1981 időpont

Stephen King: A Napkutya
Tom Stoppard: Hapgood / Rock and roll
Stephen Hawking: Az idő rövid története
Richard Dawkins: Isteni téveszme
Kende Péter: Mik vagytok ti, istenek?
Jonathan Miller: Stripped – Depeche Mode
Szécsi Noémi: A kismama naplója
Juszt László – Zeley László: A nyugtalan értelem
John Ajvide Lindqvist: Hívj be!
Sas György: Újra veled ugyanitt
Piers Paul Read: Uramisten, mit tettünk!
Poós Zoltán: Táskarádió – 50 év, ötven magyar sláger
Balogh Elemér – Kerényi Imre: Csíksomlyói passió
Kovács Ákos – Sztrés Erzsébet: Tetovált Sztálin
Robin Polakowsky: Vilmos és Kate
Sebők János (szerk.): Rock évkönyv 1981
Aczél Endre: Acélsodrony – A nyolcvanas évek
Lovász Károly – Tamás György: Forma 1 mindentudó
Haruki Murakami: 1Q84 (angol)
Rainer M. János: Bevezetés a kádárizmusba
Jane Chisholm: Világtörténelem kicsiknek és nagyoknak
F. Várkonyi Zsuzsa – Geréb Ágnes – Ruskó Rita – Tiszóczi Enikő: Otthonszülés?
Nagy Balázs: Sírontúli melódiák
Brunn János: Györköny / Jerking
Détári Lajos – Pietsch Tibor: Détári
José Rodrigues dos Santos: Az ördög keze
tiboru: Konteó 2.
Stephen King: Álom doktor
Huszár Szilamér: Szívből buggyanó
Ladocsi Gáspár: Játékok imái
Schuster Lóránt: Kaptafa
Andrew Eastman (szerk.): Sylvester Stallone a színfalak mögött
Matt Richards – Mark Langthorne: Bohém rapszódia
Victor LaValle: Bölcsőrablók
Seremetyeff-Papp János: Alexandra, a magyarok királynéja
B. Tóth László – Herskovits Iván: Ki van a Poptarisznyában

Idézetek

Eszter01>!

1981-ben éledt újra érdeklődésem a Világegyetem keletkezése és sorsa iránt, amikor egy jezsuiták szervezte konferencián vettem részt a Vatikánban. A katolikus egyház súlyos hibát követett el Galilei esetében, amikor törvénybe próbált iktatni egy tudományos kérdést, és kijelentette, hogy a Nap kering a Föld körül. Évszázadok múltán most úgy döntött, meghív néhány szakértőt és kikéri véleményüket a kozmológia kérdéseiben. A konferencia végén a résztvevőket audiencián fogadta a pápa. Mint mondotta, rendjén való, ha a Világegyetem fejlődésének az Ősrobbanást követő szakaszait tanulmányozzuk, de ne feszegessük magának az Ősrobbanásnak a kérdését – mert ez volt a Teremtés pillanata, következésképpen Isten műve. Örültem, hogy a pápa nem tudta, miről tartottam előadást éppen ezen a konferencián – arról a lehetőségről, hogy a téridő véges ugyan, de határtalan, akkor pedig nincs kezdete, tehát a Teremtés pillanata se létezhetett. Nem szívesen osztoztam volna Galilei sorsában, akivel különben is elég sok közösséget érzek, egyebek közt azért, mert pontosan 300 évvel a halála után születtem!

135. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1981 · Galileo Galilei · kozmológia
1 hozzászólás
Carmilla >!

Zizegtek a könyv lapjai , amikor az őr lapozott. Nyilván valami filléres regény. Platón államában az „őrök” rendje a legműveltebb réteg a társadalomban. De most Svédországban vagyunk, 1981- ben , és az őrök valószínűleg Jan Guillout olvasnak.

276. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1981 · Jan Guillou · Svédország
Frank_Waters I>!

II. János Pál pápa több szentet kreált, mint összes elődje az elmúlt néhány évszázad alatt együttvéve, és különös affinitása volt Szűz Máriához. Politeista vonzalmai látványosan nyilvánultak meg, amikor 1981-es római merényletét követően a Fatimái Szűzanyának tulajdonította felépülését: „Anyai kéz vezette a golyó pályáját". Az ember önkéntelenül eltöpreng, vajon miért nem vezette úgy, hogy mindenestül célt tévesszen? Mások úgy vélhetik, talán a hatórás műtétet elvégző sebészcsoportnak is része lehetett a dologban, de végül is az ő szikéjüket is vezethette a Szűzanya keze. Az az érdekes a dologban, hogy a pápa vélekedése szerint nem a Szűzanya, hanem kifejezetten a Fatimái Szűzanya vezette a golyó pályáját. Lourdes-i, Guadalupei, Medugorjei, Akitai, Zeitouni, Garabandali és Knocki Miasszonyunk nyilván éppen mással volt elfoglalva.

Az ISTEN-HIPOTÉZIS

14 hozzászólás
Bence P>!

1981-ben boszorkányperszerű eljárást indítottak az első, igazán sikeres és népszerű, az otthonszülést pártoló orvos ellen (aki egyébként férfi volt). Maró gúny áradt az orvosi szaklapok idevágó írásaiból, az otthon szülni kívánókat legalábbis felelőtlennek, de inkább bolondnak minősítették. Volt olyan kórház, ahol főnöki utasítás tiltotta az orvos munkatársaknak, hogy (nem elsősegély jellegű) segítséget nyújtsanak otthoni szüléshez, de összehasonlító statisztikákat készíteni csak az otthonszülés híveinek állt érdekében. És minden statisztika őket igazolta: kevesebb beavatkozás, kevesebb komplikáció, kevesebb haláleset és viszonylag megbízható baj-előrejelzés mutatja az otthonszülés erényeit.

45. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1981
FeketeAlex I>!

Különösmód Freddie 1981-ben összebarátkozott Jacksonnal, és még egy közös dalt is írt There Must Be More To Life Than This címmel, miközben a Queen épp a Hot Space felvételein dolgozott.

279-280. oldal

Matt Richards – Mark Langthorne: Bohém rapszódia Freddie Mercury élete, halála és öröksége

Kapcsolódó szócikkek: 1981 · Freddie Mercury · Michael Jackson
>!

Az 1970-es években főként a fekete lyukakat tanulmányoztam. 1981-ben éledt újra érdeklődésem a világegyetem keletkezése és sorsa iránt, amikor egy jezsuiták szervezte konferencián vettem részt a Vatikánban. A katolikus egyház súlyos hibát követett el Galilei esetében, amikor törvénybe próbált iktatni egy tudományos kérdést, és kijelentette, hogy a Nap kering a Föld körül. Évszázadok múltán most úgy döntött, meghív néhány szakértőt és kikéri véleményüket a kozmológia kérdéseiben. A konferencia végén a résztvevőket audiencián fogadta a pápa. Mint mondotta, rendjén való, ha a világegyetem fejlődésének az ősrobbanást követő szakaszait tanulmányozzuk, de ne feszegessük magának a Nagy Bummnak a kérdését, mert ez volt a Teremtés pillanata, következésképpen Isten műve. Örültem, hogy a pápa nem tudta, miről tartottam előadást éppen ezen a konferencián arról a lehetőségről, hogy a téridő véges ugyan, de határtalan, akkor pedig nincs kezdete, tehát a Teremtés pillanata se létezhetett. Nem szívesen osztoztam volna Galilei sorsában, akivel különben is elég sok közösséget érzek, egyebek közt azért, mert pontosan 300 évvel a halála után születtem!

121-122. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1981
Smurfettereads>!

1981 második felében, miközben Freddie a Miamiban található melegbárokat járta, senki sem tudta, miféle betegségtől szenvednek a lakosok – egyelőre legalábbis. Freddie pedig a rádióban, az újságokban és a melegközösségekben terjedő pletykák ellenére továbbra is igen aktív szexuális életet élt. „Túlzó természetű vagyok – magyarázta. – Az unalom számomra egyfajta betegség. Nekem veszélyre, izgalmakra van szükségem. Nem arra születtem, hogy otthon maradjak, és nézzem a tévét. Határozottan fontos számomra a szexualitás. Szeretek folyton [szexuális kapcsolatot létesíteni].”
Freddie nem érezte veszélyesnek az életmódját akkor sem, amikor 1981 októberében a Queen Mexikóba repült, hogy koncertet adjon a monterreyi Estadio Universitario stadionban, ötvenezer rajongó előtt.

249. oldal

Matt Richards – Mark Langthorne: Bohém rapszódia Freddie Mercury élete, halála és öröksége

Kapcsolódó szócikkek: 1981 · Freddie Mercury · Mexikó · Miami · Queen
amnaen>!

A templomi esküvőt követően a Parliament Square, a Whitehall előtt, majd a Mall-on keresztül halad majd a négylovas hintó az ifjú párral a Buckingham-palota felé. A királyi lovasság díszegyenruhás dragonyosai kísérik a hintót a palotáig, ahol a királynő fogadja unokáját és Kate-et. A legnagyobb tömeget oda, a Buckingham-palota környékére várják. Ki ne akarná látni, amikor Vilmos és Katalin megjelenik a palota erkélyén? Ugyanazon az erkélyen, ahol Károly walesi herceg és Diana 1981-ben százezrek üdvrivalgása közepette megcsókolta egymást. Ugyanazon az erkélyen, ahol Winston Churchill miniszterelnök a királyi család tagjaival közösen, százezrek üdvrivalgása közepette bejelentette, hogy Nagy-Britannia győztesen befejezte a második világháborút.

151. oldal, VII. Az esküvő 6. A menetrend

Robin Polakowsky: Vilmos és Kate (avagy őfelsége, a szerelem)

2 hozzászólás
M_Milán>!

A tömeg fellépése nem torkollt logikusan, szük­ségszerűen erőszakba — azt a diktatórikus állami intézmények alkalmazták először, ellenük. Hol órákon belül, mint 1956- ban Budapesten (vagy Kelet-Berlinben három évvel koráb­ban), hol hónapok múlva, mint 1968. augusztus 21-én Prá­gában, hol másfél évvel később, mint Lengyelországban 1981 decemberében. 1989-ben is próbálkoztak vele, de nem túl nagy meggyőződéssel.

291. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1956 · 1968 · 1981 · 1989 · Budapest · Kelet-Berlin · Lengyelország · Prága
KingucK P>!

Valóság és álom egyre közelebb került egymáshoz, mint két hatalmas szikladarab, Sam Peeblesnek pedig, mint az emberiség parányi, küszködő és üvöltő morzsájának, az a balszerencse jutott osztályrészül, hogy beszorult közéjük.

Két beugróval arrébb ment balra, főleg azért, mert attól félt, ha sokáig egy helyben marad, akkor kővé dermed, majd odament a polchoz, amin ez állt: 1981–1983.

A KÖNYVTÁRI NYOMOZÓ

Stephen King: A Napkutya 3 és 4 perccel éjfél után

Kapcsolódó szócikkek: 1981 · 1983 · Sam Peebles