rutger Bregman: Utópia realistáknak
Niall Ferguson: A tér és a torony
Peter H. Diamandis – Steven Kotler: A jövő gyorsabban itt lesz, mint gondolnánk
Sturmann Béla: Az én utam
Kerényi Miklós Gábor: A „Rómeó…” diadalútja
Craig Whitlock: Afganisztán-iratok

Idézetek

Kuszma>!

2005-ben Utah megindította a hajléktalanság elleni hadjáratát, de ők – másokkal ellentétben – nem sokkolóval és paprikasprével támadtak, hanem a probléma gyökerét keresték. A cél: a hajléktalanok eltávolítása az utcákról. A stratégia: ingyen apartmanok biztosítása. [Lloyd] Pendleton [a Hajléktalanság Elleni Akciócsoport igazgatója] a 17 legnyomorúságosabb helyzetben lévő utcán élő emberrel kezdte a terv megvalósítását. Két évvel később, amikor mindnyájuknak sikerült lakhelyet találni, a programot fokozatosan kiterjesztették. Nem számított, hogy volt-e valakinek priusza, drogfüggő volt-e, vagy nyakig el volt adósodva: Utahban mindenkinek joga volt ahhoz, hogy fedél kerüljön a feje fölé.
A program világraszóló sikert aratott. Míg a szomszédos Wyomingban 213%-kal nőtt az utcán élők száma, addig Utahban 74%-kal csökkent a tartós hajléktalanság. […]
Az ingyenes lakhatás támogatása valójában csodákat művelt. A közgazdászok számításai szerint egy hajléktalan átlagosan 16 670 dollárjába került a kormányzatnak (rendőrségi, bírósági költségek, szociális szervezetek ráfordítása), míg az apartman biztosítása a tanácsadó fizetésével együtt is kijött 11 000 dollárból.

79-80. oldal

Rutger Bregman: Utópia realistáknak Garantált alapjövedelem? 15 órás munkahét?

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · hajléktalanság · Utah · Wyoming
17 hozzászólás
Kuszma>!

1993-ban a [kínai] Közbiztonsági Minisztérium jelentése szerint országszerte nagyjából 8700 „tömeges incidens” fordult elő, amely kategóriába a sztrájkok, a tüntetések, a felvonulások és az ülősztrájkok egyaránt beletartoznak. 2005-ben ez a szám 87 ezerre szökött fel, ami tízszeres növekedést jelent. Öt évvel később, 2010-ben a tiltakozások száma a korábbi érték több mint kétszeresére, 180 ezerre emelkedett – vagyis naponta közel 500 megmozdulás zajlott országszerte. […] 2010-ben Kína többet költött belbiztonságra, mint nemzetvédelemre. A helyzet később sem változott. A rendőrség és a belügyi megfigyelés 2011-es költségvetése csaknem 14 %-kal, 95 milliárd dollárra szökött fel, ugyanakkor a kínai hadsereg költségvetése 91,5 milliárd dollárra rúgott.

276-277. oldal A technokraták

William J. Dobson: Diktatúra 2.0 A 21. századi zsarnokok természetrajza

Kapcsolódó szócikkek: 1993 · 2005 · 2010 · Kína
1 hozzászólás
vargarockzsolt>!

Vegyük Németország példáját: 2005-ben hivatalosan 10 260-an haltak meg az országban öngyilkosság következtében, vagyis többen, mint ahányan közúti balesetekben, droghasználat, HIV-fertőzés, gyilkosság vagy egyéb erőszakos bűncselekmény miatt összesen.

325. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · Németország · öngyilkosság
1 hozzászólás
latinta P>!

Amikor Szegedy-Maszák Mihállyal 2005-ben kötetet szerkesztettünk Mi a magyar? címmel, Péter tőle nem szokatlanul a Mi a mi? címet adta esszéjének. Írásában elsősorban a talmi magyarkodás ellen emelte fel szavát. Ebben és más politikai kérdésekben nem volt vita közöttünk. Ha ilyen ügyekre terelődött a szó, együtt keseregtünk és bosszankodtunk jelenünk visszásságain. Körülbelül azt gondoltuk, amit a Széchenyit parafrazeáló Márai 1949-ben: „Magyarország nem lesz, hanem volt.” Vagy ahogy Péter mondta és írta: „Lett volna, de nincs. Ez a magyarok történelme, nincsek állnak össze valamikké, a volnákat pedig a sirdogáló emlékezet vanná kovácsolja.”

166. oldal, Romsics Ignác: Esterházyak (Noran Libro, 2016)

Kőrössi P. József (szerk.): EP 1950–2016 A megrendülés segédigéi

Kapcsolódó szócikkek: 1949 · 2005
Kek P>!

Tavasz volt, parttalan idő, apád a Városi Könyvtár nevű elmegyógyintézetben vakarta a fejét 2005-ben, rég nem tanított már, inkább a polgármesterrel ordibált, a karbantartókkal biznicelt pálinkáért fűnyírást. Az olvasókat figyelte reggeltől estig. Szerette őket, abban a kisvárosban ugyanis szinte csak azok látogatták a könyvtárat, akiknek kocsmára se volt pénzük.

52. oldal (Apád igazgató)

Szabó Tibor Benjámin: Kamufelhő Hűtlen apák könyve

Kapcsolódó szócikkek: 2005
spinakker>!

A már említett 2005-ös Kitzmiller-Dover-perben a kreacionizmus előfeltevéseinek problematikussága is nyilvánvalóvá vált. A tanúként meghallgatott Behe eskü alatt állította, hogy az értelmes tervező feltételezése számára tudományos és nem vallásos nézet, ugyanakkor azt is kijelentette, hogy elképzelésének plauzabilitása, vagyis valószerűsége összefügg azzal, hogy milyen mértékben fogadjuk el Isten létezését. A bíró ebből a „meglepő, de félre nem érthető” kijelentésből arra következtetett, hogy mivel semmilyen más, általa ismert tudományos elmélet plauzabilitása nem függ attól, hogy elfogadjuk-e Isten létezését, így az értelmes tervező elképzelése mégsem a tudományra, hanem a vallásra tartozik. Ez az egyik ok, amiért a korábbiakban már a kreacionizmus egyik alfajaként kezeltük a sokak által elkülöníteni kívánt intelligens tervezést.
A kreacionizmus tudomány volta ellen szól az a tény is, hogy nemigen vannak olyan tudományos eredmények, amelyek alátámasztanák az elméletet. Behe szintén eskü alatt azt vallotta, hogy „nincsen olyan referált (peer reviewed) tudományos tanulmány, amely az értelmes tervezést kísérletekkel vagy számításokkal támasztaná alá, amely részletes és szigorú (rigorous) beszámolóját adná annak, hogyan történhet bármilyen biológiai rendszer intelligens tervezése”. Elismerte, hogy könyvének példáit nem támasztják alá referált folyóiratok cikkei, sőt arra sincs tudomány normáknak megfelelő tanulmány, hogy bizonyos komplex rendszerek valóban „tovább nem egyszerűsíthetően összetett rendszerek” (irreducibly complex systems).

175-176. oldal, 7. fejezet – És monda Isten: legyen evolúció (Typotex, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · kreacionizmus
1 hozzászólás
Laohu>!

Úgy 2005 körül Joseph Davenport a dél-karolinai Charlestonban egy bár előtt állt és dohányzott. Hirtelen Bill Murray lépett oda hozzá, kikapta a szájából a cigarettát és nagyot szívott bele. Majd visszaadta a cigarettát Davenportnak, és ezt mondta neki: „Ezt senki sem fogja elhinni neked.”

58. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · Bill Murray
Barbár>!

A BBC 2005-ben arról számolt be, hogy egy dél-koreai férfi ötven órán át játszott egy online videójátékkal, míg bele nem halt. Ő volt az első – de később számos hasonló eset következett. A The Guardian 2014-ben közölte a hírt, hogy egy pár virtuális csecsemőt gondozott egy helyi internetkávézóban, miközben saját, három hónapos kisbabájuk éhen halt.

247. oldal

Peter H. Diamandis – Steven Kotler: A jövő gyorsabban itt lesz, mint gondolnánk Hogyan formálják át mindennapi életünket az egymásra ható új technológiák?

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · 2014 · BBC · The Guardian
KingucK P>!

Jack Briggset, aki hírhedten irtózatos alakítást nyújtott tavaly a Kóser játszmá-ban, a Jennifer Lawrence-be szerelmes beszélő könyvespolc szerepében, holtan találták szállodai szobájában kedvenc porai között. Briggs ezennel belép a 27-esek klubjába, követve Robert Johnson, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain és Amy Winehouse nyomdokát. Briggs 2005-ben csámpázott be a színi világba, amikor…

Gyászjelentések

ajikarei P>!

A sírokon se név, se dátum, se emlék. Egyik oldalon a rend generálisainak kőkeresztjei állnak, a másikon fakeresztek az atyáknak és a laikus testvéreknek. A karthauziak koporsó és sírkő nélkül vannak eltemetve. Semmiféle megkülönböztető jelzés nem utal saját létükre. Megkérdeztem dom Dysmas de Lassust, hol vannak azoknak azoknak a szerzeteseknek a keresztjei, akiket ismert és látott meghalni. Nem tudta megmondani. „A szélviharok és a moha már megtették a magukét” – felelte. Egyedül elődje, dom André Poisson sírját ismerte, aki 2005-ben hunyt el. Az idős generális éjjel távozott, egyedül, a cellájában: elment, hogy csatlakozzon Szent Brúnó összes többi fiához, és a magányosok hatalmas seregéhez az égben. 1084 óta a karthauziak nem akarnak jelet hagyni maguk után. Egyedül Isten számít. Stat Crux dum volvitur orbis. A kereszt szilárdan áll, míg a világ forog.

18-19. oldal, Bevezető (Szent István Társulat, 2018)

Robert Sarah – Nicolas Diat: A csönd ereje a zaj diktatúrájával szemben Robert Sarah bíborossal Nicolas Diat beszélget

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · Temetkezési szokások